Luboši, v první řadě gratulujeme k postupu do play-off! Jaký je to pocit?

Díky moc! Rozhodně si podle mě největší gratulaci zaslouží všechny holky z týmu, které musejí celé toto bláznivé tempo zvládat na hřišti, jsou pod tlakem a musejí podávat stoprocentní výkony víkend co víkend. Každopádně pocit je to rozhodně skvělý! Nicméně jedna soutěž pro nás příští víkend končí, další o to náročnější začne.

Zešedivěly ti po zápase s Bohemkou nějaké vlasy?

No jéje! Rozhodně to byly nervy až do samotného závěru. Ale jestli pár šedivých vlasů má být daní za postup do play-off, tak se s tím asi dokážu smířit. Přece jen už nejsem nejmladší (směje se).

Bylo to velké drama. Zápas jsme měli pod kontrolou, vedli jsme, ale zase jsme si nechali dát zbytečné branky po nedůslednosti v obraně. Proč se to týmu neustále děje?

Na můj vkus je těch dramat v posledních zápasech až moc. Rozhodně bych nechtěl nějakým způsobem snižovat kvalitu soupeřů, letos je Extraliga opravdu vyrovnaná a nasvědčují tomu i boje o play-off do úplného konce. Každopádně myslím si, že náš největší problém je v hlavě. Můžeme si říct, že ty chyby dělat nebudeme, ale pokud máme vytvořené nějaké automatismy, tak pak se jich v zápase horko těžko zbavujeme. Podle mého názoru jen potřebujeme udržovat koncentraci po celou dobu utkání. Čeká nás tedy ještě hodně dlouhý proces. Nemáme problém s tím dávat góly, ale máme problém s tím, že jakmile nějaký dostaneme, tak přestaneme hrát a nedej bože přijde zkrat v podobě další branky. Zápasy s Jičínem i Bohemkou nám ukázaly, že děláme až moc individuálních chyb. To pak jakýkoli extraligový soupeř prostě vždycky potrestá. Neseme si nějakou daň z let minulých, která se při aktivním útočném florbalu ukazuje více, než když bychom hráli pasivněji, i tak je to potřeba brát.

Každopádně holky ukázaly velký charakter a sílu a zápas otočily a dovedly do vítězného konce.

Určitě holky ukázaly obrovské odhodlání a že se chtějí rvát do poslední vteřiny o další výhru, společně s tím si také zajistit postup do play-off o jedno kolo dříve. Tak, jako se nám nedařily některé poslední zápasy a odcházeli jsme z nich poraženi, tak právě zápas s Bohemkou byl toho opakem. Rozhodně si nemyslím, že by to v předchozích zápasech holky vypustily nebo podobně. Někdy je to prostě i o štěstí a nějaké náhodné brance, co vás nakopne. Každopádně všechny hráčky jsou velké bojovnice a hlavně, chtějí vyhrávat.

Do konce základní částí zbývá ještě dohrávka se Startem. Určitě bude důležité zápas zvládnout a před play-off se naladit na správnou vlnu, že?

Čeká nás cesta do Prahy, na hřiště týmu, který ještě stále bojuje o účast v play-off. Bude to tedy rozhodně zápas ve vysokém tempu. Minimálně za sebe můžu říct, že nechci do něj jít s tím, abychom něco vypustili a Startu věnovali klidnou výhru. Kdo mě zná, tak ví, že chci hrát a bojovat až do úplného konce. A přece jen, všichni to z části děláme také pro ten skvělý pocit z výhry, který se dostaví. Což by nám před vyřazovacími boji mohlo pomoci na psychice. Určitě chceme dát šanci hráčkám, které nedostávaly tolik prostoru v dosavadním průběhu sezony, ale zároveň máme také možnost se zaměřit na některé herní prvky s hráčkami ze základu. To jsou ty příjemné starosti, co člověk řeší.

Koho by sis ve čtvrtfinále přál za soupeře?

Oproti některým ostatním týmům jsme dokázali s týmy z první čtyřky odehrát velmi slušná utkání, kdy jsme nedali soupeři nic zadarmo a dokázali jej potrápit. Vím, že v holkách to je a dokážou proti těmto týmům zahrát velmi dobře. Posílám tedy pozdravy do Prahy a Ostravy a budu se těšit na výběr. Mé přání? Chodov. Myslím si, že jim máme rozhodně co vracet a za obě utkání se nemusíme stydět, hlavně tedy to odehrané v Praze, tam to pro nás mohlo i cinknout v podobě výhry.

Co musí tým udělat pro to, aby postoupil do semifinále? 

Vyhrát čtyři ze sedmi utkání, pak je postup zajištěn. Bude to náročné, ale co bych to byl za člověka, kdybych holkách nevěřil. Šance je vždycky, i když proti stojí třeba Vítkovice. Pokud bychom si už teď říkali, že je čtvrtfinále konečná, mělo by cenu to vůbec hrát? Takhle nad tím přemýšlet nechci. Cíl je jasný a stát se může vše, hlavně v téhle bláznivé době.

Jak to bude těžké, vzhledem k početné marodce a nakaženým hráčkám?

Tak, jak jsme po restartu soutěže na rozdíl od ostatních týmů proplouvali relativně v pohodě, tak teď se nám to teda sešlo fakt hezky. Nicméně nedá se nic dělat. Zranění se doléčí, marodi se uzdraví a věřím, že většina z nich se ještě v této sezoně na hřiště podívá. Nicméně již také víme, že následky po prodělání nemoci není radno podceňovat a může s tím být ještě dost trápení. Zdraví je pro nás přednější. Zároveň máme natolik široký kádr, že dokážeme postižené posty dostatečně nahradit jinou hráčkou. V tom si neskutečně vážím holek, které většinu času plní role náhradnic, ale jakmile mají jít do hry, tak makají naplno.

S Jardou Čížkem a Jirkou Starým jste tým přebrali v lednu, u kormidla jste tak téměř celou sezonu. Jak zatím tuto štaci hodnotíš?

Přijde mi, že ten čas úplně hrozně utíká a je to jako včera, kdy jsme poprvé přišli na trénink mezi holky. Rozhodně můžu říct, že jsem spokojený a uplynulou dobu hodnotím kladně. Adaptaci v týmu nám dost výrazně usnadnily holky, se kterými jsme se dokázali naladit na stejnou notu. Tým ví, co po něm chce a co od nás může očekávat, zároveň to samé také opačným směrem. To si myslím, že je jedna z nejdůležitějších věcí, vybudovat si oboustrannou důvěru. Bohužel nemohu být z časových, osobních i pracovních důvodů v Brně na každém tréninku, což mne velmi mrzí. Nicméně Jarda s Jirkou odvádějí i tak na trénincích kvalitní práci a skoro to vypadá, že mě není potřeba.

Co si myslíš, že se podařilo a co naopak zatím ne?

Dokázali jsme vcelku rychle a během pár úvodních zápasů společně nastavit takové podmínky, abychom mohli podávat co nejlepší možné výkony. Ucelili jsme herní systém, rozestavení a našli jsme takové herní pětky, které si pokud možno co nejlépe vyhovují. Zároveň nás velmi mile překvapila celá první lajna, která si společně neskutečně sedla a mají poměrně výrazný podíl na našich vstřelených gólech. Zároveň máme také velmi kvalitní dvojici brankářek, kdy se po boku skvěle chytající Lenky Remešové zvedá Ája Večeřová, a proniká do extraligových tajů. S ohledem na zkušenosti a vyšší kvalitu dostává více prostoru právě Remi, každopádně víme, že pokud na to dojde, máme další kvalitní brankářku v záloze. Samozřejmě je tu stále poměrně dost věcí, které je potřeba zlepšit a na kterých musíme společně zapracovat. To, že jsme postoupili do play-off je krásný výsledek, každopádně si myslím, že Židenice mají natolik zkušený a kvalitní kádr, že bychom mohli úplně s přehledem být o dvě tři příčky výše a mít klid v podobě jistoty postupu mnohem dříve. Než se tak ale stane, bude potřeba zapracovat na detailech. Pak budeme schopni hrát ještě vyrovnaněji s těmi nejlepšími, dokonce je i porážet a rozdávat gólové příděly těm slabším.

Sám jsi řekl, že současné tempo Extraligy je bláznivé. Jak to holky podle tebe zvládají?

To tempo je opravdu brutální, ale podmínky jsou pro všechny týmy stejné. Nakonec jsme i poměrně rádi, že se nám, na rozdíl od některých jiných týmů, dost úspěšně vyhnuly dohrávky během pracovní dní v týdnu a mohli jsme tak odehrát tu klidnější variantu, dva zápasy co víkend. S čím ale úplně nesouhlasím je nasazení vyřazovacích bojů hned po skončení základní části. Trochu si postesknu, že je škoda, že nehrajeme mužskou Superligu, protože tam bychom dostali dva až tři týdny volna, na regeneraci, odpočinek a zároveň dostatečnou přípravu. Nicméně priority Českého florbalu jsou očividně někde jinde, a tak musíme přijmout podmínky jaké máme. Na týmu je znát, že to tempo je brutální a náročné. Můžeme to sledovat také na počtu drobných svalových zranění, které se objevují, což je při tomto tempu běžné. Naštěstí i s tím dokážeme průběžně pracovat.

Měl bys před play-off nějaký vzkaz nebo prosbu pro fanoušky, podporovatele a čtenáře? 

Rozhodně mě mrzí, že si fanoušci nebudou moci naplno užít zápasy play-off společně s námi v hale. Myslím si, že atmosféra při domácích zápasech na Vodovce by pomohla pozvednout naše výkony zase o trochu výš, takový ten pomyslný hráč na hřišti navíc. Každopádně jsme moc rádi, že nás podporujete i v těchto těžkých časech, kdy je možné fandit jen za obrazovkou televize, laptopu, mobilu nebo jiného možného přijímače. Držte nám palce!