I přesto, že Jiří Starý se svými kamarády zakládal v roce 2002 mužský tým, je Florbal Židenice o 20 let později v povědomí spíše jako ženský klub. A ne nadarmo. Vlajkovou lodí klubu je od roku 2008 áčko žen, které ve zmíněném roce vybojovalo postup do nejvyšší soutěže - Extraligy.

Židenice přihlásily ženské družstvo do soutěží pod hlavičkou florbalové unie v roce 2004. Nezkušený tým se v úvodní sezoně umístil na předposledním místě. Přesto mu nechyběl optimismus a vysoké ambice. "Po cestě z Ostravy v sezoně 2004/05, kde jsme prohrály s Pepínem 7:1 a Bystřicí 6:0, jsme začaly skandovat ,My tu ligu jednou vyhrajem, jednou vyhrajem, jednou vyhrajem´! Myslím, že v tu chvíli tomu nikdo nevěřil, ale o 3 sezony později se to stalo skutečností," zavzpomínala na úvodní sezonu žen v klubu Šárka Stará. Sezonu na to se tým vyšplhal do nejlepší osmičky a o rok později se umístil na páté příčce. Nejvyšší ambice se naplnily další rok na to, tedy v sezoně 2007/08. V tehdejší II. divizi 1. florbalové ligy zvítězily v devatenácti z 24 zápasů a s naprostým přehledem si dokráčely pro postup mezi elitu.

Ten se ale nerodil lehce. V úvodních deseti kolech ženy dvakrát prohrály a jednou remizovaly. Druhá polovina sezony byla ale doslova snová. Zvítězily totiž dvanáctkrát v řadě a suverénně si kráčely pro postup do Extraligy. Židenicím sice zdatně sekundoval Vsetín, ale ten o šanci na postup přišel v předposledním kole soutěže. Svěřenkyně trenéra Martina Kabáta totiž v Bystřici nad Pernštejnem neponechaly nic náhodě a Extraligu s předstihem ubojovaly! "Jako jediný vlajkonoš týmu jsem si postup na tribuně v Bystřici nad Pernštejnem opravdu užil," vzpomíná na postupovou sezonu také Víťa Křivánek. Za 24 zápasů Židenice svým soupeřkám nasázely úctyhodných 108 branek a inkasovaly pouhých 44. O většinu gólů se postarala úderná pětice, která se umístila v nejlepší dvanáctce kanadského bodování. Nejproduktivnější hráčkou se stala s 33 body Lenka Ulipová, které sekundovaly Martina Navrátilová, Jana Švehlíková, Klára Girgleová a Lenka Matulová. Lídři bodování jsou vždy více ve světlech reflektorů, proto nesmíme zapomenout na jistotu v brance a jasnou jedničku Karin Kunrath. Odchytala téměř celou sezonu a díky 88% úspěšnosti a nízkému průměru 1,8 branek na zápas se stala nejlepší brankářkou soutěže. Ve stejné sezoně se navíc podařil vybojovat postup do 1. ligy žen béčku, a tak šly Židenice do sezony 2009/10 se dvěma týmy v nejvyšších dvou soutěžích. Opačné starosti měl s ženskou složkou další brněnský tým Bulldogs Brno, který sestoupil z Extraligy. Sestup z nejvyšší soutěže následovalo rozpuštění ženských týmů, několik hráček tak přestoupilo právě do Židenic, aby nadále mohly brázdit extraligové palubovky. Jednalo se například o Andreu Dernerovou, Martinu Valehrachovou, Natalii Asfourovou, Šárku Kusákovou, Hanu Schneiderovou nebo Evu Jančárovou. 

Židenice šly do úvodní sezony mezi florbalovou smetánkou s obměněným kádrem. Do týmu se zapojily posily z Bulldogs, ty doplňovaly hráčky "staré gardy", které postup vybojovaly. Lepší start do ročníku si však nemohly přát! Hned v prvním utkání zdolaly Olomouc 8:3. Následovalo však osm utkání bez výhry. Tehdy Židenice pocítily sílu nejvyšší soutěže. V celé sezoně vyválčily pouhé tři výhry a se zmíněnou Olomoucí se rvaly o poslední místo v tabulce. Židenice nakonec skončily předposlední, což dle tehdejšího předpisu znamenalo, že by měly sestoupit. První tři týmy první ligy, tedy Otrokovice, Vsetín ani Žďár, do nejvyšší soutěže postoupit nechtěly, a tak soutěž udržel jak brněnský tým, tak Olomouc. 

I do další sezony vstoupily Židenice s tím, že budou bojovat o záchranu. A opravdu tomu tak bylo. V základní části se umístily na předposledním osmém místě pouze o skóre za poslední Olomoucí. Oba týmy tak měly sestoupit. Ale i tentokrát se pádu nakonec vyhnuly. Jak je to možné? Variant je více, která je však úplně přesná, ví jen ti největší pamětníci! Vedení florbalové unie po této sezoně rozhodlo o navýšení počtu účastníků z devíti na jedenáct. Soutěž byla nabídnuta prvoligovému Žďáru nad Sázavou, ten však o postup neměl zájem, stejně tak druhý tým druhé divize 1. ligy Jihlava. Možnost vyzkoušet si Extraligu nakonec využily Děkanka a Trutnov. Další variantou je, že se v baráži, která měla být zavedena v této sezoně, měly utkat Židenice A a třetí tým 1. ligy Židenice B. Jak asi sami tušíte, z jasných důvodů k takovému boji nedošlo. Aby se naplnil počet jedenácti účastníků, tak Olomouc i Židenice mohly v soutěži pokračovat. "V té době byl trend takový, že prostě nikdo nejvyšší soutěž hrát nechtěl, z různých důvodů," dodal vhled do postupové problematiky tehdejší trenér žen Marek Loskot. 

Následujících šest sezon už měly brněnské florbalistky jiné starosti. Ve všech šesti po sobě jdoucích ročnících totiž postoupily mezi nejlepších osm týmům a vyzkoušely si tak fázi play-off. Židenice v Extralize bojovaly dlouhých 15 let a zařadily se mezi nejtradičnější týmy soutěže. V sezoně 2021/22 bohužel po velkých změnách v kádru ligu neudržely a spadly o patro níže. 

Podaří se letos navrátit extraligovou příslušnost do Židenic? 

Soupiska žen v postupové sezoně 2007/08

Karin Kunrath, Ivana Starečková, Anna Búřilová, Lenka Ulipová, Martina Navrátilová, Jana Švehlíková, Klára Girgleová, Lenka Matulová, Veronika Wienerová, Markéta Dohnalová, Jana Bauerová, Jana Kursová, Gabriela Drápalová, Lenka Tříletá, Martina Ťoková, Marie Pálková, Veronika Bengtsson, Hana Šiková, Veronika Martincová, Jitka Drápalová, Zuzana Buriánková, Šárka Stará, Anna Váňová, Petra Smutná.

Soupiska žen v premiérové extraligové sezoně 2008/09

Hana Schneiderová, Vendula Nováková, Karin Kunrath, Veronika Sobková, Ivana Starečková, Andrea Dernerová, Tereza Mášová, Nataly Asfourová, Jana Lišková, Šárka Kusáková, Klára Girgleová, Lenka Ulipová, Jana Bauerová, Lucie Buvalová, Martina Navrátilová, Malvina Brošová, Petra Smutná, Eva Jančárová, Hana Zatloukalová, Veronika Wienerová, Martina Valehrachová, Kristýna Stehnová, Jana Švehlíková, Lenka Tříletá, Pavla Flodrová, Gabriela Komínková, Regina Obrovská, Michaela Moučková, Anna Váňová, Monika Jelínková.