Tradiční brněnský turnaj je za námi. Vyslali jsme na něj dohromady 9 týmů, které se praly o ty nejlepší výsledky. Všechny týmy mají za sebou spoustu zápasů a díky nim mohly nabrat nové zkušenosti, rozloučit se se sezónou a přivítat letní dny. Z dračí výpravy se nejdále dostaly starší žákyně, které bojovaly v zápase o finále, ve kterém však podlehly a tak si z turnaje odváží bronz. 

PŘÍPRAVKA

Nejmladším vyslaným týmem na turnaj byla přípravka. Ta odehrála během třech dní 6 zápasů a také nahlédla do osmifinále play-off, ve kterém podlehla TROOPERS Black. Během turnaje se potkala s dobře známými týmy z ligy, ale také s týmem 1. SC Malacky a Prague Tigers se kterými se běžně na turnajích nesetkává. A tak poměřila síly s týmem ze Slovenska a Čech. 

Hodnocení trenérky přípravky Šárky Staré:

"Do turnaje jsme vstupovali s tím, že to bude pro děti těžké, protože v sezoně hrají 3+1 a na turnaji se hrálo 5+1. Ve skupině jsme odehráli ve čtvrtek a pátek vyrovnané zápasy s Gullivers i Hornets, ve kterých jsme měli šance, které jsme neproměnili a naopak z našich chyb jsme 2 góly inkasovali, ale chybami se člověk učí. V pátek jsme zakončili v jumpparku, kde se všichni bavili a byli plní zážitků. V sobotu jsme odehráli vyrovnaný zápas s TROOPERS, který jsme remizovali 1:1 a konečně jsme se mohli radovat ze vstřeleného gólu. Také další zápas s Tigers jsme hráli vyrovnaně a dali další gól takže zápas skončil remízou 1:1. Velkou zásluhu na výsledku má Adélka, která v brance předvedla perfektní výkon a i Mara Valian, pro kterého to byla premiéra, kterou zvládl na výbornou. V sobotu se k týmu připojili i Pavlík a Pokec, kteří byli na škole v přírodě a týmu hodně pomohli. Před sobotním zápasem playoff jsme šli společně na pizzu a pak se snažili stihnout rezervaci lasergame, kam jsme přišli pozdě a pána na recepci nepřesvědčilo ani 16 párů smutných očí 8letých dětí a řekl, že pro nás místo nemá. Obvolala jsem další lasergame a vydali jsme se zkusit štěstí na Jánskou, kde byla paní hodná a někam nás tam vměstnala, takže většina dětí šla na lasergame a někteří na laserlabyrint. Nakonec jsem absolvovala s dětmi laserlabyrint i lasergame a pak mně málem praskla hlava, protože kluci vykládali další hodinu kolikrát mně zastřelili a odkud stříleli. V play off jsme narazili na druhý tým TROOPERS. Zápas byl o 20 min opožděn kvůli tomu, že na hale nebyly branky. TROOPERS byli lepším týmem a zaslouženě vyhráli. Děti na turnaji získaly mnoho nových zkušeností a věřím, že si všichni turnaj užili. Rodičům děkuji za pomoc při převozu dětí do jumpparku a za diváckou kulisu na halách. Zuzce s Aničkou děkuji, že si udělaly čas mezi svými zápasy a přišly pomoct na lavičku a za celou sezonu." 

Výsledky turnaje - přípravka

ELÉVKY

Nejmladším holkám, elévkám, se výsledkově také příliš nedařilo. Avšak zkušenosti mohly nabrat hned v osmi utkáních. Jejich skupina se skládala z 5 týmů a každý s každým se utkal dvakrát. O umístění rozhodovalo konečné pořadí v tabulce a vyřazovací část se elévek netýkala. 

Hodnocení trenéra elévek Tadeáše Brhela:

"Turnaj elévek začal v sobotu v Tělocvičně Pod Hradem. Našim cílem v tomto turnaji bylo zdokonalit to, co jsme se během sezóny naučili, získat nové zkušenosti, zahrát si proti týmům z ostatních koutů Česka, ale hlavním cílem bylo, aby si holky turnaj užily. Postupně holky změřily síly vždy po dvou zápasech s Olomoucí, Bulldogs, Spartou Praha a Hattrickem. Většina zápasů se nesla v totožném duchu. Začátek zápasu byl vždy celkem vyrovnaný, občas jsme měli i navrch. Postupem času, jsme však začali velmi polevovat a soupeřky začaly dominovat svojí útočnou hrou. I když jsme měli stále útočné šance i my, nedokázali jsme je efektivně proměnit. Po dobu celého turnaje bylo proměňování šancí našim největším úskalím. Děvčata si turnaj i tak užila. Po posledním nedělním utkání strávila poslední společný čas sezóny na Laser Game, kde si to opět holky náramně užily. Hlavní cíl jsme tak splnili, holkám se celý turnaj moc líbil. Přejeme hezké prázdniny a budeme se těšit v příští sezóně."

Výsledky turnaje - elévky

ELÉVOVÉ

Elévové nastoupili k menšímu počtu utkání. V základní skupině je čekali 3 soupeři, z nichž jednoho dokázali porazit. V play-off poté nazarazili na Hornets Brno, se kterými stejně jako v základní skupině zápas prohráli. 

Hodnocení trenéra elévů Tadeáše Brhela:

"Turnaj elévů začal již ve čtvrtek prvním zápasem. Našim hlavním cílem bylo, aby si všichni co nejvíce zahráli a hlavně abychom nabrali nové zkušenosti ze hry s týmy, s kterými se běžně v sezóně nepotkáváme. Již od prvního zápasu se Spartou šlo vidět jak se kluci ženou za prvními třemi body do tabulky. Spartu jsme porazili, zápas byl od kluků odmakaný a všichni se po zápase těšili na další dva páteční zápasy. V pátek jsme se v čase oběda postavili Vsetínu. Zápas byl vyrovnaný, rozdíl gólů byl bohužel způsoben neproměňováním spousty šancí, které jsme si vytvořili. I v druhém pátečním zápase nás bohužel opět potrápilo proměňování šancí. Zápas s Hornets se přeléval z jedné strany na druhou, šancí bylo spousta na obou stranách. Bohužel Hornets jich dokázali proměnit více než my a to znamenalo, že do play-off jdeme z třetího místa v tabulce."

Výsledky turnaje - elévové

MLADŠÍ ŽÁKYNĚ

Mladší žákyně zažily dobrý vstup do turnaje. Dokázaly zvítězit v prvních dvou utkání, ale v pátek odpoledne už na svého soupeře z Písku nestačily. V sobotu po obědě na ně čekalo brněnské derby. Ve čtvrtfinále se utkaly proti Bulldogs Brno a ačkoliv se soupeřem držely dlouhou dobu krok, konečné skóre hraje jasně ve prospěch soupeře 1:5. 

Hodnocení trenérky mladších žákyň Natálie Janečkové:

"Vzhledem k tomu, že se jednalo o mimoligový turnaj, který ukončuje sezonu, jsme do turnaje vstupovali především s tím, aby holky nabraly nové zkušenosti, turnaj si užily a strávily čas v prostředí, které mají rádi. Náš tým byl doplněn o několik hráček TROOPERS a holky si sedly jak na hřišti, tak i mimo něj úplně bez problémů. S herním projevem příliš spokojená nejsem, ale je třeba brát v potaz, že holky nejsou zvyklé jak na pětkový florbal tak na velké hřiště. Během zápasů jsme se snažily pilovat osobní obranu a odbourat zbavování se míčků. I přes to, že jsme dva zápasy vyhrály tak vím, že holky dokážou podat ještě lepší výkon. U spoustu holek byla vidět nervozita a nejistota, která pramenila z vnějších vlivů - spousta hlasitých fanoušků, velký ruch v hale nebo hlasití trenéři soupeře. 
V zápase s Hodonicemi jsme například byly jednoznačně lepším týmem, ale nedokázaly jsme najít klid a diktovat tempo hry a tak jsme se zbytečně honily za míčkem, který jsme si samy odpálily. V posledním zápase ale holky zúročily všechny zkušenosti a podaly nejlepší výkon z celého turnaje. Ačkoliv se nám do útoku příliš nedařilo, tak do obrany holky odvedly parádní práci a dokázaly zneškodnit nespočet soupeřových šancí. 
Úplně celkově jsme si turnaj moc užily, odehrály spoustu zápasů, zažily zábavu na lasergame a to rozhodně nemůžu hodnotit negativně. Děkuji všem rodičům za podporu v zápasech, za fungující komunikaci a za to, že se vždy snažili být nápomocní. "

Výsledky turnaje - mladší žákyně

MLADŠÍ ŽÁCI


Mladší žáci ve své skupině dokázali v jednom utkání zvítězit, v jednom remizovali a dva zápasy prohráli. Poté narazili v nástavbové části na pražský celek Black Angels, kterým podlehli vysoko a jejich cesta turnajem skončila. 

Hodnocení trenéra mladších žáků Davida Bednáře: 

"Dovolím si hodnocení turnaje pojmout ve formě srovnání současného stavu se stavem na počátku letošní sezóny, tedy jednoho tréninkového roku. Z pohledu hry vnímáme, že se začaly profilovat silné a slabé stránky naší hry, které vycházejí z dovedností jednotlivých hráčů. Jako silnou stránku, ve které se hráči silně posunuli, mohu označit zejména přechody 1v1, kontrolu míčku pod tlakem a také obsazování hráčů bez míčku. Slabšími stránkami, na kterých je třeba dál pracovat a turnaj nás v tomto ohledu prověřil je především pohyb hráčů bez míčku v útočné činnosti, který nyní naši hru trochu limituje a také celkový přehled na hřišti. Obrovský a velice pozitivní posun vidím zejména ve snaze hráčů aktivně spolupracovat. Ať už ve formě komunikace na hřišti i mimo něj, ve formě rozdělení klíčových rolí nebo ve formě snahy přihrávat hráčům v lepší střelecké pozici. Hráči spolu na turnaji aktivně hovořili o tom, co je ve hře třeba zlepšit, spolupracovali na úkolech, které museli samostatně vyřešit a dokázali se i vzájemně podporovat ve snaze v utkáních uspět. Již se tedy nejednalo pouze o snahu prosadit si ve skupině svůj názor, nýbrž se objevovaly prvky argumentace, kompromisu, či osobního ústupku pro dobro celku. Všechny tyto pozitivní věci se projevily také v naší hře, kdy jsme se dokázali poučovat z chyb a dokázali hledat recept na naše soupeře. Tyto věci nalezly finální reflexi také ve výsledcích utkání, které byly většinově vyrovnané vzhledem k věku mladších žáků. Slabší stránkou osobnostní roviny je prozatím hráčské sebevědomí, jehož nižší úroveň často nedovoluje některým hráčům předvést na hřišti to co umějí z tréninků a brání jim vymýšlet vychytralá řešení, která by soupeře potrápila. 
Je vidět, že tréninková činnost letos přinesla v mnohém své ovoce. Do příštího roku se s realizačním týmem zaměříme zejména na ještě cílenější práci s tréninkovým plánem. Více zohledněn bude také rozvoj v oblastech kondice a regenerace, kde si rozhodně nechceme nechat ujet vlak."

Výsledky turnaje - mladší žáci

STARŠÍ ŽÁKYNĚ

Své mladší kamarádky se vydaly pomstít starší žákyně. Ty sice na úvod turnaje svůj první zápas jednoznačně prohrály, ale během turnaje se postupně probouzely a další dva soupeře v základní skupině dokázaly porazit a s jedním remizovat. V nástavbové části je čekaly dokonce tři utkání. V prvním kole přešly přes Florbal Klatovy a také z turnaje vyřadily Bulldogs Brno. Starší žákyně dokráčely až do semifinále, kde se o postup do finále praly s pražským celkem PSN Tatran Střešovice. Tatran utkání jednoznačně ovládl a starší žákyně si tak z turnaje odváží bronz, což je také nejlepší výsledek z židenické výpravy. 

Hodnocení trenérky starších žákyň Markéty Sedláčkové:

"Brněnský turnaj OPEN GAME 2023 pro starší žákyně byl jedním slovem nezapomenutelný! Pro ty, kteří naše žákyně dlouhodobě sledují, tak ví, že naše mladé dračice jsou bojovnice tělem i duší. A to dokázaly i na mezinárodním turnaji OPEN GAME 2023. Přestože si většina našich příznivců myslí, že pro nás po takém úspěchu, je lehké turnaj hodnotit, tak bohužel jsme společně s trenérem Mojmírem Pruchem plní emocí, čeho židenické žákyně dosáhly. Ve čtvrtek žákyně odehrály pouze jeden zápas, kdy jsme nestačily na soupeřky z Chodova. Bohužel, jak to u nás bývá, celý zápas jsme zaspaly a nedokázaly jsme se prosadit ani jednou střelou. Výsledek tak skončil pro nás negativně 0:4. Zápas jsme hodili však za hlavu a společně jsme po zápase šli utužit týmového ducha na beachvolejbal. Páteční program byl však více nabitý, když jsme v ranním zápase porazily Florball Club Písek 5:1. Ovšem i zde náš projev hry nebyl úplně aktivní, jak bychom byli rádi, ale oproti čtvrtečnímu zápasu se nám dařilo proměňovat střely. Následně nás čekal další tým z Prahy, a to se soupeřkami z Panthers Praha, kde jsme naopak byli silnějším soupeřem a zápas jsme udrželi v náš prospěch 3:1, kde soupeřky nenechaly čisté konto naší gólmance Niki Cenkové a prosadily se až necelé dvě minuty před koncem zápasu. Dlouhou pauzu mezi zápasy jsme využily pro rozstřílení v Lanovém centru PROUD při týmové hře arrow game. Bohužel jsme vystřelili více šípů a proti našemu poslednímu soupeři ze základní tabulky - Florbal Klatovy jsme remízovali. To však neovlivnilo naše druhé místo v tabulce a v sobotu nás zároveň čekala odveta proti holkám z Klatov. Do dalšího hracího dne jsme vstali pravou nohou a náš první vyřazovací zápas jsme ovládli s nádherným výsledkem 8:0. Večer nás čekal však mnohem silnější soupeř a zároveň brněnský rival Bulldogs Brno. Dovolte mi udělat menší vsuvku do našich předchozích společných zápasů proti holkám z Bulldogs. Bohužel se nám nikdy nepodařilo porazit druhý nejlepší tým z České republiky v kategorii starších žákyň. Nejblíže jsme k vyrovnané hře měli v posledním ligovém zápase ve Znojmě, kdy stav zápasu skončil 2:3 pro Bulldočky. Zkrátka, motivace je porazit byla vysoká. A teď k samotnému zápasu. Od začátku se pozdní zápas nevyvíjel pro nás příznivě. První gól jsme dostali již v prvních třech minutách, kde jsme si nepohlídali hráčku. Stejný scénář se odehrál i při jejich druhé proměněné šanci necelé dvě minuty po prvním inkasovaném gólu. Ještě než zazněla siréna ukončující první polovinu zápasu, tak se podařilo po nahrávce Magdy Jansové ze standartní situace vstřelit gól Adéle Žampachové. Jak jsem psala již v prvních řádcích, tak naše žákyně se nevzdávají a do druhé poloviny vstoupily s velkou dávkou odhodlání. Nenechaly se rozhodit ani dalším rychlým gólem z čepele Bulldogs a Adéla Žampachová poslala další míček za zády bulldočí gólmanky. Ačkoliv zápas se pomalu chýlil ke konci, výsledek zápasu nebyl zcela jednoznačný. Následně přišel poslední gól základní hrací doby, a to z hole Marti Bartošové, která srovnala skóre na 3:3. Poslední 3 minuty jsme se snažili hlavně být na míčku. Následně nás čekaly nájezdy, kde volba kanonýrů byla jasná – Adéla Žampachová, Nela Horáková a Anička Škorpíková, v bráně Niki Cenková. První na řadu přišel um Bulldoček, který však nestačil na naši Nikču. Od nás první nájezd provedla Adéla Žampachová, kdy s klidnou myslí poslala míček pod gólmanku bulldoček přímo do brány. Nikča svůj tým podržela i při dalším nájezdu Bulldočky a my jsme tak dostaly značnou výhodu. Anička Škorpíková svou šanci při nájezdu už nedostala, protože její spoluhráčka Nela Horáková vyslala nechytatelnou střelu a dostala nás tak do semifinále OPEN GAME. Radost na naší straně byla jednoznačná. Poprvé se nám podařilo porazit Bulldogs a je to ta nejsladší tečkou za celou sezónou, kterou si všichni budeme pamatovat a s hrdostí budeme vzpomínat na nezapomenutelný zážitek. Nejenže jsme vyřadili jednoho z favoritů turnaje, ale vybojovali jsme si tak i třetí místo na turnaji. Další den nás čekal boj o postup do finále, kdy jsme nestačili na celek z Tatranu Střešovice, který nás nepustil ke své svatyni. Ovšem my jsme své vítězství dosáhli při sobotním večerním zápasu. Od turnaje jsme neočekávali žádné vysoké cíle, ale ani malé. Židenické žákyně se dokázaly vymanit z role outsidera a jen svým odhodláním překvapit i nejsilnější florbalové celky. Za to jim patří náš velký dík! Poděkování patří i rodičům a hráčkám z mladších kategorií, od kterých se nám dostávalo po celou dobu turnaje velké podpory a společně jsme dosáhli velkého úspěchu!"

Výsledky turnaje - starší žákyně

DOROSTENCI

Dorostencům se cesta turnajem příliš nevyvedla. V zápase proti PTF Orange dokázali remizovat, avšak zbylé 3 zápasy zvládli lépe jejich soupeři. Poté nahlédli do prvního kola play-off, ve kterém nedokázali svého soupeře přemoci. 

Hodnocení trenéra dorostenců Dana Lošťáka:

"Do turnaje Hummel Open Game nastupoval tým dorostenců společně s pár staršími žáky. Vypíchnout bych chtěl zejména páteční večerní utkání proti Prague Tigers. Soupeř nás převyšoval jak v individuálních dovednostech, tak fyzické kondici. Do zápasu vstoupil lépe soupeř, který po 2 minutách vstřelil první branku. Před koncem první poloviny jsme obdrželi i druhou branku soupeře v tomto utkání. V přestávce jsme si řekli že to zvládneme otočit, šancí v první polovině jsme měli dostatek. Do druhé poloviny jsme vstoupili lépe my. Gólovou šanci z našeho brejku přerušil protihráč faulem, a tak jsme si mohli pomoci nájezdem. Nájezd v podání Petra Svobody dopadl úspěšně v náš prospěch a my se mohli radovat z první branky v utkání. Soupeř na nás neustále tlačil, ale nestačilo to na naše skvělé bránění v utkání. Druhá branka padla 2 minuty před koncem utkání kdy Matěj Chovanec v úniku pod tlakem soupeře v patách srovnal skóre na 2:2.
V zápase s Prague Tigers jsme vnitřně chtěli vyhrát více my, a to nám neskutečně pomohlo v psychickém nastavení, že nic není ztraceno. Tento tým v naší skupině skončil na prvním místě a my jsme se s ním dokázali rovnat.
Momentálně nám nejvíce chybí oproti ostatním soupeřům kondice, na které budeme přes nadcházející léto pracovat. "

Výsledky turnaje - dorostenci

JUNIORKY

Juniorky si také zahrály do syta. Z pěti utkání v základní skupině dokázaly ve 3 zvítězit. Ve čtvrtfinále play-off je také čekaly hráčky Bulldogs Brno. V tom však podlehly 8:2 a cesta turnajem tak pro ně také skončila.

Hodnocení trenérky juniorek Evy Filipové:

I když jsme nedokázaly dosáhnout na medailové umístění, hodnotím celý turnaj pozitivně. Netuším, zda k tomu pomohla pauza po sezóně a holky znovu načerpaly síly, ale některé hráčky mě velmi mile překvapily svojí produktivitou a individuálním nasazením. Holky se nebály chodit do soubojů, velká část týmu se rozstřílela a k vidění byly i pěkné přechody 1 na 1. Během turnaje jsme se snažily udržet ve vyšším tempu a být produktivní na míčku i bez. Dobrý pocit mám i z týmového herního projevu.
Na poslední dva zápasy jsme zvolily přechod ze zónové hry na osobní a vyzkoušely tak něco nového. Po strategické stránce to nebylo úplně vždy ideální, ale po fyzické stránce se s tím holky popasovaly celkem s přehledem. Každopádně tzv. osobku budeme muset ještě doladit a věřím, že v rozhodujících momentech z ní budeme moct těžit i v sezóně. Po celý turnaj byla vidět dravost po vítězství a panovala skvělá atmosféra v týmu, což mě velmi těší. Lehce mě mrzí, že jsme nedokázaly vybojovat medaili, jelikož by si ji holky za nasazení zasloužily. Navíc pro holky ročníku 2004 to byla poslední možnost zahrát si v juniorské kategorii, což mohla být pěkná tečka. Ale i tak věřím, že si to s námi užily a budou mít na co vzpomínat. Ještě jednou jim děkujeme za odmakanou sezónu a přejeme hodně štěstí i v seniorské kategorii!

Výsledky turnaje - juniorky

JUNIOŘI

Junioři v základní skupině odehráli celkem 4 zápasy, ve kterých dokázali porazit TJ Sokol Jaroměř a remizovat s PSN Tatran Střešovice. Další dva zápasy prohráli a v play-off narazili na tým IBK Majmun, kterému těsně podlehli 3:4. 

Hodnocení trenéra juniorů Michala Havelky:

"Dílčími cíli turnaje byl rozvoj komunikace, spolupráce a herní kombinace, což se hráčům nepodařilo splnit. Limitující rezervy vidím v komunikačních schopnostech a jejich vědomému efektivnímu využití. V týmu chybí odpovědní lídři s dobrou schopností vědomého vedení ostatních. Minimální pochopení individuálních potřeb ostatních. Minimální pochopení rozdílu mezi skupinou a týmem. Dobré fungování od části hráčů ve vypjatých momentech pod okolnostmi vnější motivace. Herní projev je výrazně lepší proti soupeřům, kteří hrají otevřeněji (v turnaji Jaroměř). Zlepšení v herním projevu je patrné proti organizovanějším soupeřům (kvalita a rychlost herní kombinace, obranná činnost). U části hráčů nastupuje období přibližování se k limitům v individuální kvalitě. Další posun ve hře je otázkou potlačování ega a rozvoje spolupráce, jinak dojde k zabrzdění rozvoje hry. Otázkou je, zda v tomto dochází k plnému pochopení těchto nutností ze strany hráčů. Proti vyspělejším soupeřům v kategorii JUNIORŮ je dosavadní zlepšení hry vcelku dostatečné. V kategorii MUŽŮ však mnohem více záleží na týmové hře a spolupráci, než individuální kvalitě jednotlivce. Proto je nutné tomuto aspektu věnovat v nejbližším období pozornost právě s ohledem na završení juniorské kategorie u značné části hráčů."

Výsledky turnaje - junioři