Dorostenci se v rámci 2. ligy na prvním turnaji v Tuřanech utkali s brněnskými Gepardy a se Vsetínem. V obou zápasech byli vyrovnaným protivníkem a snažili se hrát aktivní florbal, na který se zaměřují na trénincích. Trenér Michal Havelka byl s předvedenou hrou velmi spokojen: „Herní cíle zůstávají stejné a vychází z nastavení tréninkového procesu, tedy v maximální možné míře kontrolovat dění na hřišti a hru jako takovou. V první řadě jde o naši útočnou aktivitu při hře s míčkem, v druhé řadě pak o kontrolu hry formou nátlaku na soupeře ve chvíli, kdy má míček on. V prvním utkání s Gepardy byl soupeř fyzicky i technicky na srovnatelné úrovni. Od obou týmů na hřišti převládala snaha o většinově konstruktivní pojetí hry. Výsledkem těchto faktorů utkání nabídlo poměrně otevřenou hru se spoustou šancí a soubojů na obou stranách. Herně se jednalo o vyrovnané utkání, které mohl vyhrát mohl jakýkoliv z obou týmů. Finální výsledek utkání byl ovlivněn zejména počtem (ne)proměněných šancí. Druhé utkání se Vsetínem přineslo z naší strany vcelku konstruktivní herní projev. Soupeř hrál organizovaně, ale jeho cílem bylo splnění trenérského zadání v utkání. Naše hra je naopak postavena na principech vlastních rozhodnutí hráčů. I přesto, že způsob hry ze strany soupeře bylo od našeho odlišné, bylo v utkání mnoho pasáží, kdy jsme už soupeře zvládli přehrát vlastními rozhodnutími dokonce i přesto, že hrál organizovanějším pojetím hry. V utkání jsme si vytvořili i dostatečné množství šancí, z nichž jsme část prozatím nedokázali proměnit. Zatímco soupeř spíše naše chyby ve snaze o útočnou a konstruktivní hru využíval, my jsme se většinu času snažili v utkání soupeře k chybám nutit. Je logické, že pokud se v utkání většinu času snažíme o konstruktivní hru, můžeme pak inkasovat branky po chybách, které se stanou díky naší snaze tvořit hru, která nemusí být vždy úplně dokonalá. Chyby v této části hry však vznikají přirozeně díky nastavení, které je postaveno tak, aby se hráči ve hře rozhodovali samostatně a učili se tak soupeře přehrát vlastními rozhodnutími. To je zásadní rozdíl oproti plnění instrukcí a zadání ze strany trenérů pomocí systémovějšího pojetí hry," prohlásil trenér Michal Havelka. 

Dorostencům první zápasy nevyšly výsledkově, co je ale důležitější, herně se opět posunuli o kus vpřed. „Turnaj celkově hodnotím velmi pozitivně, protože v obou utkáních jsme v mnoha situacích soupeře skutečně přehrávali a vytvořili si dostatek šancí, které ale zatím nedokážeme ve větší míře proměnit. V utkáních nás v tomto kole - možná o něco více než dříve - brzdil i nedostatek odvahy u některých hráčů, který byl spojen se "strachem o výsledek utkání" a s tím plynoucí obavy neudělat ve hře chybu. To se nejvíce projevilo v oslabení soupeře, kdy jsme byli zcela rozhození a v zásadě jsme tak nebyli schopni nic vytvořit. Naopak ve vlastním oslabení jsme zvládli zcela suverénně skórovat. Je potřeba neustále pracovat na odvaze a sebevědomí. Tento mentální stav části hráčů na sebe hráči vytvořili úplně sami, protože v jejich hlavách jsou hluboko v PODVĚDOMÍ zakořeněna očekávání spojená s tím, že v přesilovce mám dát branku. Tímto očekáváním na sebe hráči sami vytváří tlak, který je pak stresuje a brzdí tak naši schopnost hrát. Naopak, jak bylo v utkání vidět, ve přesilovce soupeře je podvědomé očekávání, že branku má dát právě on, tudíž na nás žádný tlak vytvořen není a dokonce jsme tak schopní zcela přesvědčivě skórovat, ačkoliv je nás o jednoho na hřišti méně. Jinými slovy florbal hrát umíme, jen zatím neumíme vše zcela přenést z tréninků na zápasy. Tento turnaj znovu a opět potvrdil správnost nastaveného směru výchovy hráčů, tedy chceme-li hráče něco učit a naučit, musí si vše i pomocí vlastních chyb osvojit samostatně, nikoliv tupým splněním trenérských pokynů bez jakéhokoliv pochopení smyslu hry i toho co a proč na hřišti dělám. Znovu se také ukázalo, že nemá smysl na hráče vytvářet tlak, protože pod tlakem se rozumně fungovat nedá a dlouhodobě to samozřejmě nemůže fungovat,“ dodal kouč Havelka.

S druhým týmem dorostenců vyrazili na první turnaj do Kuřimi novopečení trenéři Aleš Dokládal a David Bednář. Žideničtí borci se nejprve utkali s Letovicemi, a v pravé poledne se střetli se Slavkovem.

Dorostenci se na úvod postavili Letovicím a od úvodu byli aktivnějším a iniciativnějším týmem. Vytvořili si spoustu šancí a vydařených akcí, což jim dovolila také pasivnější hra Letovic. Dorostenci sice zápas nedovedli do vítězného konce, ale s předvedenou hrou mohou být spokojeni. „První zápas proti TJ Sokol Letovice nabídl z pohledu našich dlouhodobých cílů mnoho pozitivních momentů. Dařilo se nám držet si během celého utkání iniciativu na míčku a předvedl několik vydařených akcí. Soupeř v tomto zápase nepředváděl příliš konstruktivní hru a na rozdíl od nás se nesnažil o aktivní pojetí hry, naopak se spíše snažil o obranné a pasivní pojetí hry, což nám umožnilo hru tvořit podle nás a v několika pasážích i zcela kontrolovat. Přes soupeřův blok se nám v první polovině zápasu nepodařilo mnohokrát skórovat, a naopak jsme inkasovali z protiútoku soupeře. V druhé polovině zápasu se soupeř naší hře přizpůsobil, začal napadat naši rozehrávku, což vedlo k našim individuálním chybám, a otočení zápasu v jejich prospěch z výsledkového hlediska. Z pohledu našeho tréninkového nastavení, tedy útočného a aktivního pojetí hry s důrazem na střelbu, vytváření šancí a aktivního napadání soupeře se ovšem z naší strany jednalo o velmi povedené utkání,“ ohodnotil první zápas David Bednář.

Dorostenci dostali před druhým zápasem pouze krátkou pauzu, a hned v poledne tak nastoupili do utkání se Slavkovem. I přesto se hráči drželi po celý zápas aktivního florbalu, díky kterému se dočkali také prvního vítězství v sezoně. „Pro hráče bylo zejména ke konci zápasu těžké držet se aktivního pojetí hry, které vyžaduje velkou fyzickou námahu a to kvůli krátké pauze po prvním zápase. I přesto jsme se našich úkolů do zápasu drželi a všichni hráči do poslední chvíle hráli s obrovským nasazením. Zápas jako takový byl velice otevřený a obě strany si v něm vytvářely mnoho zajímavých šancí. Výborným výkonem nás podržel brankař Martin Starý, pro kterého se jednalo také už o druhý zápas, a i tak předváděl po celou dobu skvělé zákroky, kterými několikrát zhatil soupeřovu šanci na gól. V zápase došlo k několika vyloučením na obou stranách, což sice vedlo k ohrožení příznivého výsledku na časomíře, ale z hlediska výchovy sportovce, kdy je důležité pro hráče hlavně zkoušet si v zápasech nejrůznější situace, bylo výborné, že si všichni vyzkoušeli hrát přesilovou hru i oslabení. Dalším výrazným pozitivem je, že ačkoliv se řešením podobných situací prozatím na trénincích nevěnujeme, jsme je využívali ve svůj prospěch a řešili velmi konstruktivně a uvědoměle, což přičítám velkému pokroku v individuální kvalitě všech hráčů,“ řekl k druhému zápasu trenér Aleš Dokládal.

A jak nováčci v trenérském křesle dorostenců hodnotili první turnaj? „Obecně celý turnaj hodnotíme velice pozitivně. Pro některé hráče se jednalo o první akci za dorostenecký tým. I když zatím nejsme tak sehraní, tak se ukázalo, že jsme schopní hrát konstruktivně a aktivně. Rádi bychom ještě vypíchli skvěle fungující duo dorostenek (Zuzana Žampachová a Anna Klvačová, pozn. red.), které starty v chlapecké kategorii zvládly na jedničku. Výborně se zapojily do naší hry a velkou měrou přispěly k dnešním výkonům.“