Historie

CESTA FLORBALU ŽIDENICE NA VRCHOL

Blížil se konec března 2002, kdy na tehdejší České florbalové unii přistála přihláška nového oddílu. Tehdy ještě pod názvem TJ Sokol Brno Židenice. Už na samém začátku nyní osmnáct let dlouhé historie klubu se parta přátel okolo současného prezidenta Jiřího Starého hrdě hlásila k příslušnosti k městské části Židenice. Ostatně základním táborem pro růst florbalových výkonů byla po dlouhá léta Sokolovna v Gajdošově ulici. Vůbec první tým, který zasáhl do oficiálních soutěží, byli muži. Ti v sezoně 2002/2003 hrávali nejnižší regionální ligu, kterou tehdejší Česká florbalová unie pořádala.

„Až o dvě sezony později, na podzim 2004, se k mužům přidaly další dva týmy – ženy a záložní tým mužů. A právě v této sezoně zaznamenal klub, tedy spíš právě muži, svůj první úspěch. Podařilo se jim postoupit o ligu výše. To ženy na svém postupu musely ještě pracovat. Místenku v Extralize žen si nakonec vybojovaly ovládnutím 1. ligy žen v sezoně 2007/2008. V nejvyšší soutěži tehdy paradoxně nahradily jiný brněnský tým – Bulldogs Brno,“ vzpomíná Jiří Starý, prezident florbalového oddílu Florbal Židenice.

Jakoby se snad muži, jako základní kámen klubu, cítili zahanbeni. O rok později totiž s vervou vybojovali postup do 2. ligy. Dodnes je to nejvyšší příčka, kam se dokázaly židenické barvy v mužské kategorii vyšplhat.

Naproti tomu ženy měly zcela jiné starosti. Dlouho trvalo, než se kádr ustálil, sehrál a zvykl si na extraligová měřítka hry.

„Tři sezony měli trenéři i hráčky plné ruce práce se záchranou v nejvyšší soutěži. Změna přišla až v sezoně s pořadovým číslem čtyři. Tehdy si na poslední možnou chvíli Židenice vybojovaly účast ve vyřazovacích bojích o titul,“ říká Jiří Starý.

Od té doby už ale uplynulo pár let. Klub prošel transformací. V roce 2015 opustil pohodlí Sokola a vydal se vlastní cestou pod novým názvem: Florbal Židenice. Od sezony 2016/2017 pak klub spojil své jméno s jinou židenickou stálicí: K1 Steak House. Právě jejich podpora je pro klub vedle spolupráce s městskou částí a magistrátem klíčová.

Za osmnáct let své existence ušel židenický florbalový klub kus cesty. Od jednoho mužského týmu k celkem 23 různým týmům. Mládež i dospělí se ale nezúčastňují pouze oficiálních soutěží. Klub pravidelně posílá své zástupce na různé florbalové turnaje nejen po celé republice. Milníkem pak byla historicky první výprava do Švédska, kdy se hned dva dívčí týmy vydaly na prestižní Jalas Floorball Cup do Falunu.

Florbal Židenice už dávno přerostl hranice Brna. Od svého vstupu do Extraligy žen až do sezony 2019/20 byl jediným zástupcem Jihomoravského kraje v soutěži. Není tak divu, že do klubu přicházeli a přichází hráči a hráčky z různých měst.

Židenice hrály dlouhých 14 let Extraligu a zařadily se mezi nejtradičnější a nejstabilnější celky této soutěže. Po velkých změnách v A-týmu před sezonou 2021/22 bohužel přišel nečekaný sestup z nejvyšší soutěže. Židenice se tak musely smířit s pádem do 1. ligy. Vedení klubu však rozhodlo, že se pro tým nic nemění a že cílem je rychlý návrat zpět mezi elitu. A to se povedlo! Dračice předvedly spanilou jízdu 1. ligou, ovládly základní část a perfektně zvládly také play-off. Zaslouženě se tak vrátily mezi florbalovou smetánku. Židenice tak v sezoně 2023/24 znovu okusí Extraligu žen.

SPORTOVNÍ AMBICE KLUBU

„Naše sportovní ambice se týkají především tří stěžejních kategorií: žen, juniorek a mužů. Zatímco v ženské složce chceme nastavovat standardy napříč všemi kategoriemi a plnit roli dominantního hráče na tuzemské scéně, před juniorkami stojí trochu odlišné cíle. Jde především o budování týmu, který bude obstojně konkurovat nejlepším klubům v republice a zároveň bude vychovávat hráčky pro A-tým žen,“ komentuje prezident Jiří Starý.  

Ženy po dvou velmi složitých a psychicky náročných sezonách, kdy extraligovou příslušnost hájily až v baráži, doplnily a ustálily kádr, získaly zkušenosti a klid a v sezoně 2019/20 zaznamenaly historicky nejlepší bodový zisk. Díky umístění na 5. místě se ve čtvrtfinále Extraligy žen postavily pražským Ivanti Tigers. V obou venkovních utkáních nejprve tahaly za kratší konec, ale nakonec obě klání otočily ve svůj prospěch a překvapivě si kráčely pro postup do semifinále. Zbytek sezony však bohužel ukončil příchod koronavirové pandemie.

„Po změnách v kádru se ustálila osa týmu, v brankovišti o své minuty na hřišti soupeřily dvě velmi kvalitní brankářky. Sezona se vyvedla zejména Lence Remešové, která se postupně protlačila na pozici jedničky a za své výkony si dokonce vysloužila nominaci do reprezentace. To jsou základy, na kterých židenické Dračice hodlají i nadále stavět,“ dodává Jiří Starý. „Mužská kategorie ustoupila v průběhu let do pozadí, což bylo dáno především odchody a generační obměnou. Klub se proto rozhodl jít cestou postupného budování nové generace, což je běh na dlouhou trať. K ambicím postoupit z Jihomoravské ligy do vyšších soutěží je zapotřebí ještě hodně práce.“

PRÁCE S MLÁDEŽÍ

Jeden z hlavních cílů klubu je výchova mládeže. Klub chce i nadále především poskytovat kvalitní sportovní průpravu mládeži, ať už se jedná o dívky nebo chlapce. Vychovávat uvědomělé sportovce, kteří preferují zdravý životní styl plný pohybu a zdravého soutěžení. Osobnosti, které vyznávají principy fair-play. K tomu je třeba nejenom trenérů, ale především odpovídajících podmínek.

„U mládeže se dlouhodobě snažíme razit pravidlo: vítězství není nejdůležitější. A nemyslíme tím rozdávání medailí za účast. Ale jednoduše je nám lidsky bližší vychovat skutečného sportovce, kterému ukážeme cestu, jak se stát vítězem. Nechceme děti za každou cenu drilovat a tlačit na výsledky. Ctíme přirozený vývoj a dbáme na to, aby si děti osvojovaly základní florbalové dovednosti hrou, ne tlakem. Samozřejmě, že každému dělá větší radost vítězství než prohra. Avšak chceme, aby si užily dětství, bavily se, zažily skutečná přátelství, respektovaly sebe, své spoluhráče, soupeře a rozhodčí. Ale především, aby s pokorou přijaly i nepříjemné porážky, protože ty k tomu sportovnímu životu patří,“ říká Jiří Starý.

HISTORIE V DATECH

25.3.2002zaslána přihláška do ČFBU
2002/2003první sezóna, jedno družstvo mužů v nejnižší Regionální lize
2004/2005založení družstva žen a B družstva mužů
první postup A družstva mužů do vyšší soutěže
2007/2008ženy 1. místo v první lize, postup do Extraligy
2008/2009muži 1. místo ve třetí lize, postup do druhé ligy
2011/2012ženy první postup do play-off Extraligy
2012/2013juniorky postup do čtvrtfinále 1. ligy juniorek
2013/2014juniorky 4. místo v 1. lize juniorek
ženy 1. místo na mezinárodním turnaji Ostrava Cup
2014/2015ženy 5. místo v Extralize, zatím nejlepší umístění
ženy postup do semifinále poháru
ženy 1. místo na mezinárodním turnaji Ostrava Cup
2016/2017přesun domácích zápasů Extraligy do haly na Vodové
ženy 1. místo na mezinárodním turnaji Ostrava Cup
ženy 1. místo na mezinárodním turnaji Open Game
2017/2018juniorky hrají první rok nově založenou vrcholovou soutěž juniorek
ženy 1. místo na mezinárodním turnaji Open Game
2018/201919 družstev v ligových soutěžích Českého florbalu
ženy postup do semifinále poháru
ženy 1. místo na mezinárodním turnaji Open Game
2019/2020ženy 5. místo v Extralize, vyrovnání nejlepšího umístění, ve čtvrtfinále vedení po prvních dvou zápasech nad Tigers Jižní město 2:0, sezóna byla poté bohužel předčasně ukončena ...
2020/2021přihlášeno 23 družstev do ligových soutěží Českého florbalu - rekordní počet v regionu
5. místo v Extralize žen po vyrovnané čtvrtfinálové sérii s Tatranem Střešovice, který nakonec po výhře 4:2 na zápasy postoupil do semifinále
2021/2022historicky první přestup naší hráčky přímo do nejvyšší švédské soutěže - Lenka Remešová do Täby FC
2021/2022sestup A-týmu žen z Extraligy 
2022/2023vítězství A-týmu v 1. lize žen a postup zpět do nejvyšší soutěže - Extraligy