Zlatá éra mužského florbalu v Židenicích. Tak zněl článek, který jsme v rámci oslav výročí vydali o mužích v srpnu. Řeč byla o sezónách 2006/2007 a 2008/2009. Bohužel ale nic netrvá věčně. Jednou jste dole, jednou nahoře. Postupem času a s odchodem několika opor se týmu mužů přestávalo dařit. V letech 2014 a 2015 tým stále setrvával v regionální lize, ale již nepodával tak kvalitní výkony, jaké by chtěl. I přesto se v lize udržel. Trenéři věděli, že tým potřebuje nový impulz pro to, aby znovu začal fungovat a více se mu dařilo. Z čista jasna se objevila nabídka, která se velmi těžko odmítala. Do sezóny 2015/2016 byl totiž židenickému družstvu mužů nabídnut přesun do divize, tedy do vyšší ligy. Všechny týmy, které byly umístěny nad Židenicemi nabídku odmítly, ale Židenice věděly, že tohle by mohl být právě ten impulz, který potřebují. A tak se tým v sezoně 2015/2016 vydal na zkušenou do divize. I přes to, že trenéři věděli, že tým není dostatečně silný tuto soutěž hrát, brali to jako výzvu pro zlepšení a nabírání zkušeností. Zkušenosti sice získali, ale v lize se umístili na posledním místě s velmi nízkým počtem bodů. V této soutěži se tak muži příliš neohřáli a následoval sestup zpět do regionální ligy. 

Bohužel i po konci této sezony se tým opět musel poprat s odchodem několika hráčů. I přes to však byl schopen pokračovat a hrát regionální ligu. Bohužel všechny odchody zanechaly na týmu velké stopy a měly vliv na to, že i v regionální lize v sezóně 2016/2017 muži nepodávali dostatečné výkony pro udržení se v soutěži. Tým skončil na 9. místě z jedenácti. A i když by ještě na záchranu dosáhl, vlivem sestupů z vyšších soutěží tuto ligu opustil. Jednalo se tak o velký pád dolů, muži sestoupili dvě sezony po sobě. V následujících dvou ročnících se tým tedy pral v Jihomoravské lize. I v letech 2017/2018 i 2018/2019 měl sestupové starosti, nakonec však skončil těsně před sestupovými pozicemi. 

Po sezóně 2018/2019 to s muži v Židenicích nevypadalo vůbec dobře. Špatné výsledky, upadající tréninková morálka, ale také nedostatek úsilí ze strany tehdejšího vedení klubu. To všechno zapříčinilo odchod většiny hráčů. V týmu tak zůstalo pouze 6 statečných. Někteří bývalí členové vedení klubu dokonce navrhovali zrušení mužského týmu, tento nápad ale nakonec neprošel. Židenice tak čekala velká výzva. Postavit tým kolem "přeživších" Tomáše Zubíka, Ondřeje Vývody, Mojmíra Prucha, Aleše Malíka, Petra Ručky a Denise Matouška, doplnit kádr novými hráči, družstvo stabilizovat, nastavit koncepci s jasnými pravidly, začleňovat do týmu odchovance a hráče z mládežnických kategorií a postupně dostat muže do vyšších pater Českého florbalu. Do Židenic přišli noví hráči a společně se zapojenými juniory tak dali Židenicím naději na znovuvzkříšení mužského týmu. Od sezóny 2019/2020 se výsledky zlepšily. V této sezoně muži pobývali na páté příčce, sezonu bohužel dvě kola před koncem ukončil covid. V následující se z důvodu pandemie odehrály pouhé dvě utkání z dvaceti. V první kompletní sezoně po covidu, tedy v té uplynulé, už bylo cílem postoupit do regionální ligy. Cíl se bohužel naplnit nepodařilo a muži skončili pátí. A nyní je taktéž jasné, že postup je již utopií. Značně omlazený kádr je totiž až osmý.

Součástí historie nejsou vždy jen pozitivní události. I takto neveselý milník bohužel patří k nejdůležitějším milníkům našeho klubu. I přes to, že se několik let mužský tým trápil, dokázal se dostat z nejhoršího. Co bylo, bylo. Nyní je důležité se nevzdat, překážky překonávat, pokračovat v práci a nadále se snažit o posun do vyšších soutěží.