Poslední utkání dohrál A-tým žen před měsícem a od té doby si užívá zaslouženého volna. Ačkoliv se cíle, které směřovaly do play-off úplně nepovedly naplnit, tak s cíli, které směřovaly k play-down už to vypadalo mnohem lépe. Týmu se povedlo zajistit si setrvání v soutěži už asi v polovině vyřazovací fáze a tak sezónu dohrál víceméně s čistou hlavou. Už brzy startuje příprava na novou sezónu, která bude zahrnovat především kondiční tréninky, ale také se objeví nějaké přípravné zápasy a turnaje. O tom, jak uplynulou sezónu hodnotí trenér Jiří Starý a co pro holky připravil na tu další, můžete zjistit v následujícím rozhovoru.

Jirko zdravím tě u rozhovoru a nejdříve se tě zeptám, jak bys zhodnotil sezónu jako celek, od přípravy až po její konec? 

Sezóna byla náročná, dlouhá a nebyla vůbec jednoduchá. Je to ale Extraliga, nejvyšší soutěž, takže je v pořádku že to nebylo jednoduché.

Když to vezmu trochu podrobněji, letní příprava, soustředění a celkově léto proběhlo přibližně podle našich představ. Pote už nás čekal začátek základní části. Už od rozlosování Extraligy jsme věděli, že úvod sezóny pro nás bude velice důležitý a zároveň i těžký, protože to budou zápasy, kde chceme bodovat. Toto období se nám výsledkově povedlo, a nejen že jsme porazili Znojmo a Třinec, ale překvapivě jsme si odvezli tři body i z Olomouce. 

Následovala série zápasů s Libercem, Bulldogs, Bohemkou a Tatranem, kdy jsme nehráli špatně, ale nezískali jsme ani bod. Poté výprask s Chodovem a společně s dalšími faktory uvnitř týmu jsme se postupně začali propadat do takové krize, kdy se nám nedařilo výsledkově ani herně, věřili jsme si míň a míň a celkově jsme nebyli v pohodě. Směrem k postupu do play-off pro nás byl klíčový zápas v Liberci, před kterým jsme se zase pomalu začínali dostávat do herní pohody. Tento zápas jsme ale nakonec nezvládli. Pro rozhodující část sezóny jsme ale dokázali být správně nastavení a play-down jsme až na drobné výjimky odehráli s přehledem. 

Celkově hodnotím sezónu pozitivně. Bylo tam plno dobrých věcí a hlavně Extraliga bude v Židenicích i příští rok. 

Jaké byly sezónní cíle a byly naplněny? 

Výsledkový cíl bylo 7.místo po základní části, postup do play-off + nějaké další postupné cíle. Tento cíl se nám tedy splnit nepodařilo. Pro následné play-down jsme si s týmem stanovili cíl udržení Extraligy, zisk 6 výher z osmi zápasů a opět nějaké další rozvojové cíle. Jak jsem již říkal, tak play-down jsme odehráli celkem s přehledem a nastavené výsledkové cíle pro play-down jsme splnili. 

Lze na této sezóně, která úplně neskončila dle představ a cílů, najít nějaké úspěchy nebo pozitiva? 

Určitě ano. Je jasné, že všichni jsme chtěli hrát play-off, ale to chce každý a reálně o play-off bojovalo celkem dlouho 10 týmů a hrát ho může ale jen 8. My jsme se bohužel mezi těch 8 nedostali a znamená to pro nás jediné, musíme pracovat ještě víc a lépe. Ale abych se vrátil k těm pozitivům, za mě tým celkově zvládl tuto sezónu dobře. Byly tam momenty, které nebyly jednoduché, ale tým jako celek to nakonec zvládl, holky držely při sobě, podporovaly se a sezónu nakonec dotáhly k záchraně Extraligy. Plno hráček se hodně posunulo v individuálních dovednostech, postupně jsme se dokázali adaptovat na rychlost a důraz, jakým se v Extralize hraje. Do týmu se zapojovalo víc a víc mladých holek, a ještě jednou se vrátím k tomu závěru, k play-down. To jak jsme závěr sezóny zvládli vypadá, že to bylo vlastně jednoduché, ale ono to úplně samozřejmé není, stačí se ohlédnout 2 roky zpátky. A jsem opravdu rád že jsme nakonec Extraligu takto s přehledem zachránili. 

Měli jste i vy, jako realizační tým, nějaké cíle? Kam chcete dovést tým a jakou cestu s ním ujít, na co se zaměřit? 

Cíle jsme samozřejmě měli. Náš interní výsledkový cíl byl v podstatě totožný s cílem, který si dal tým, chtěli jsme postoupit do play-off. Rozvojový cíl pro sezónu jsme měli také nastavený, ale po úvodních pár kolech extraligy jsme si ho postupně přehodnotili a většinu sezóny jsme se věnovali hlavně zakončení a přímočarosti a nebezpečnosti hry v útoku. 

Kde má tým největší mezery a kde by bylo potřeba hodně zabrat? 

Já vnímám jako hlavní nedostatek oproti ostatním týmům v Extralize individuální dovednosti. A osobně je považuji za naprosto klíčové pro dosažení jakéhokoli úspěchu. Pokud jsou dva přibližně vyrovnané týmy, tak začínají být důležité i takové věci jako precizně zvládnuté herní rozestavení, založení útoku, nacvičené standardky, přesilovky apod. Ale stejně i v těchto vyrovnaných zápasech většinou rozhodne nějaký nadstandardní rozdílový hráč tím, že vymyslí něco navíc. A jsme opět u těch individuálních dovedností a my v nich momentálně nejsme na takové úrovni, abychom byli srovnatelní s většinou extraligových týmů. Tím rozhodně nechci říct, že se to týká všech hráček, ale celkově jako tým na tomto musíme dlouhodobě pracovat. 

Co považuješ za nejtěžší ve vedení aktuálního A-týmu žen? 

No poměrně krátká otázka, ale nebude úplně jednoduchá odpověď. Naší dlouhodobou snahou je nastavení prostředí a atmosféry v týmu, kdy holky bude florbal bavit a zároveň je bude vytvořené prostředí přirozeně posouvat vpřed, motivovat k další práci a zlepšovat jak v individuálních, tak v týmových dovednostech. Je to vše o dlouhodobém procesu, práci a hledání té správné úrovně, jak moc ještě v některých věcech na holky tlačit, jak správně zařadit určité prvky do tréninkového procesu, komunikaci proč je ta která činnost důležitá apod. A samozřejmě jde i o mimoflorbalové fungování všech v rámci týmu, prostě o celkové nastavení prostředí, v kterém budou chtít všichni fungovat. A jak jsem říkal, jde o dlouhodobý proces, který se nám ne vždy úplně daří, ale pracujeme na tom a vnímám to jako téměř základní, ale poměrně složitou věc. 

Jaké jsou silné a slabé stránky letošního týmu? 

Tým má plno silných stránek ale určitě i ty slabé, koneckonců jako každý tým. Nicméně toto považuji spíš za interní týmovou věc, se kterou postupně pracujeme. 

Ty máš zkušenost s vedením spousty družstev a trénoval jsi i muže. Jaký vidíš rozdíl mezi vedením dospělých chlapů a dospělých žen? 

To se dost těžko porovnává, navíc byl značný rozdíl i v úrovni soutěží, které ta družstva hrála. A s průběhem času se i můj pohled na trénování a florbal logicky mění a vyvíjí, takže to může být ovlivněno i tím. Ale obecně se dá určitě říct, že chlapi jdou prostě hrát florbal, chtějí hrát dobře a ostatní věci moc neřeší. U žen je to dost jiný, ty samozřejmě chtějí také hrát dobrý florbal, ale mimo to se řeší i skoro všechno ostatní, je potřeba s tím počítat a být na to, pokud možno, připraven. 

Jaké jsou plány pro nadcházející přípravné období? Jak budou vypadat tréninky, jaké akce pro tým chystáte? 

Plán je být perfektně připraven na další sezónu. Ale abych byl trochu konkrétnější, cca v půlce května nás čekají úvodní testy před letní přípravou a následně začínáme běhat, posilovat a připravovat se na další ročník Extraligy. Nebude chybět ani hala, ale do cca poloviny prázdnin bude jednoznačně převažovat kondice. Na přelomu července a srpna jedeme na soustředění do Lipníku n/B a v srpnu už bude přibývat i víc halových tréninků, v plánu je účast na turnaji Czech open a na závěr prázdnin úvodní kolo Poháru ČF. 

Co plány a cíle na příští sezónu? Už jsi nad nimi přemýšlel, nebo zatím využíváš posezónního volna a novou sezónu budeš řešit až s příchodem přípravné fáze? 

Posezónní volno využívám, ale o tom, jak tým posunout, co dělat jinak v tréninkovém procesu, kde pracovat lépe, o tom přemýšlím téměř neustále. Takže nějaké plány pro příští sezónu už v hlavě mám. Co se týká cílů tak ty si musí hlavně nastavit celý tým a být s nimi jednoznačně ztotožněn, na to bude prostor klasicky v rámci letního soustředění. 

A co takové dlouhodobější cíle? Má tým nějaké a daří se je naplňovat? 

Dlouhodobější cíle bych nenazval ani tak týmové jako spíš klubové. Ty se po sestupu v sezóně 2021/22 musely poněkud přehodnotit, ale nyní se nám je zatím plnit daří. 

Bude probíhat nějaké posilování týmu, nebo necháš čtenáře a fanoušky překvapit?  

Tým se pro příští sezónu určitě trochu obmění, koneckonců jako téměř vždy. Některé hráčky skončí, do týmu naskočí některé juniorky no a přilákat posily se snažíme pravidelně. Plno věcí ale zatím není jasných a momentálně se na všem pracuje, takže teď lze říci jediné. Sledujte nás a vše ve včas dozvíte. 

Super, florbalová část je za námi. A co ty a léto? Chystáš se s rodinou někam na dovolenou? A jak naplňuješ aktuální čas, kdy tréninky v podstatě nejsou, zápasy skončily už před měsícem a letní příprava už se sice blíží, ale do té doby nějaký volný čas ještě je? 

Na dovolenou se v létě chystáme, i když letos bude asi o něco kratší než obvykle. Máme v plánu se podívat do Španělska, konkrétně do Barcelony a potom ještě nějakou dovolenou u nás, pravděpodobně na kolech. Kam to bude ale ještě nevím. 

Jinak v aktuálním období tréninky opravdu skoro nejsou, ale volna moc není. Řešíme plno jiných věcí v klubu a samozřejmě i okolo áčka žen, takže se o žádné období, kdy bych nevěděl co dělat, nejedná. Jediný čas, který se mně uvolnil jsou víkendy, ty ale s přehledem zaberou různé práce doma, které jsme zatím odkládali. 

Víme, že jste hodně sportovně založená rodina a nevěnujete se jen florbalu. Tak jaký sport je pro tebe ten nejoblíbenější? 

To je jednoduché v zimě určitě lyže a v létě kolo. 

Co bys vzkázal fanouškům a jak bys je nalákal na návštěvu zápasů v příštím ročníku? 

Hlavně bych chtěl všem fanouškům poděkovat za dosavadní podporu. A čím je nalákat na sezónu příští? Za celý tým můžu slíbit, že přes léto budeme tvrdě pracovat na tom, abychom byli dobře připraveni, že všechny zápasy odmakáme od začátku až do konce a že půjdeme na hřiště vždy s tím, že chceme bavit naší hrou jak fanoušky tak sami sebe. 

Jirko, díky moc za rozhovor. Věřím, že s týmem přes léto zamakáte a poté plní sil vletíte do nového ročníku úspěšně. Hodně štěstí!