Tento příběh se začal psát v roce 2020. Jana otěhotněla a společně s partnerkou Monikou se začala těšit na novou etapu v jejich společném životě. Nakonec ale všechno mohlo být jinak. Covid-19, tedy nemoc, kterou lidé často zlehčují a nazývají rýmečkou, jí málem připravil o život.

Zákeřná nemoc si Janu našla v půlce ledna. Tedy v době, kdy byla v osmém měsíci těhotenství. Průběh onemocnění se postupně zhoršoval a po náročném týdnu doma na lůžku následoval převoz sanitkou do nemocnice. Kvůli obavám o zdraví miminka musela Jana po třech dnech hospitalizace zvládnout předčasný porod císařským řezem. Přes to všechno se jí podařilo na svět přivést zdravou dceru Verunku, která porod zvládla sama a bez vážných následků.

Lékaři věřili, že porod dcery Janě uleví a svůj boj s koronavirem zvládne. Optimistický předpoklad se bohužel nenaplnil. Její stav se zhoršoval a pět dní nato byla Jana uvedena do umělého spánku. Tento krok ale nestačil, a tak následoval převoz do nemocnice u sv. Anny, kde byla 14 dní připojena na mimotělní oběh (ECMO). Z mimotělního oběhu se průměrně probere pouhý jeden z desíti pacientů, Jana ale ukázala, že je velká bojovnice. Nevzdala se, postupně začala být probouzena z umělého spánku, a nakonec nejdůležitější bitvu s nebezpečným virem vyhrála. 

Po probuzení z umělého spánku však ztratila hybnost kyčlí a dolních končetin. Postupem času se hybnost do nohou začala vracet a v neděli 7. března ji lékaři začali posazovat na vozíček. Na rehabilitaci ale mohla nastoupit až o měsíc a půl později. Zpočátku se zdálo, že problém s chůzí byl způsoben dlouhým spánkem, špatným prokrvením nohou, užíváním velkého množství léků. Avšak později začalo být více než jasné, že se jedná o závažnější problém. Janě byla diagnostikována polyneuropatie kriticky nemocných. Zjednodušeně řečeno, v dolních končetinách došlo k odumření nervů, které omezují hybnost končetin.  

Jana strávila v nemocnici dlouhé čtyři měsíce, cestovala z oddělení na oddělení, trpěla bolestmi i smutkem. Dceru Verunku poprvé držela v náručí po 6 týdnech! Nyní je v domácím léčení, nohy má však stále částečně ochrnuté. S přibývajícími měsíci se Jana naučila fungovat, dokáže chodit o berlích, dokonce může vézt kočárek! Je však závislá na pomoci svého okolí.

A to je důvod, proč přicházíme s tímto příběhem. Jana se chce osamostatnit, aby mohla sama dojíždět k lékařům a na rehabilitace. K tomu jí pomůže auto, které bude speciálně upravené na ruční řízení. Pořízení takového auta však není levnou záležitostí. Florbal Židenice se proto rozhodl Janě pomoci a společně s organizací Dnes pomáhám vytvořil veřejnou sbírku. Dnes pomáhám je dobročinná organizace, která prostřednictvím svých projektů (Jedna se počítá, charitativní běhy, benefiční oslavy, aj.) pomáhá dětem, dospělým, seniorům, ale i zvířatům.

Chcete udělat dobrý skutek a pomoci Janě vrátit se alespoň částečně k běžnému životu? Pokud ano, zašlete libovolnou částku na transparentní účet č. 2301765065 /2010 a zadejte variabilní symbol 1026. Díky němu bude vámi zaslaná částka přiřazena ke sbírce pro Janču na pořízení speciálně upraveného auta. Pomocí tohoto variabilního symbolu můžete navíc sledovat, kolik korun se již na tento projekt vybralo a zda se blížíme k cílové částce 50 000 Kč. Platby na transparentním účtu si můžete prohlédnout ZDE

Janča je velký bojovník, což prokázala i v boji se zákeřnou nemocí covid-19. Věříme, že tento příběh ukáže všem popíračům a pochybovačům, že onemocnění koronavirem může být závažné až doslova fatální. Berme prosím tento vir vážně a chovejme se zodpovědně. Každý z nás může díky své zodpovědnosti a dodržování opatření podobným příběhům, jako je tento, zabránit.

Děkujeme organizaci Dnes pomáhám za pomoc s veřejnou sbírkou.