Nejdříve si posvítíme na uplynulou základní část. Ženy v ní odehrály 24 zápasů, v nichž jen třikrát zaváhaly. Nejprve prohrály těsně v Třinci, na který nestačily 4:5. Ve 12. kole přišel výpadek v jednom z derby s brněnským Hattrickem, který zvítězil na nájezdy a následoval doslova fotbalový výsledek 0:1 v Dobrušce. V ostatních utkáních ale ženy zvítězily a často se jednalo o výsledky dominantní. Hned pětkrát zatížily konto soupeřek deseti a více brankami. Nejvyšší počet gólů nasázely Dačicím (16) a Hradci Králové (15). Během základní části Židenice rozdaly dohromady úctyhodných 181 branek, což je nejvyšší číslo v lize. Za záda židenických gólmanek zapadlo 64 pokusů soupeřek. Nejproduktivnější hráčkou se stala Natálie Janečková. Jejích 47 bodů (27+20) stačilo na 3. místo kanadského bodování soutěže. Jak hodnotí základní část lodivod Jiří Starý? "Základní část hodnotím z našeho pohledu jako jednoznačně vydařenou. V létě jsme si s holkama nastavili pro sezónu dva výsledkové cíle (pro základní část a pro play-off) a cíl, nebo nastavení, jak chceme během sezóny fungovat. Výsledkový cíl pro základní část jsme splnili, ale abych řekl pravdu, tak výhra v základní části je sice pěkná, ale je to jenom výhodná startovací pozice pro play-off. Nic víc, nic míň. Mnohem hodnotnější jak pro mě, tak pro celý tým, je to, jak jsme během dosavadního průběhu sezóny fungovali. Až na pár ojedinělých výjimek bylo nastavení a přístup holek perfektní a od toho se nakonec odvíjely i výsledky. Během toho půlroku jsme pracovali jak na individuálních činnostech, tak na různých aspektech naší týmové hry a i z tohoto pohledu jsme spokojeni. Samozřejmě je před námi stále plno práce, ale posun je za mě určitě viditelný."

Nyní si Dračice na svého dalšího soupeře musí počkat. Díky tomu, že se tým umístil na jednom z prvních čtyř míst, vyhne se úvodnímu vyřazovacímu kolu. V něm se tak představí pouze týmy, které se umístily na 5. až 12. příčce. Židenice budou bedlivě sledovat zejména sérii mezi IBK Hradec Králové a TJ Centropenem Dačice - vítěz totiž bude následujícím sokem židenických hráček. Zápasy této dvojice se odehrají o víkendu 4. - 5. 3. Všechna kola play-off se hrají na dva vítězné zápasy. Případný třetí rozhodující zápas se odehrává ve všední dny. Další dvojice v rámci východní části soutěže vypadají následovně: Aligators Šitbořice vs. FBC Přerov; Torpedo Havířov vs. Orel Rtyně v Podkrkonoší a EAV SK Jihlava vs. Hattrick Brno.

Do osmifinále tedy Židenice naskočí proti Hradci nebo Dačicím. Toto kolo se odehraje 11. - 12. 3. V případě, že by ženy v sérii padly, jejich cesta play-off by skončila. V opačném případě postoupí do dalšího kola. Ve čtvrtfinále by na ně pak čekalo buď Znojmo (4. tým základní části) nebo vítěz souboje Aligators - Přerov. Znojmo a Aligators/Přerov si to totiž rozdají v osmifinále mezi sebou. Je pro trenéra Jiřího Starého důležitý soupeř? "O play-off se říká, že je to jiná soutěž a přesně tak to vnímáme i my. Jak jsem již zmiňoval, výhra v základní části nás těší, ale neznamená v podstatě skoro nic. Teď začínáme znovu a pokud chceme být úspěšní, tak musíme vyhrávat a vyhrávat. Tomu jsme i přizpůsobovali naše fungování během základní části a věřím, že na začátku play-off budeme připraveni. Nyní máme ještě něco přes dva týdny na dopilování posledních detailů, případně na doléčení nemocí a drobných zranění. Je určitě výhodou, že nemusíme hrát první kolo a můžeme toto období ještě využít k posledním přípravám. Na koho potom narazíme, je v podstatě jedno, žádný zápas nebude jednoduchý a v play-off rozhoduje často každý detail. A tímto bych chtěl i pozvat diváky na naše domácí zápasy, budeme vás potřebovat. Za celý tým můžu slíbit, že se holky budou rvát každý zápas od začátku do konce."

V semifinále již dochází ke sloučení se západní částí soutěže. Možností proti komu A-tým nastoupí je hned několik. Pokud by byly ženy jedním ze semifinalistů, pak by jejich soupeřem byl vítěz třetího čtvrtfinále. Tento výsledek bude známý nejpozději 22. března. Nyní to může být Prague Tigers Nehvizdy, TJ Sokol Královské Vinohrady, FBC Kutná Hora, TJ Sokol Nové Strašecí, Florbal Ústí, nebo FBC Česká Lípa.

Vyvrcholení celého play-off nastane 7. dubna, kdy začíná finále 1. ligy žen. Vítěz tohoto finále přímo postupuje do Extraligy žen. Poražený má poté možnost dosáhnout na nejvyšší soutěž přes baráž, kde se utká s vítězem 2. kola play-down. Poslední extraligovou čtyřku tvoří tyto týmy - Finance Novák FBK Jičín, Crazy girls FBC Liberec, Panthers Praha a MITEL Florbalová akademie MB.

Základní část skončila v podání Židenic úspěšně. Bude úspěšná i jejich cesta v play-off? 

#FlorbalZidenice #Zidenice #KdeFlorbalZnamenaVice #FightLikeaDragon