Prvním židenickým týmem, který vstoupil do sezony 2021/22, jsou muži. V rámci 1. kola poháru Českého florbalu odcestovali do Třebíče, kde se utkali s místními Snipers, s Ivanovicemi na Hané, Lanžhotem a brněnskými Skurut Hai. Cílem 1. kola bylo vyzkoušet co nejvíce hráčů a dát šanci i juniorům. Namixovaný tým měl v obou dnech nad soupeři převahu, ve zdárný výsledek ale dokázal přetavit jen zápas s Třebíčí z Národní ligy, kterou porazil 4:2.

První utkání sehráli muži v sobotu dopoledne s Ivanovicemi na Hané. Tedy s týmem, který působí také v Jihomoravské lize mužů. Draci byli lepší a dostali se do vedení díky Danu Lošťákovi. Domácí srovnali, ale Aleš Dokládal vrátil vedení na stranu Židenic. Druhou polovinu utkání bohužel muži neodehráli v takovém tempu, jako tu první, a Ivanovice toho využily. Třemi brankami otočily skóre a nakonec zvítězily 4:2.

Papírově nejtěžší soupeř čekal na muže v sobotu po obědě, narazili totiž na domácí Třebíč, která působí o tři soutěže výše v Národní lize. Draci se však soupeře nezalekli a od začátku hráli aktivní florbal s vysokým presingem, který domácím Sniperům vůbec nevyhovoval. Hned v 9. minutě otevřel skóre Jaroslav Čížek. Na další branku si 17 přítomných diváků muselo počkat až do 32. minuty, kdy domácí vyrovnali z přesilové hry. O pouhé dvě minuty později dokonce otočili nepříznivý vývoj ve svůj prospěch, ale žideničtí se nevzdali a díky trefám Aleše Dokládala, Šimona Krále a Filipa Juřici nejen že dokonali obrat, ale také dovedli zápas do vítězného konce. Třebíč porazili 4:2.

Na nedělní dvojzápas vyrazila do Třebíče obměněná sestava doplněná o nováčky z juniorky, pro které se tak jednalo vůbec o první start mezi dospělými. V prvním utkání se Židenice postavily Skurut Hai, který velmi dobře znají z Jihomoravské ligy. Dlouho se hrál vyrovnaný zápas, ještě ve 25. minutě byl stav vyrovnaný 2:2, když se za Židenice dokázali prosadit právě junioři Jan Adam Tuček a Patrik Hájek. Skuruti však v rozmezí 18 minut zvládli nasázet 5 branek a o osudu utkání tak bylo rozhodnuto. Za Draky ještě skóre korigovali druhým zásahem v utkání Patrik Hájek a Pavel Sigmund, ale na vyrovnání to nestačilo.

Lanžhot byl posledním soupeřem mužů v základní skupině. I v tomto duelu se poprvé prosadili žideničtí, tentokrát z hole dalšího juniora v mužském dresu Simona Nobilise. Lanžhot ale využil chyb v zadních řadách a do poloviny zápasu se dostal do vedení 3:1. V magickém čase 33:33 sice snížil na rozdíl jediné branky Filip Juřica, ale Lanžhot dalšími čtyřmi trefami utekl do pětigólového trháku. Poslední jiskřičku naděje vykřesal premiérovou trefou v růžovém dresu Vít Procházka, ale to bylo ze strany hostí vše. Lanžhot si dokráčel pro výhru 8:3.

Hodnocení 1. kola poháru z pohledu asistenta trenéra Michala Havelky: "Cílem víkendu byl první ostrý zápasový test pro maximální možný počet hráčů i zapojení některých juniorů. Podstatné rysy předvedené hry jdou správným směrem. První utkání proti Ivanovicím na Hané jsme začali poměrně dobrým vstupem. Záhy jsme však díky poměrně pasivní hře soupeře zčásti rezignovali na určování tempa a trendu hry a přestali tak utkání kontrolovat. Tento přístup soupeř v následujících fázích hry začal tvrdě trestat a v utkání zvítězil, ačkoliv jsme byli týmem s technicky i fyzicky vyspělejšími individualitami. Své silné stránky jsme ve hře nedokázali plně využít díky upření pozornosti na nesprávné věci. Druhé sobotní utkání proti Třebíči přineslo o poznání vyspělejší herní projev, kte kterému dopomohl soupeř mnohem konstruktivnějším pojetím hry, proti kterému se nám mnohem snáz hrálo. Hru jsme větší část utkání kontrolovali. V tomto utkání jsme mnohem více využili potenciál silných stránek každého hráče. V neděli nastoupili k utkáním také někteří junioři. Jak utkání proti VSK VUT Brno, tak proti Lanžhotu se v zásadě nesla ve znamení nízké míry sebevědomí a odvahy do hry. Ačkoliv jsme v obou utkáních měli jak fyzické tak technické předpoklady v utkání dominovat, nedokázali jsme naplno využít svůj potenciál. Napříč turnajem nás trápila především finální fáze hry. Celkový dojem z celého pohárového víkendu je pozitivní, protože poměrně přesně poukázal na místa ke zlepšení i důvody, proč jsme v některých utkáních naplno nevyužili všech svých schopností a dovedností. Velmi dobrý dojem zanechalo také zapojení juniorů, což reflektuje klubový cíl postupně vychovávat vlastní hráče do dospělých družstev."