Sezona 2020/21 se zapíše do dějin jako jedna z nejzvláštnějších ve florbalové historii. Do doby, než přišla druhá covidová vlna a s ní i další lockdown, se v Česku stihlo odehrát jen pár utkání a turnajů. Extraliga žen si na své pokračování musela počkat více než 3 měsíce. V průběhu ledna však získala od Ministerstva zdravotnictví výjimku udělovanou pro profesionální soutěže, díky které se mohla těšit na svůj restart. Následný režim byl ale doslova brutální. Týmy se musely co nejdříve vrátit do tréninkového procesu, zvyknout si na pravidelné testování a zároveň absolvovat utkání doma a venku víkend co víkend. O tom, jak náročná sezona to byla, není potřeba diskutovat. Židenickým florbalistkám se přesto podařilo dokráčet do play-off, ve kterém zdatně sekundovaly střešovickému Tatranu. Sen o postupu do semifinále se však nesplnil. I do příští sezony je cílem A-týmu dostat se mezi nejlepší čtyřku. V náročných bojích už se ale ženy budou muset obejít bez několik opor. S dlouhou a úspěšnou kariérou se totiž rozloučila legenda brněnského florbalu Andrea Dernerová, ikona Židenic Kamila Pravcová, nejproduktivnější hráčka letošního play-off Barbora Sedláčková a odchovankyně Aligators Alžběta Švehlová.

355 zápasů a dost. Legenda Dernerová se rozloučila s kariérou

Andrea Dernerová se poprvé v židenickém dresu objevila před 13 lety, když přešla z konkurenčních Bulldogs. Byla u toho, když se Židenice poprvé po postupu představily v nejvyšší soutěži. Zažila s týmem jak play-off, tak souboje v baráži o udržení v Extralize. Po náročné sezoně, ve které tradičně patřila mezi nejproduktivnější hráčky týmu, se rozhodla pověsit florbalku na hřebík. „O konci jsem přemýšlela už loni, pak ale sezona nešťastně skončila. Řekla jsem si, že to ještě zkusím ze sebe vymáčknout! Letos mě florbal už strašně vyšťavoval. Fyzicky i psychicky. Když jsem holkám po posledním zápase řekla, že končím, tak se mi na jednu stranu strašně ulevilo. Snadné to ale nebylo, hrála jsem dlouho a teď si budu muset zvyknout na nový režim,“ hodnotí Dernerová. Nejproduktivnější hráčce v historii židenického florbalu nejspíš nebyl postup do semifinále souzen. „Semifinále mi asi není souzené. Jsem zklamaná, protože jsme znovu skončily těsně před jeho branami. Na druhou stranu je letošní play-off pro holky jasný důkaz toho, že to jde. Mají na čem stavět.“

Židenické barvy hájila 12 let, na jednu sezonu si vyzkoušela i angažmá ve Švýcarsku. Do dalších soutěžních ročníků už bohužel nenastoupí. Počet odehraných zápasů v extraligové kariéře se tak zastavil na čísle 325. „Parta v Židenicích mi přirostla k srdci, takže se mi nechtělo odcházet do jiného extraligového týmu. Nikdy jsem nad přestupem vážněji nepřemýšlela. Mám za sebou v Židenicích úžasné roky, na které nikdy nezapomenu. Zápasy, které končily úsměvem i slzami. Bylo tam úplně všechno,“ dodává loučící se hráčka s číslem 88 na zádech.

Florbalku na hřebík pověsila i Kamila Pravcová

Další citelnou ztrátou je konec Kamily Pravcové. Odchovankyně uherskobrodského florbalu se poprvé v Brně objevila v roce 2014. Tehdy si ještě jako juniorka připsala prvních 17 startů v nejvyšší soutěži. Postupem času se vypracovala mezi opory týmu, ale také velmi důležité osobnosti klubu, kromě pozice hráčky totiž několik let zastávala roli trenérky u mládeže. Stabilně podávala výkony na vysoké úrovni, a to jak na pozici útočníka, tak obránce. Její univerzálnost bude týmu velmi chybět. Za Židenice nastoupila celkem k 220 zápasům. Po velmi náročné sezoně se však s kariérou loučí.

„Florbalovou kariéru jsem ukončila, protože už mě florbal dlouhodobě nenaplňoval jak dříve. Dokud jsem florbalem žila, tak jsem mu věnovala skoro veškerý svůj volný čas. Dříve jsme to dělala ráda a nepřišlo mi tako oběť, postupně už to bylo naopak a byla to pro mě spíše povinnost, nutila jsem se jezdit na tréninky a čas strávený na florbale jsem chtěla trávit jinak. Přece jen tréninky, zápasy, letní přípravy apod. zabírají hodně času a všechno kolem mě se tomu muselo přizpůsobit. Navíc jsem se loni přestěhovala do Prostějova a pracuji v Olomouci, takže faktor dojíždění také udělal svoje. O konci jsem uvažovala ještě před začátkem této sezony, ale pak by mě mrzelo, kdybych to dojíždění alespoň nezkusila," odůvodňuje svůj konec Pravcová. 

Pod novým realizačním týmem jí sice florbal zase začal bavit, ale ukončení extraligové kariéry si přece jen nerozmyslela. Bude s florbalem ještě pokračovat? A bude sledovat počínání týmu v budoucnu? „Chybět mi to určitě bude, zejména holky v týmu, emoce a celkově to, že někam patříte. Florbal už si půjdu sem tam pinknout pro zábavu, ale o první či druhé lize neuvažuju. Nudit se ale nebudu! Od září vedu lekce tabaty, více běhám, trénuji workout a intervalové tréninky, celkově se věnuji více sportům. Navíc se těším, až budu mít více času na rodinu. Určitě se na holky budu jezdit dívat, takže místo na hřišti vyměním za hlediště. Na konec bych chtěla poděkovat celému klubu, že se o mě celých a krásných 7 let staral!“

Překvapivý konec bývalé juniorské reprezentantky

Odchod prvních dvou zmíněných hráček do florbalového důchodu byl očekávaný. Konec s vrcholovým florbalem Barbory Sedláčkové byl ale velkým překvapením. Odchovankyně Uherského Brodu a bývalá hráčka FBC Ostrava se však rozhodla, že další extraligovou sezonu do svého repertoáru nepřidá. Barbora Sedláčková se poprvé v Židenicích objevila v sezoně 2017/18, kdy nedostala potřebné herní vytížení v Ostravě, a v Brně využila nabídku na hostování. To se však nevyvíjelo dle jejích představ a následoval návrat zpět do třetího největšího města v ČR. Ani ne dva roky na to se však do Brna vrátila a odehrála dvě kompletní sezony. Během nich odehrála za A-tým 54 zápasů a připsala si 55 bodů. Další zápas ani kanadský bod už ale v Židenicích nepřidá. „To, že pro mě bude letošní sezona poslední, jsem věděla už nějakou dobu. Florbal pro mě přestal být prioritou, chtěla jsem investovat čas do něčeho jiného. Hraji ho od první třídy, takže nějakých 15 let. Častokrát jsem se musela už k tréninkům přemlouvat a v tu chvíli jsem věděla, že už to pro mě nemá smysl. Konec sezony, a hlavně zápasy s Tatranem, mě ještě donutily přemýšlet nad tím, zda to ještě nezkusit. Hodně mě přemlouvala Evča Urbášková, se kterou jsem to řešila asi nejvíce. Ale nakonec jsem své rozhodnutí nepřehodnotila. Rozhodně vím, že mi bude extraligový náboj a tempo chybět, ale snad mi smutek zaženou letní turnaje a to, že pro příští rok skládáme ženský tým u nás v Uherském Brodě, kde jsem začínala. Moc se těším, až si zase po letech zahraju se sestrou a kamarádkami, se kterými jsem hrála na základní škole,“ vysvětluje své rozhodnutí bývalá juniorská reprezentantka.

V Židenicích končí také Alžběta Švehlová

Další zápas v růžovém dresu nepřidá ani Alžběta Švehlová. Hráčka, která poprvé do extraligových bojů nakoukla v sezoně 2017/18, nebyla v této sezoně i vinou zdravotních problémů součástí základní sestavy A-týmu. „O ukončení jsem přemýšlela už minulý rok, kdy pozitiva, která mi florbal přinášel, začala přebíjet negativa. Florbal mi zkrátka víc bral než dával. Bylo to velmi těžké rozhodnutí, ještě teď s tím bojuju, ale jsem přesvědčená, že je správné. Můj výpadek z letošní sezony kvůli zdlouhavé a komplikované léčbě zánětu achilovky mě jen utvrdil v tom, že už nechci dále pokračovat. Chci ale říct, že bych nikdy všechny tyto roky věnované florbalu za nic nevyměnila. Jsem šťastná, že jsem si mohla v Židenicích zahrát Extraligu a být obklopena těmi nejlepšími kamarádkami, které jsem tam měla a mám. Jedním z mnoha důvodů byla mimo jiné i malá herní vytíženost, na mém rozhodnutí se ale podepsalo také rozhodnutí dalších hráček, které už nebudou pokračovat ve výkonnostním florbalu,“ okomentovala svůj konec hráčka se 40 extraligovými starty.

Hráčky budeme v týmu postrádat

Konec takto důležitých hráček bude v týmu velmi znát, což si uvědomuje trenér Luboš Rauer. Věří však, že některé konce kariéry nejsou definitivní. „Odchod všech zmíněných hráček nás mrzí a určitě můžu říct, že je budeme v týmu postrádat. Například u Bety to zapojení nebylo takové vinou zranění, ale i tak byla součástí týmu. O některých odchodech jsme již nějaký čas věděli, ostatní pro nás byly dost velkým překvapením a spíše zklamáním. Neměli jsme totiž žádné indicie k tomu, abychom si vydedukovali, že se něco takového chystá. Rozhodně ztrácíme nejen významný počet gólů a důležitých situací, ale také skvělé holky s chutí bojovat, rozdat se pro tým a pracovat na sobě. Budu rád, když avizované konce nebudou úplné, a ještě se naše společné cesty po nějakém čase protnou.“

Slovo prezidenta Jiřího Starého

"Andy, Kamile, Báře i Bety bych chtěl za roky strávené v Židenicích především poděkovat. Bez ohledu na jejich herní vytížení nebo bodový příspěvek v zápasech byla role všech v týmu důležitá a pro fungování celku nepostradatelná. Jejich přístup byl vždy skvělý a bezproblémový, vždy na ně byl spoleh. Stopa, kterou v Židenicích zanechaly, je nesmazatelná a v budoucnu u nás budou mít vždy dveře otevřené. Všem přeji do budoucna hodně štěstí a ještě jednou děkuji!" ohlíží se za působením končící čtveřice prezident klubu Jiří Starý.

Andrea Dernerová, Kamila Pravcová, Barbora Sedláčková a Alžběta Švehlová se loučí s extraligovou kariérou. Holky, děkujeme za všechno a přejeme, ať se vám v budoucnu ve všem co nejvíce daří!