Čtrnáct sezón, tak dlouho patřily Židenice ke stálicím extraligové scény. Tuto vybranou společnost však opustily po prohraných bitvách v play-down v uplynulé sezóně a od září tak budou nastupovat v 1. lize. Mladý tým si však do nového soutěžního ročníku dává vysoké cíle.

Šok a smutek z vypadnutí z nejvyšší soutěže už je minulostí. Ženy se od května poctivě připravují na novou sezonu, která pro ně bude velkou neznámou. Po dlouhých 15 letech totiž naskočí do 1. ligy žen a utkají se se soupeřkami, které doposud příliš nepotkávaly.

Tím nejdůležitějším, co bylo potřeba vyřešit před plánováním letní přípravy a dalším směřováním týmu, byla skladba kádru a realizačního týmu pro nový ročník. Po loňské sezóně skončil po vzájemné dohodě s vedením klubu na postu hlavního trenéra Jaroslav Čížek. Za hromadu obětovaného času a odvedenou práci se Jardovi sluší poděkovat. Tým nově přebírá Jiří Starý. Prezident oddílu a dlouholetý asistent A-týmu se posune na post hlavního kouče. Asistentem mu bude Jana Bauerová. Její jméno je v Židenicích velmi dobře známo. Bauerová patřila mezi zakládající členky ženské složky v roce 2002 po příchodu z Bulldogs. Jako hráčka hájila židenické barvy ještě před postupem z 1. ligy, byla u postupu do Extraligy a poté odehrála ještě sezónu v nejvyšší soutěži. Před postupem do Extraligy působila u žen jako hrající trenérka a po ukončení hráčské kariéry se věnovala trenérské práci u mládežnických kategorií. Nyní se chopila nové výzvy a po dvouleté pauze se vrací k trenérskému řemeslu, kde se společně s ostatními pokusí o návrat mezi florbalovou smetánku. V realizačním týmu bude nadále pokračovat fyzioterapeut Radoslav Petrišin a trenér brankářek Pavel Streit. S Radkem Šípem, který zastával post mentálního kouče, vedení klubu momentálně o dalším působení a případné formě spolupráce jedná. "Složení realizačního týmu za mě vypadá optimálně. Celý tým má na fungování během sezóny podobný názor a věřím, že vzájemná spolupráce nás bude neustále posouvat vpřed," hodnotí složení nového realizační týmu hlavní trenér Jiří Starý.

"Složení realizačního týmu za mě vypadá optimálně. Celý tým má na fungování během sezóny podobný názor a věřím, že vzájemná spolupráce nás bude neustále posouvat vpřed."

Zásadní informací je, že hlavní kostra kádru zůstává bez zásadnějších změn. V týmu končí Michaela Styková, která se ze studijních důvodů vrací zpět na Slovensko. Stálice židenického kádru Martina Valehrachová se rozhodla pověsit florbalku na hřebík a pokračovat s florbalem na nejvyšší úrovni nebude ani Eva Filipová, která kariéru bohužel ukončila ze zdravotních důvodů. Posledním odchodem je Eva Nečasová, která se vrací do Znojma. Tým naopak posílí Kateřina Perutková a Barbora Marková. Obě hráčky už v Brně působily v loňské sezoně formou hostování, nyní se podařilo dotáhnout jejich přestupy a staly se tak kmenovými hráčkami Židenic. Sestavu doplní hráčky ročníku 2003 a trenéři plánují začlenit i vybrané juniorky. "Do týmu doplníme hráčky ročníku 2003 a zapojíme i děvčata z juniorky. Jedná se o holky, které mají zájem na sobě dál pracovat a mají ambice posunout se do áčka žen. Jejich začlenění je jedním z úkolů pro nadcházející sezónu. Do budoucna chceme ženský tým stavět převážně na vlastních odchovankyních a již nechceme přivádět spoustu hráček z různých koutů republiky, tak jak tomu bylo doposud. Velmi nás těší, že některé hráčky nevyslyšely vábení extraligových týmů a mají chuť vrátit Židenice zpět," uvedl ke kádru trenér Jiří Starý. Pozitivní zprávou je i pokračování zkušených hráček Jitky Drápalové a Martiny Indrové. 

Jaké budou cíle týmu v 1. lize? "Cílů jsme si vytyčili několik. V první řadě je třeba pracovat na vnitřním nastavení jak jednotlivých hráček, tak celého týmu. Aby přístup, nasazení a celkové fungování odpovídalo výsledkovým cílům, které si tým pro sezónu dal. Abychom fungovali jako tým a šli všichni společně jedním směrem a aby nás neočekávané situace, které během sezóny určitě nastanou, rozhodily pokud možno minimálně. Dalším podstatným bodem je kondice. Letos jsme pro holky zajistili velmi dobrou letní přípravu a máme v plánu i některé změny pro klasickou sezónu oproti nastavení z loňska. Dál se během sezóny chceme podstatně více zaměřit na individuální dovednosti jednotlivých hráček, které nás často brzdí v dalších činnostech.

Chceme se jako tým prezentovat aktivní hrou, jsme si vědomi toho že budeme často spíš v roli týmu, který má tvořit hru a budeme se na to zaměřovat. Celkově by ale celá základní část měla být hlavně přípravou na play-off, kterým sezóna vyvrcholí. A na závěr to nejdůležitější, tedy že každý člen týmu musí být ztotožněn s tím, že nás čeká pouze tvrdá práce a jen ta nás může posunout dál," odkrývá plány Jiří Starý.

"Celkově by celá základní část měla být hlavně přípravou na play-off, kterým sezóna vyvrcholí."

Ženy mají momentálně za sebou cca 12 týdnů "oblíbené" letní přípravy. V první fázi přípravy byly na programu pouze kondiční tréninky, s postupem času se od července do přípravy začaly začleňovat také halové tréninky. Veškeré tréninky a tvrdá práce směřovaly k vrcholu letní přípravy, kterým bylo soustředění v Lipníku nad Bečvou. Do konce srpna ženy budou pokračovat v kombinaci kondičních a halových tréninků. V závěru letních prázdnin je na programu turnaj Czech Open a základní skupina Poháru Českého florbalu. Obě akce by měly prověřit připravenost mladého týmu. Nicméně výsledky na těchto turnajích nejsou dle hlavního trenéra tím hlavním. "Do zápasů jak na Czech Openu, tak v rámci poháru, půjdeme hlavně s cílem pracovat na našem herním projevu, zapojit co nejvíce hráček a vyzkoušet je v zápasech na různých postech. Celkově bereme jak Czech Open, tak pohár, jako přípravu na ligové zápasy. Tím rozhodně nechci říct, že je nám jedno jak zápasy dopadnou, ale není to pro nás ta hlavní priorita."

V rámci týmové porady si ženy na proběhlém letním soustředění nastavily poměrně ambiciózní výsledkový cíl pro nastávající sezónu. Během dlouhé debaty si i hráčky samy určily, jaké věci je potřeba pro splnění cílů změnit a jak by měly fungovat. Tento cíl je určitě splnitelný a je plně v souladu s klubovým očekáváním a nastavenými podmínkami pro fungování prvního družstva žen.

Dle Jiřího Starého je důležité, že nejvyšší ambice mají samy hráčky. "Tým si uvědomuje potřebu tvrdé práce. Nastavené cíle trenérů i hráček přesně definují oblasti, ve kterých je třeba se zlepšovat. Nyní je už pouze na nás v tomto nastavení vydržet celou sezónu a společně vydržet a směřovat k dosažení vytyčeného cíle. Jen čas napoví, ale všichni bychom si přáli zažít na konci sezóny postupovou radost."

Ženy na Czech Open, který startuje tento čtvrtek, narazí na švédský celek Moranissarna, nizozemské Messed Up, na Tatran Střešovice a Wizards Praha 10. V poháru se o dva týdny později utkají s Dobruškou, Jihlavou, Přerovem a Svitavami. První liga má úvodní kola na programu 10. a 11. září. Áčko čeká výjezd, v rámci kterého nastoupí na hřištích Jihlavy a Hradce Králové.