Ženská složka se v židenickém florbale začala oficiálně rodit v roce 2004. Tehdy se skupinka hráček odtrhla od mužů a na vlastní pěst se vydala na cestu za úspěchem. Sezona 2004/2005 tak byla první pod hlavičkou ČFbU. Netrvalo dlouho a ambiciózní ženy vybojovaly postup do nejvyšší soutěže - Extraligy. Extraliga, to bylo už silnější kafe. O tom, že pobyt mezi florbalovou smetánkou nebude jednoduchá záležitost, se ženský tým přesvědčoval v prvních třech sezonách. V nich se totiž pokaždé umístil na předposlední pozici. Zlom však přišel o sezonu později, kdy ženy najely na vlnu play-off. V šesti po sobě jdoucích sezonách si totiž vybojovaly postup do vyřazovací fáze. Židenice si začínaly získávat respekt soupeřek a zařadily se do skupiny ne příliš oblíbených týmů.

Úvod extraligového ročníku 2016/2017 jim však vůbec nevyšel. V úvodních osmi kolech prohrály hned sedmkrát a krčily se na posledním místě tabulky. Porazily pouze Královské Vinohrady, které na jejich hřišti rozdrtily 9:3. O dvě kola později však nastal zlom. Přišel totiž zápas, který se navždy zapsal do historie židenického florbalu. V neděli 13. listopadu 2016 do Brna přijely favorizované Vítkovice, které v úvodních deseti kolech získaly plný počet bodů. Nic nenapovídalo tomu, že by mělo přijít nějaké překvapení. Vítkovický dres oblékaly české a slovenské reprezentantky. Například Ratajová, Kubíčková, Třinecká, Paloncyová, Šponiarová, Ferenčíková či někdejší hráčka Židenic Theimerová (dnes Šebestová, pozn. red.). Soupeřky byly jasným favoritem a do Brna si přijely pro další body. Židenice se naopak před domácími fanoušky chtěly předvést a ukázat, že i z posledního místa tabulky mohou aspiranta na titul potrápit.

Od úvodního buly bylo jasné, kdo bude tvořit hru. Vítkovice byly na míčku a snažily se dobývat židenickou branku. V ní však stála Nikola Příleská, hrdinka tohoto utkání a noční můra vítkovických hráček. Už v první třetině vychytala sedm pokusů Vítkovic a i díky ní se do šaten odcházelo za vyrovnaného stavu 0:0. Bezbranková remíza vlila domácím hráčkám krev do žil. Namotivované Židenice překvapivě držely vyrovnaný stav i celou druhou třetinu. Dvě sekundy před sirénou navíc přišel moment, který překvapil všechny přítomné. Lenka Novotná (kterou si stejně jako Nikolu Příleskou Vítkovice vyhlédly jako budoucí posily svého týmu, pozn. red.), rozehrála nakrátko standardní situaci a Kamila Pravcová parádní ranou pod víko otevřela skóre. Židenice se tak dvě vteřiny před koncem druhého dějství dostaly do nečekaného vedení 1:0! Vítkovice měly převahu, ale nedokázaly se proti poctivé obraně a výborné brankářce dlouho prosadit. Vyrovnávací trefa přišla až tři minuty po začátku třetí části, obstarala jí po přiťuknutí Denisy Ferenčíkové Kamila Paloncyová. Soupeřky tak vyrovnaly a očekávalo se, že se brzy dostanou do vedení. Opak byl však pravdou.

Probíhala 48. minuta. Kamila Pravcová rozehrála standardní situaci, nahodila míček před branku na Lindu Hyksovou, která se prosadila bekhendem a dostala Židenice podruhé v zápase do vedení! Opravdu málokdo by čekal, že se bude jednat o trefu vítěznou. Dračice byly čím dál blíže velké senzaci. Vítkovice se snažily s výsledkem něco udělat, ale zarputilé domácí hráčky byly proti. V 53. minutě si domácí trenéři vzali timeout, který tým pomohl zklidnit a dodat síly do posledních minut základní hrací doby. Tři minuty na to měly Vítkovice velký tlak, domácí obraně se ale míček podařilo odpálit až na druhou půlku hřiště. Tam jej doběhla Ludmila Sejáková a parádní trefou do víka zvýšila už na 3:1! Následoval timeout hostí. Rytířky šly do šesti a stále věřily v obrat. Židenice ale hru proti šesti zvládly perfektně. Nejen, že se ubránily střeleckým pokusům, ale dokonce přidaly čtvrtý gól! Aneta Federselová odpálila balonek z vlastní poloviny, který nakonec doputoval až do prázdné branky - 4:1! Třešničku na dortu přidala v poslední minutě po pěkné rychlé kombinaci Andrea Dernerová a obrovské překvapení bylo na světě. Židenice porazily Vítkovice před 106 diváky na domácí půdě 5:1!

Dračice dokázaly něco, co v základní části nedokázal žádný jiný tým. V sezoně 2016/17 totiž jako jediné porazily jasné vítězky základní části Vítkovice. Rytířky v celé sezoně prohrály pouze dvakrát - v Brně proti Dračicím a v Superfinále proti Tigers, na které nestačily 2:6 a vytouženého titulu se tak nedočkaly. "Před tímto zápasem byly Vítkovice na prvním místě bez ztráty jediného bodu. My jsme naopak byli poslední a moc se nám výsledkově nedařilo. Tento zápas vyšel parádně naší tehdejší gólmance Nikole Příleské, která chytla téměř vše, naopak Vítkovice se nemohly moc srovnat s palubovkou na Vodové. Po první třetině byl stav 0:0. Už to naše holky velice povzbudilo a čím delší dobu se Vítkovicím nedařilo dát gól, tím víc byly nervózní a my jsme naopak cítili větší a větší šanci. Navíc těsně před koncem druhé třetiny Kamila Pravcová ze standardky dala gól a po druhé třetině jsme tak vedli 1:0. Holky byly v eufórii, v šatně se povzbuzovaly a maximálně se koncentrovaly na třetí třetinu. V ní ale rychle Vítkovice vyrovnaly, a tak to nevypadalo úplně nejlíp. My jsme však dokázali odpovědět a jít opět do vedení. Vítkovice poté vrhly vše do útoku, Nikola ale vše chytala a z protiútoků a potom při powerplay jsme postupně navyšovali naše vedení až na 5:1. Vítkovice v té sezóně potom už neprohrály ani jeden zápas (až do Superfinále) a my jsme tedy byli jedním ze dvou týmů, který je během sezony dokázal porazit. Toto je jediná výhra nad Vítkovicemi v historii našeho klubu," zavzpomínal na tento moment prezident klubu a tehdejší asistent trenéra A-týmu Jiří Starý.

V zápase se sice dařilo celému týmu, kromě brankářky Příleské však vynikala také Kamila Pravcová, která byla u několika branek. Jak na toto utkání vzpomíná? "Vzpomíná se na to krásně. Poctivě jsme bránily, padaly do střel. Pamatuju si vlastně všechny góly, mně se tam povedl dát jeden krásný z rozehrávky dvě vteřiny před koncem druhé třetiny. To nás nakoplo do té třetí a pak už jsme se vezly! Ve třetí jsme poslaly Lidušku a Anďáka do brejku a bylo hotovo. Samozřejmě, že jsme to náležitě oslavily v hospodě!" Ano, rozhodně bylo co slavit!

Může se jevit, že vítězství nad Vítkovicemi z roku 2016 je nevýznamnou záležitostí, na kterou je v Židenicích kladen až příliš velký důraz. Nevýznamnou z pohledu třeba právě Vítkovic, pro které byla porážka nepatrným klopýtnutím na cestě za Superfinále. Ve skutečnosti je vítězství z roku 2016 štemplem, potvrzením toho, že se tehdy klub dostal na cestu ke (v rámci extraligového působení) svému nejúspěšnějšímu období. Symbolizuje ji právě toto vítězství. Tehdy si totiž tým z roku 2016 zakusil, jaké je to přehrát favorita. Osa týmu získala zkušenosti, ze kterých čerpala v následujících sezonách. Hráčky totiž najednou zjistily, že když mají v brance výjimečnou brankářku, které pomohou blokováním střel a důsledným bráněním, pak stačí už jen jedna věc: být efektivní v tom málu šancí, které lepší soupeř dovolí. Zkrátka tahle parta hráček si v jednom zápase prožila to staré sportovní moudro: nelze je porážet, ale porazit ano! S tímhle vědomím pak mohly ke každému dalšímu zápasu v základní části přistoupit v podstatě s čistou hlavou. Věděly, že mají na to porazit každého.

Vítězství s Vítkovicemi Dračice nakoplo. V další fázi sezony totiž vyhrály polovinu zápasů a ze sedmé příčky postoupily do play-off. V něm bohužel nestačily na tehdejší mistryně pražské Tigers. Sezonu však přesto mohly považovat za úspěšnou!a

Všeho nechte a vychutnejte si sestřih vítězného zápasu!