To teda bylo těsné! V hlasování o nejpovedenější trefu sezony o pouhý jeden hlas zvítězil skvěle provedený nájezd Markéty Sedláčkové! Jednalo se o první branku v sezoně 21/22, díky které se Dračice dostaly do vedení proti kunratickému Startu98. Sedláčková stejný nájezd zopakovala i proti Panthers v rámci 13. kola a byla úspěšná i v tomto případě. Bude chtít s tímto netradičním trestným střílením pokračovat i v novém ročníku? Jak hodnotí své herní vytížení a co očekává od nové sezony, se dozvíte v rozhovoru.

Markét, z šesti gólů měsíce zvítězil v anketě o gól sezony právě ten tvůj! Gratulace!

Děkuji moc, vážím si toho. Ale pro mě jsou všechny branky vítězné. Nikdy na žádném gólu nemá podíl jen jeden člověk. 

Vývoj hlasování byl velmi těsný. Sledovala jsi průběh?

Ani nijak moc ne. Moc mě to těšilo, ale momentálně mám jiné starosti než sledovat průběžné skóre (směje se).

Do ankety Gól sezony se dostal zajímavý výběr branek. Povedené střely, individuální akce, kombinace. Hlasující však nejvíc oslnil tvůj překvapivý nájezd! Proč myslíš, že vybrali právě ten? 

Všechny góly, které jsme daly, i ty, které nebyly v nominaci, jsou pro mě vítězné. Možná mi chtěli žideničtí příznivci udělat jen radost ve vítězství v anketě, když nejsem pravidelný střelec a tolik branek nedávám (usmívá se).

Šlo o první trefy týmu v nové sezoně, v úvodním zápase se Startem jsi otevřela skóre. Stejný nájezd ti však vyšel i v 13. kole proti Panthers. Je vidět, že si na něj věříš, že?

Jistá si s ním docela jsem, ale bohužel je to někdy jistota i pro naše gólmanky i pro gólmany jiných týmů. I pro mě začíná být lehce ohraný a bez nápadu. Musí dostat lepší fazónu na novou sezonu (směje se).

Pro tebe osobně se jednalo o sezonu, ve které jsi v áčku dostala nejvíce příležitostí, zároveň jsi zapsala nejvíce bodů v dosavadní kariéře. Jak sezonu hodnotíš po osobní stránce?

Určitě jsem za toto vytížení moc ráda a vážím si toho. Vidím na sobě herní progres, jelikož pravidelně hraji a můžu se díky tomu postupně zlepšovat. V první půlce sezony se mi hrálo určitě líp než v druhé, ale mám to tak každý rok.

I letos jsi v rámci střídavého startu vypomáhala Rtyni v 1. lize žen. O herní vytížení jsi tak nouzi rozhodně neměla, že?

Určitě ne. Ale popravdě jsem na takové vytížení zvyklá, vždy jsem hrála minimálně za dvě kategorie. Bohužel mi střídavko už končí, takže orlice budu vídat převážně jen na vzájemných zápasech a na neligových turnajích.

Týmu bohužel sezona nevyšla a po dlouhých letech opouští Extraligu. Jak ses po posledním zápase cítila?

No, byly to neklidné noci.

Bylo to velké zklamání?

Ze začátku určitě ano. Bohužel není to hezký pocit, když tým, za který bojujete, padne. Ale musím přiznat, že postupem času nacházím i nějaké výhody, které sice nevykompenzují náš pád, ale dodají mi i nějaké pozitivní myšlenky a větší motivaci.

Židenice si tak vyzkoušejí 1. ligu, s tou máš za uplynulé dvě sezony zkušenosti. Jak bude potřeba se na sezonu připravit a jak k ní tým musí přistoupit?

Určitě zodpovědně. Nepřistupovat k tomu tak, že budeme hrát proti tabulkově/ligově slabším týmům. Vše se bude odvíjet od přístupu k letní přípravě.

Jako jedna z mála hráček prvoligové týmy znáš. Může to být pro tým výhoda?

Vím, co mohu od jiných týmů čekat, ale sezona začíná až za 4 měsíce, do té doby se mohou (stejně jako my) zlepšit v rámci letní přípravy. Já si bohužel vůbec nepamatuji protihráčky, pokud to nebyla opravdu výrazná hráčka, na kterou jsme se zaměřovali ve Rtyni, takže s tím asi moc nepomohu (směje se).

Co bude potřeba udělat pro postup zpátky do Extraligy?

Odmakat letní přípravu na 110% a přistoupit k tréninkům i zápasům zodpovědně. První liga nám dává prostor, abychom se naučili vést hru a být více sebevědomí. Důležité taky bude nezlenivět a nenechat se ukolébat hrou některých týmů. Zároveň se v 1. lize objevují velmi silné týmy, které nám mohou přiblížit extraligové tempo.

Zítra týmu začíná letní příprava, čeká vás úvodní testování. Jak se na tuto fázi sezony těšíš?

Jelikož na zítřek nebudu moc vyspaná, tak moc ne. Osobně testování nemám ráda, ale je to jen jeden trénink ze čtyř měsíců, tak se to dá zvládnout. 

Pojďme se přesunout k tvé trenérské dráze. Letos jsi vedla týmy mladších a starších žákyň. Poprvé sis tak vyzkoušela, jaké to je trénovat celou sezonu děvčata. Jak letošní ročník hodnotíš?

Byl pro mě i Mojmíra osobní výzvou. Poprvé jsme dostali dívčí kategorii, která se od klučičí docela liší. Ale přes všechny překážky věřím, že i holky samy na sobě vidí pokrok a mají motivaci se dál zlepšovat. Myslím, že se mezi nimi najde plno nových židenických nadějí, které mají velký potenciál.

Jsi tedy se sezonou spokojena? Na čem bude potřeba dále pracovat a co bude cílem do další sezony?

Já se budu opakovat. Jak jsem zmínila v předchozím hodnocení sezony v článcích o žákyních. S trenéry jsme velmi spokojeni. Holky předčily naše očekávání, a když se ohlédnu nebo kdokoli, kdo je vídal hrát, tak ten progres jde vidět u každé hráčky a u celého týmu. Určitě je dál potřeba pracovat na technice a dál rozvíjet herní myšlení. Našim cílem je holky dál motivovat a pomáhat jim se rozvíjet jak po florbalové stránce, tak i po osobní. Konkrétní cíle máme zatím jen rozpracované v hlavě, na papír je budeme dávat později. 

Rádi bychom zůstali u našeho přístupu - nehráli jsme na body, ale na nové zkušenosti, kdy výhra byla jen třešničkou na dortu. Není správné se na mládežnické kategorie dívat skrz body, to pro mě není ukazatelem dobrého týmu či hráčky. 

Čekají vás nějaké společné letní turnaje a jiné aktivity?

V nejbližší době se holky zúčastní turnaje v Liberci, kam s nimi pojede Naty Janečková a turnajů o Pohár Niké a Hummel Open Game pod vedením Mojmíra Prucha. Přes léto bychom se rádi zúčastnili i turnaje Prague Games. V rámci léta bychom chtěli podniknout i nějaké teambuildingové aktivity, ale bude těžší skloubit všechny aktivity a nabídnout holkám příznivý termín. Jinak nás dále čeká soustředění, na které se osobně těším nejvíce.

Poslední otázka, kterou odbočíme od florbalu. Jaké jsou další plány Markéty Sedláčkové na léto?

No jelikož letos končím školu, tak budu hledat práci (směje se). Ale jinak jako vždy florbalový - letní příprava, turnaje a tři soustředění. Jinak turistika a možná i ta cizina.