I přesto, že patří Židenice mezi stálice extraligové scény, ve většině ročníků se umisťují spíše v druhé půlce tabulky. V konkurenci ostravských a pražských celků je těžké se prosadit. Širší florbalová základna a rozpočty týmů dlouho nedávaly Židenicím šanci nakouknout mezi elitu a probojovat se dál než do čtvrtfinále. Nastavení soutěže navíc posílá rok co rok týmy ze spodních pater do soubojů o udržení, kde i Židenice musely několikrát obhajovat svou extraligovou příslušnost. Všechno se ale mělo změnit v sezónně 2019/2020. 

Realizační tým si dal za cíl odpoutat se od dna tabulky a konečně dosáhnout lepších výsledků. Prvním a nejdůležitějším aspektem bylo posílení kádru. Sestavu se podařilo posílit o nové talentované hráčky jako Evu Urbáškovou, Zuzanu Hubáčkovou či Lucii Romančákovou (dnes už Krýslovou) a také zapojit talentované juniorky Šárku Staňkovou či Evu Filipovou. Jenom výčet těchto jmen by stačil na silnou ofenzivní lajnu. Židenice se ale mohly rovněž opřít o kvalitní zkušené stálice Martinu Indrovou, Jitku Drápalovou, Kamilu Pravcovou a samozřejmě bodově nedohnatelnou legendu Andreu Dernerovou. Když se navíc podařilo na část sezóny udržet navrátilkyni z hostování ve Vítkovicích Lenku Novotnou, vše nasvědčovalo tomu, že Židenice mají všechno, co je potřeba k dosáhnutí svého cíle. Všechny vstřelené branky jsou vám ale k ničemu, pokud jich dostanete víc. Bylo tedy důležité opřít se o kvalitní výkony brankáře. A tady se Židenicím poštěstilo. Slovenská reprezentační brankářka Karolína Křištofová a ambiciózní rostoucí hvězda Lenka Remešová vytvořily v brankovišti brněnského týmu skvělé konkurenční prostředí a společně doháněly k pláči nejlepší kanonýrky soutěže. Realizační tým také, vedle tehdejší lodivodky Petry Prouzové, rozšířil překvapivě úspěšný bývalý hokejista Peter Pucher, který hráčky motivoval k dosahování nejlepších výkonů a přidával trochu jiný pohled na hru. V úvodu sezóny Židenice vyhrály sice jen 4 z 10 zápasů, ale trápily týmy jako ostravské FBC (těsná prohra 7:8), Tatran (remíza 4:4) nebo Tigers (další těsná prohra 3:4). Jejich forma ale gradovala a v druhé půli sezóny dokonce Dračice dokázaly porazit Ostravu 7:4 a ukázaly, že se s nimi musí počítat. Konečné 5. místo v základní části posunulo Židenice do čtvrtfinále, což po dvou barážových ročnících byla sladká odměna. Při výběru soupeřů si týmy byly dobře vědomé tehdejší formy brněnského celku a tak na Židenice nikdo neukázal. Ženy tak zbyly na pražský tým Ivanti Tigers. Čtvrtfinále, které se hraje na čtyři vítězná utkání, začalo v Praze a i přes nepříznivý vývoj v obou utkáních Židenice nakonec urvaly těsné výhry v obou zápasech. Do Brna se tak vracely nabité energií a s vedením 2:0 v zádech. Bohužel už se nikdy nedozvíme, čeho všeho by mohl tento skvěle naladěný tým dosáhnout a zda by se probojoval do historického semifinále. V následujícím týdnu se totiž z důvodu covidové pandemie ukončily veškeré soutěže. Kdo ví, možná by tento článek byl úplně jiný, kdyby se soutěž dohrála a psali bychom teď o postupu do semifinále nebo i finále.

V další sezóně 2020/2021 to vypadalo, že nás pandemická situace konečně pomalu opouští a Židenice budou budou moci pokračovat ve snaze posunout své maximum. Výsledky ale bohužel nebyly tak zářivé jako v předchozí sezóně. Některé hráčky navíc nenastupovaly v plném nasazení a covid pravidelně zasahoval i do sestav všech extraligových týmů. Většina sezóny se navíc odehrála za zavřenými dveřmi, jelikož vládní restrikce bránily zvát fanoušky, kteří mohli dále šířit covid. Hráčky postrádaly podporu svých nejbližších na tribunách a zápasy měly komorní atmosféru. Soutěž byla posléze znova na delší dobu přerušena, ale na rozdíl od té předchozí se dohrála. V židenickém týmu ale nebylo vše tak růžové jako v předcházející sezóně. Spolupráci s klubem ukončila hlavní koučka Prouzová a tým převzala mladá dvojice Jaroslav Čížek s asistentem Lubošem Rauerem. I presto, že tým se ze startu sezóny spíše hledal, dosáhl po kvalitním závěru krásného výsledku – 7. místo v základní části. Dračice v průběhu sezóny odehrály skvělé zápasy. V obou vzájemných zápasech porazily Bohemians a nasázely desetigólové příděly Panthers Praha a Bulldogs Brno. Síla týmu před play-off asi nebyla tak vysoká, jako rok před tím, ale znova se podařilo formu načasovat na nejdůležitější část roku. Ve čtvrtfinále se Dračicím dařilo vzdorovat silnému Tatranu, ale štěstíčko tentokrát bylo na čepelích soupeřek. Dračice první tři zápasy prohrály těsně 1:3, 2:3 a 0:2 a Střešovice se tak dostaly do pohodlného náskoku 3:0 v sérii. Morální síla ale týmu nedovolila vzdát se bez boje. Ve 4. a 5. utkání ženy odmítly konec sezóny a po famózních výkonech snížily sérii na 2:3. V 6. utkání, které se odehrálo v Brně na Vodové, si Dračice vypracovaly tříbrankový náskok a měly soupeřky na lopatkách. Byly blízko ke srovnání série na 3:3. Uspokojení bohužel přišlo příliš brzy. Tatran ukázal svou sílu, dotáhl skóre a v nájezdech rozhodl o tom, že ani v tomto roce se Židenice do semifinále nepodívaly.

I nadále tak zůstává židenickým maximem čtvrtfinále Extraligy žen a na lepší umístění si musí fanoušci počkat. Navíc po úspěšných sezónách přišly odchody strůjkyň vzestupu brněnského týmu. Židenicím se nepodařilo udržet hráčky před nálety věhlasnějších klubů, ty tak zamířily jinam či dokonce ukončily kariéru. Alespoň z tohoto můžou mít Židenice radost, že připravily pro velký florbal skvělé hráčky. Šárka Staňková v letošním roce dosáhla titulu s Vítkovicemi a Lenka Remešová už dvě sezóny chytá v nejlepší lize světa ve Švédsku. Bohužel tyto odchody Židenice nedokázaly adekvátně nahradit a tým v následující sezóně sestoupil do 1. ligy. Naštěstí se jednalo jen o roční pauzu a Židenice hlásí návrat mezi elitu. Uvidíme, jestli po odražení od dna Dračice vyhlásí útok za novým maximem. Bylo by to krásné!

Autor: Ondřej Vývoda