Loňská sezóna byla v hodně věcech výjimečná. Ovlivněna byla hlavně protiepidemiologickými opatřeními, které vyhnaly z českých hal nejdříve fanoušky a následně na dlouhou dobu i samotné hráčky. Židenice se však musely vypořádat rovněž se změnou realizačního týmu. To se nakonec ukázalo jako klíčové pro další směřování týmu. Ačkoli trenérské duo Čížek-Rauer působilo na lavičce Dračic pouze pár měsíců, podařilo se mu implementovat využití nových technologií a spousty mechanismů, které dovedly tým až do nejvyrovnanějšího čtvrtfinále v soutěži. Po tomto úspěšném tažení ale bohužel spousta hráček oznámila konec extraligové kariéry. To postavilo management před náročnou výzvu, a to nahradit dlouholeté židenické opory. Od počátku bylo jasné, že takto zkušené hráčky nebude snadné na trhu nalézt. Pozornost byla zaměřena spíše na mladší naděje, které budou moci v Židenicích vyrůst do role týmových opor. Tento vývoj už bude probíhat pod vedením obměněného trenérského týmu, který opustil Luboš Rauer. Na lavičce zatím zůstavá pouze Jiří Starý, Jaroslav Čížek a kondiční trenérka Sylva Hřebíčková. Ve spolupráci pokračuje i psycholog týmu Radek Šíp. Kompletní struktura realizačního týmu se však ještě ladí a bude představena v nejbližší době.

Jestli byl management úspěšný v zacelování ztrát se uvidí až na hřišti. Nicméně už teď je jisté, že začíná nová éra bez hráček, jako Andrea Dernerová, Kamila Pravcová a dalších. Snahou Židenic bude i nadále budovat profesionálnější prostředí, které pomůže mladším hráčkám vyrovnat se extraligové konkurenci v co nejkratším čase. Kvalitnější tréninkové jednotky, individuálnější přístup, vyšší nároky na disciplínu a možnost využití služeb týmového psychologa by měly pomoct i nadále udržet brněnský tým mezi špičkou soutěže. Tým má vysoké ambice a měl by pravidelně proplouvat do vyřazovacích bojů. Přestupové období ještě není u konce a stále se jedná s možnými posilami pro letošní ročník. V jednání jsou i hráčky ze Slovenska. Ale už teď můžeme představit několik hráček, které budou hájit v blížící se sezóně barvy Florbalu Židenice.

Petra Bílá

Petra Bílá přestupuje do Židenic z FBC Dragons. Nicméně není v týmu úplným nováčkem. Extraligovou premiéru si odbyla už v loňském roce v zápase Židenic s Bohemians. Hned v úvodním zápase si připsala první asistenci a standard bodu na zápas se jí dařilo držet i v dalších zápasech. Bohužel slibně rozjetou sezónu přerušilo zranění kolene. Teď je ale Petra zpátky a je připravena znovu pálit!

Samotná hráčka říká: „Do Židenic jsem přišla na hostování již minulý rok. Rozhodovala jsem se tehdy mezi dvěma brněnskými kluby a Židenice mě osobně oslovily více. Po pár trénincích mě holky mezi sebe přijaly a zapadla jsem do týmu. Jeden z hlavních důvodů, proč jsem přestoupila, je kolektiv. Holky tady mají úžasný kolektiv a moc si s nimi rozumím, jak na hřišti, tak i mimo něj. Na novou sezonu se už moc těším. Doufám, že se vyvede jak mě bez zranění, tak i týmu. Byla bych ráda, kdyby se v dalších letech dařilo co nejvíce, tým šlapal jak nejlépe mohl, osobně se mi dařilo a byla bych týmu nápomocná.“

Tereza Slavíková

Nejzkušenější posila letošního roku přichází na hostování z týmu SK Jihlava. Slavíkovou zdobí také zkušenosti z extraligového Chodova. Jedná se o univerzální hráčku, která dokáže zastat jakoukoli pozici v týmu a do kádru by měla přinést rozvahu a pomoct mladým hráčkám florbalově růst.

Vyjádření hráčky: „Dlouho jsem přemýšlela, kam povede moje další florbalová cesta, i vzhledem k tomu, že mám pětiletou dcerku. Židenice pro mě byly jasná volba a to i proto, že se osobně znám jak s trenérem Jardou Čížkem, tak i s některými z holek, které si ovšem pamatuji ještě jako soupeřky z dob mého působení na Chodově. Mé rozhodnutí upevnilo jak celkové vystupování a jednání vedení klubu, tak kolektiv holek, který mi opravdu sedl, cítím se s nimi velmi dobře. Po roční pauze, kdy jsem florbal nehrála kvůli covid situaci, se na sezonu těším samozřejmě moc a o to víc, že jsem posledních pár let hrála 1. ligu žen. Židenice loni odehrály velice dobrou sezónu a já jsem moc ráda, že jsem dostala možnost se k nim připojit a pokusit se s nimi na jejich úspěch navázat. K mému rozhodnutí přispěli i mně velmi blízcí lidé, kteří mě podpořili a moc jim za to touto cestou děkuji.“

Karolina Moravcová

Moravcová byla avizovaná už v článku na začátku srpna. V Židenicích úspěšně působila již v loňské sezoně, kdy týmu pomohla k postupu do play-off a k vyrovnané čtvrtfinálové sérii se střešovickým Tatranem. Po pozitivní zkušenosti z loňského ročníku se i letos připojí k týmu na hostování.

Samotná Moravcová říká: „Věděla jsem, že v Brně se hraje kvalitní florbal a tak jsem si vybrala Židenice, které se drží na předních příčkách v tabulce a výkonnostně jsou na tom taktéž velmi dobře. U Židenic jsem chtěla pokračovat i v nadcházející sezóně, jelikož se mi zde líbí, po herní stránce jsem taky spokojená a kolektiv je super.”

Anna Kratochvílová

Další posilou z týmu SK Jihlava je mladá talentovaná brankářka, která zvýší konkurenci v židenickém brankovišti. Ačkoli v loňské sezóně měly výhradní postavení Remešová s Večeřovou, Kratochvílová rozhodně nepřichází pouze sbírat zkušenosti. Mezi její ambice rozhodně patří představit se na extraligové scéně. Což ostatně i sama se vší skromností prozradila: „Dlouho jsem věděla, že bych se chtěla někam posunout a dostat možnost se zlepšovat ve všech směrech. Do Židenic mě to dlouho táhlo a jakmile byla příležitost, tak jsem neváhala. Celkově už během tréninků, na které jsem mohla docházet, jsem dostala nový zápal, vlila se mi nová krev do žil a taky musím říct, že už teď mi holky z týmu přirostly k srdci. Nadcházející sezóna bude dle mého hlavně o tom, opravdu na sobě dřít a snažit se načerpat cenné zkušenosti. Musím říct, že z ohledem na to, že předešlé sezóny byly ovlivněny pandemií, tak bylo i zprvu těžké se vrátit do formy a stále nějaké věci na sobě cítím, ale na druhou stranu jsem díky času mohla pilovat věci jiné a nyní z nich mohu čerpat. Moc se na novou sezónu těším a budu se snažit, aby ve mně viděly ostatní spoluhráčky podporu a jistotu, když do brány nastoupím.”

Barbora Marková

Ze severu přichází na hostování mladá naděje, která v loňské sezóně oblékala dres TJ Jablonné nad Orlicí, kde v juniorské soutěži zaznamenala 8 bodů v 5 zápasech. Tato hráčka s potenciálem si umí najít své místo na hřišti. Uvidíme, jak jí to půjde na extraligových prknech.

Vyjádření hráčky: „Do Brna jdu studovat a jsem ráda, že se mi naskytla příležitost hrát právě v Židenicích. Doufám, že budu pro tým přínosem a že se budu nadále posouvat.“

Klára Konečná

Ačkoli Konečná přichází na hostování z TJ Svitavy, jedná se o spoluhráčku Barbory Markové, se kterou působila v minulé sezóně rovněž v TJ Jablonné nad Orlicí. Mladé hráčky tak mohou využít chemie z předchozího působiště. Obě děvčata jsou ročník 2002. Konečná ke svému novému působišti říká: „Dlouho jsem se po sezoně rozhodovala, kam povedou mé další florbalové kroky, a rozhodla jsem se pro Židenice. Je tam super kolektiv a taky se mi moc líbí přístup trenérů k hráčkám. Hrozně moc jsem si přála zkusit něco víc a tu nabídku jsem dostala. Doufám, že klubu důvěru oplatím a týmu pomůžu. Mojí ambicí je, že se budu pořád víc a víc zlepšovat, abych byla týmu co nejvíce nápomocná.“

Petra Klusáková

Podařilo se dotáhnout také přestup Petry Klusákové z Bystřice nad Pernštejnem. Ta už v minulé sezóně působila jako kapitánka židenických juniorek. Rovněž se jedná o hráčku, která se narodila v roce 2002. Klusáková už má zkušenosti a zná i prostředí židenického florbalu a bude se snažit usadit se Židenickém A-týmu.

Vyjádření Klusákové: „S florbalem jsem začínala v Bystřici nad Pernštejnem, kde mají pouze chlapecké týmy, takže jsem se přesunula přes Žďár nad Sázavou do Jihlavy. Odtud si mě vyhlédly právě Židenice, jejichž nabídku jsem vyslyšela. Velký podíl na vybírání nového klubu mělo také moje studium. Rozhodla jsem se jít na medicínu Masarykovy univerzity v Brně. Mezi brněnskými kluby jsem měla hned jasno. Židenice jsou nejpřátelštějším a nejkvalitnějším týmem, proto moje kroky zavítaly právě sem. I přesto, že v loňské sezóně jsem se podílela pouze na 2 zápasech, vím, že moje rozhodnutí bylo správné. Těším se na příští rok a doufám, že dostanu v A-týmu co nejvíce příležitostí. Vím, že Židenice mají velmi kvalitní hráčky a můžeme společně dosáhnout předních příček v tabulce. Mým snem bylo zahrát si ve Švédsku, ale momentálně se zaměřuji na Židenice a vysokoškolské studium.“

Na svou šanci čekají i odchovankyně z řad juniorských hráček, které se pravidelně připravují s ženským týmem a čekají na příležitost. Mezi největší kandidátky pro zařazení do sestavy patří Viktorie Fuchsová, Zuzana Žampachová, Vendula Kasal a Michaela Sabolová. Prezident a asistent trenéra v jedné osobě Jiří Starý věří, že nový tým v sezóně uspěje, ale přiznává: “Zásah do kádru pro extraligu je velký. Do týmu přišla řada nových hráček z různých klubů a bude chvíli trvat než si vše sedne. Zároveň pracujeme na zapojení našich juniorek. Vnímáme že práce s týmem máme před sebou ještě hodně, ale chceme pokračovat v trendu nastoleném v druhé části minulé sezóny. Cílem týmu bude opět postup do play-off a stabilizace kádru.”

Z řádků výše je patrné, že židenický tým projde v letošní sezóně jakousi generační výměnou, která čeká dříve či později každý tým. Na jednu stranu odchází spousta hráček, na které byli fanoušci v předešlých letech zvyklí, ale na straně druhé přichází nové ambiciózní naděje. Jenom sezóna ukáže, jestli tento tým obstojí a probojuje se do vyřazovací fáze. Kondiční příprava je stále v plném proudu a celý tým tvrdě pracuje na tom, aby byla sezona úspěšná.