Před startem sezony přišly Židenice s novou výzvou, která má za cíl, aby v budoucnu všichni členové nosili ochranné brýle na florbal. Důvod je jednoduchý. Chceme zabránit zraněním očí, se kterými jsme se již nejednou setkali a proto zavádíme toto preventivní opatření, které je jednoduché a účinné. Více o této výzvě v dřívějším článku ODKAZ. Židenice nosí brýle má také své ambasadory. Jsou jimi hráči A-týmu mužů a žen. Ti již brýle nosí a jdou tak příkladem ostatním židenickým členům.

Jitka Drápalová je ambassadorkou z A-týmu žen. Na hřišti byste ji už nějakou dobu jen těžko hledali bez brýlí. Svůj zrak si střeží a má k tomu nejeden důvod. Několikrát už totiž zranění oka zažila. Jitka je odchovankyně židenického florbalu a stálice ženského A-týmu. V Židenicích působí už 15 let. Za tu dobu odehrála v barvách Židenic celkem 520 zápasů a nasbírala 321 bodů. Jitka byla u mnohých úspěchů i neúspěchů týmu. Byla u historicky prvního postupu žen do nejvyšší soutěže, kdy ještě zároveň nastupovala za družstvo juniorek. Zažila také první play-off v Extralize, byla u pádu do první ligy a dokázala jako kapitánka svůj tým vytáhnout zpátky do Extraligy. Na jednoho člověka toho v Židenicích zažila spoustu. Po celou svou hráčskou kariéru zůstává věrná růžovo černé kombinaci a za to jí patří dík a jsme rádi, že právě Jitka podpoří naše členy v tom, aby chránili svůj zrak. “Tento projekt jsem se rozhodla podpořit, protože jsem zranění oka zažila, a to hned 3x. Dvakrát jsem dostala do oka míčkem, jednou florbalkou. Oko se vždy naštěstí uzdravilo, ale bolest při těchto zraněních byla obrovská, takže bych ji už zažít nechtěla. Na nošení brýlí žádné pozitivum nevidím, vlastně je to dost otrava, ale pokud nám mohou zachránit zrak, určitě to za to stojí. Proto bych všechny florbalisty a florbalistky chtěla vyzvat, ať nečekají na své první zranění oka, ale začnou brýle nosit hned!” 

Dalším z ambasadorů je hráč a kapitán A-týmu mužů Dan Lošťák. Stejně jako Jitka je Dan také odchovancem židenického florbalu avšak tolik zkušeností v dospělých zatím neposbíral. Členem florbalu Židenice se stal v roce 2014, kdy nastupoval za tým mladších žáků. Postupnou pílí a dřinou došel až do A-týmu, kde si postupně získal důvěru trenérů a spoluhráčů a stal se kapitánem družstva. Dan odehrál od roku 2014 celkem 243 zápasů. Dohromady nasbíral v A- týmu a rezervním týmu mužů 38 bodů. “Inspiraci jsem převzal ze zahraničí, kde spousta dospělých hráčů s brýlemi hraje. Navíc jsem už párkrát dostal míčkem do oblasti obličeje a nebylo to nic příjemného. Nechci ukončit hráčskou kariéru tím, že se mi někdy stane zranění, které bude mít horší následky. Člověk si na to po chvíli stejně zvykne a v utkání či na trénincích si ani nevzpomene, že brýle nosí.”

Tohle jsou ambassadoři kampaně Židenice nosí brýle. Nos je i ty!