Po více než třech letech se do Švédska vydala druhá židenická výprava v historii klubu. Tentokrát převážně chlapecká. Druhé největší město Švédska, Göteborg, totiž hostilo tradiční Gothia Innebandy Cup. A na něj Židenice přihlásily dvě družstva - juniory do kategorie B18 a tým mladších žáků a žákyň do kategorie B12!

Výprava započala 3. ledna. Konkrétně na parkovišti TIR na Heršpické. Přibližně v 10 hodin dopoledne třiatřicetičlenná družina nasedla do autobusu směr Göteborg. Čekala jí velmi dlouhá cesta trvající téměř 24 hodin! Po příjezdu měli žideničtí reprezentanti čas na ubytování, aklimatizaci a dospání probdělé noci. Ačkoli turnaj začínal až o den později, tým B12 nelenil a odehrál přátelský zápas s FBC Liberec.

Den D nastal ve čtvrtek 5. ledna. Oběma družstvům totiž začala základní skupina. Junioři se v ní utkali se třemi švédskými a jedním dánským týmem. Žáky čekaly zápasy proti čtyřem švédským a jednomu norskému celku. Počínání jednotlivých kategorií včetně komentářů trenérů najdete níže!

B18

Junioři vstoupili do turnaje parádně. Hráči z IBK Landskrona se sice brzy dostali do vedení, od té doby ale pálili pouze žideničtí. Vyrovnal Jiří Dorazil a druhou a zároveň vítěznou branku si připsal Jan Tuček. Ve druhém poločase zvýšil na 3:1 druhou trefou v utkání Dorazil a poslední gól zápasu obstaral Simon Nobilis. "Úvod do turnaje obstaralo utkání s švédským celkem IBK Landskrona, do kterého soupeř vlétl jako uragán. Hra měla obrovské tempo, nasazení, byla tvrdá. A ačkoliv soupeř v utkání vstřelil první branku, jeho tempo postupně upadalo a otěže utkání jsme přebírali my. Velmi pozitivní bylo, že jsme v utkání ani na chvíli nepolevili a hráli pořád ve vysokém tempu a nasazení. Ve hře se nám dařilo si tvořit dostatek šancí, čemuž prospělo to, že šlo spíše o oboustranně otevřenou partii. Výsledkem vcelku zajímavého a florbalového utkání byly dohromady čtyři vstřelené branky do sítě soupeře a výhra 4:1," okomentoval první zápas trenér Michal Havelka. 

Druhé utkání v základní část juniorům bohužel nevyšlo. Domácí Göteborg byl lepším celkem a po zásluze zvítězil vysoko 5:0. S druhým výkonem kouč Havelka spokojený nebyl. "Jak dobře jsme vstoupili do prvního duelu, tak špatně jsme začali utkání druhé. Zápas proti švédskému Göteborgu jsme absolutně nezvládli. Soupeř byl technicky i kondičně lépe vybaven, nicméně z naší strany zejména chyběl chtíč odehrát utkání chytře a snažit se soupeře porazit chytrým pojetím hry. Soupeř hrál takticky velmi dobře organizovaný florbal, vůči kterému jsme nedokázali efektivně hrát. Výsledkem bylo, že jsme v utkání nevstřelili ani branku a pocity ze hry byly značně rozporuplné." 

Junioři dostali po druhém zápase poměrně dlouhou pauzu. Ke třetímu zápasu ve skupině totiž naskočili až o 24 hodin později. Potřetí se utkali se švédským týmem, tentokrát Hovslätts IK, a také potřetí inkasovali brzkou branku na 0:1. Tadeáš Brhel a Dan Lošťák ale dokázali skóre otočit, žideničtí si tak do druhé půle odnesli jednobrankové vedení. Brzy po začátku poločasu si ale Švédi vzali dvěma brankami vedení zpět na svou stranu. Nicolas Kokeš ale prohru odmítl a vyrovnal na konečných 3:3. "Třetí utkání, třetí švédský soupeř, potřetí absolutní uragán hned od prvního hvizdu. Oproti druhému duelu bylo utkání mnohem více otevřenější, hra se přelévala ze strany na stranu a oba týmy si vytvořily neskutečné množství šancí. Na obou stranách bylo k vidění mnoho tvrdých a férových soubojů, hra ve vysoké intenzitě a výborné zákroky brankářů. Utkání nabídlo velmi atraktivní florbal na obou stranách a výsledkem byla zcela sportovní remíza 3:3," doplnil k zápasu už spokojenější trenér Michal Havelka. 

Čtvrté a zároveň poslední utkání ve skupině si junioři vyzkoušeli proti dánskému Rødovre. Začali skvěle a poločas díky gólům Lošťáka a Brhela ovládli 2:0. V druhé části bohužel přišel kolaps a čtyři branky soupeře, který tak utkání dovedl do vítězného konce. Jak přiznává Michal Havelka, juniorům vůbec neseděla hra soupeře. "V posledním skupinovém utkání nás vyzval dánský soupeř, který hrál spíše destruktivní formu hry, dobře bránil, ale šance si vytvářel spíše nahodile. Co nám v utkání nevyhovovalo, byla jakási přemotivovanost soupeře, která se projevovala také v mnoha dalších aspektech na hřišti, což nás v utkání evidentně rozhodilo. Zhruba v polovině utkání jsme v zásadě otěže utkání předali dánskému protivníkovi a již jsme nebyli schopni se vrátit do herní pohody. V tomto utkání jsme se tak spíše porazili nakonec sami."

Výhra, remíza a dvě prohry v základní skupině znamenaly zařazení do pavouka play-off B. V něm na juniory v sobotu dopoledne čekal norský tým Ajer IBK. Od úvodního buly se nehrál příliš atraktivní florbal. Soupeř se zaměřil na pasivní hru a velmi zataženou obranu, na kterou žideničtí nemohli vyzrát. Norům se navíc podařily protiútoky, díky nimž se dostali do vedení 2:0. Dorazil s Lošťákem však zvládli srovnat. Židenickým borcům se podařila vstřelit rozhodující trefa, ta však bohužel nebyla uznána, protože padla až těsně po závěrečné siréně. Utkání nakonec dospělo do nájezdů, které soupeř rozhodl šikovným freestylovým pokusem. Naopak Kokešův skončil pouze na tyči, a pro juniory tak turnaj skončil velmi hořce. Sobotní zápas s norským týmem Ajer IBK tak pro ně byl posledním na turnaji. "Utkání play-off s norským soupeřem nepřineslo utkání valné kvality. Soupeř drtivou většinu času pouze velmi pasivně bránil a hrál na protiútoky. Hra byla z diváckého hlediska méně atraktivní a byla také poznamenána zraněním jednoho z našich hráčů hned v úvodu utkání. Soupeř otevřel skóre nahozeným balonem a freestylovým zakončením zpoza branky. Zhruba v polovině utkání jsme na norského protivníka ztráceli dvě branky, což v takto pasivním pojetí hry a za tak krátký čas (hrálo se na hrubý čas), byla velmi těžká situace. Utkání jsme nakonec během zhruba 10 minut chytrým pojetím hry srovnali na 2:2. Největší smůlu v celém zápase jsme si začali vybírat v jeho závěru, když rozhodující gól vstřelil Nicolas Kokeš vteřinu po závěrečné siréně. Utkání tak šlo do nájezdů, kde norský soupeř vytáhl freestylový trik a snadno zakončil za záda velké opory týmu brankáře Dominika Němčanského. My už odpověděli pouze trefenou tyčkou, ironicky opět z hole celý turnaj skvělého Kokeše. Na turnaji jsme tak skončili poměrně hořkým vyřazením, které se zcela přirozeně těžko přijímá," řekl k zápasu trenér Havelka.

A jak juniorský lodivod hodnotí turnaj jako celek? "Na turnaj jsme odjeli s hlavním cílem, kterým bylo nabrat další a nové zkušenosti. Celkově turnaj částečně splnil očekávání. Umožnil totiž de facto kompletnímu týmu juniorů velmi cenné momenty, ze kterých si je možné odnést obrovské množství poznatků do další práce. To je velmi důležité a potřebné. Samotná existence těchto momentů však nestačí, je nutné, aby se hráči s prožitými zkušenostmi vypořádali a opravdu reálně se z nich poučili do budoucna. V tomto směru vidím zatím achillovu patu, ale pevně věřím, že i po dlouhé diskusi s týmem poslední den turnaje nabereme správný směr a z prožitých momentů se poučíme, abychom byli do budoucna lepší a lepší. Velmi pozitivně lze v celém turnaji označit trojici Dan Lošťák - Nicolas Kokeš - Lukáš Daniel, kteří patřili mezi nezdolné opory celého týmu, stejně jako brankář Dominik Němčanský. Velmi příjemně pak překvapili svými výkony zejména Tomáš Drobek v roli obránce a stále se zlepšující Tadeáš Brhel. Je tedy pouze na hráčích, jestli a jak budou chtít s touto zkušeností naložit. Mimo florbal jsme stihli mnoho dalších aktivit, od návštěvy několika sportovních hal, včetně tamní Vallhalle, návštěvy městského centra, přístavu i nákupů v tamních obchodech. Nechybělo samozřejmě ani podpoření mladších spoluhráček a spoluhráčů z kategorie U12. Z trenérského hlediska hodnotím turnaj jako zdařilý, zejména pro množství nových zkušeností. Jak se s nimi aktuálně popasujeme, je na nás."

Soupiska týmu na turnaji: Václav Hnaníček, Tomáš Drobek, Vojtěch Dřínovský, Martin Peitl, Jiří Dorazil, Jan Krahula, Nicolas Kokeš, Simon Nobilis, Dan Lošťák, Jan Tuček, Dominik Němčanský, Lukáš Daniel, Adam Kasal, Tadeáš Brhel, Petr Svoboda.

Realizační tým: Michal Havelka, Petr Bednář

Informace z turnaje jsme pravidelně aktualizovali v našem online přenosu!

Fotografie, videa či rozhovory na našem Flickru

B12 

Cílem smíšeného týmu žáků a žákyň na turnaj Gothia bylo zejména sbírat zkušenosti a hlavně si celý turnaj maximálně užít. Od prvního zápasu byla na týmu znát obrovská snaha a odhodlání. Hráči i hráčky hráli aktivně a nedávali soupeři ani kousek palubovky zadarmo. První tři zápasy bohužel týmu výsledkově nevyšly, postupně prohrál se švédskými soupeři 1:3, 1:6 a dvakrát 1:4. Kluci i holky ale fungovali perfektně a do zápasů dávali všechno. Soupeřům se dokázali co do rychlosti a bojovnosti vyrovnat, avšak v útočné fázi a v zakončení se jim tolik nedařilo. I přes sympatické výkony se tak z bodu neradovali. Co se nepovedlo ve třech předchozích zápasech, se zadařilo v posledním v základní skupině. Žideničtí mládežníci si vyšlápli na norský Sarpsborg a dokonce si vypracovali vedení 6:2 a 7:3. Soupeř sice skóre zdramatizoval, první vítězství na turnaji ale našim hráčům nesebral. I díky Jakubu Hanušovi, který v zápase nasázel 4 góly, se týmu podařilo vyhrát 8:7! "Naše základní skupina byla tvořena 4 švédskými týmy a jedním norským. V základní části jsme dokázali porazit v posledním zápase pouze norský tým Sarpsborg. V předchozích zápasech jsme se dokázali vyrovnat s rychlostí i bojovností, ale naopak nás trápila produktivita, která následně rozhodla zápasy a výsledky ze základní skupiny nás tak přiřadily do skupiny play-off B," okomentovala počínání týmu v základní skupině Markéta Sedláčková. 

První zápas v play-off vyšel Židenicím náramně! Na švédské FBI Tullinge vlétly ve velkém stylu a nedaly mu žádnou šanci. Po gólech Jakuba Hanuše, Sofie Pechurové, Tomášů Pokorného a Cahy, Martina Manhaltera, Dávida Do a Dominika Hejtmánka zvítězily jednoznačně 8:2. Trenéři Markéta Sedláčková a David Bednář byli z předvedeného výkonu mile překvapeni. "Ačkoliv jsme měli obavy, aby náš tým nebyl ještě ospalý, hned od rozcvičky jsme jako trenéři byli vyvedeni z omylu. Mladí Draci a Dračice byli odhodláni předvést vše, co v nich je a do zápasu vstoupili s jasným cílem: Tohle nás poslední zápas nebude! S tímto vstoupili hned do první poloviny a soupeři nenechali ani kousek místa na hřišti a na konci zápasu svítilo na tabuli vysoké skóre."

O čtyři hodiny později nastoupili žáci a žákyně v další fázi turnaje se švédským družstvem Värnamo IK. Soupeř se brzy dostal do vedení 2:0, ale Sofie Pechurová snížila na 1:2! Bohužel, ze strany Židenic to bylo již vše. Švédi přidali ještě tři branky a dovedli zápas do vítězného konce. Pro Draky bohužel prohrou 1:5 turnaj skončil. Zanechali na něm však velmi dobrý dojem a ukázali, že se nebojí žádného soupeře! "Další kolo play off však nebylo tak jednoduché jako ranní zápas. Po několika hracích dní a objevování krásy Göteborgu přišla na naše hráče únava a také se v zápase objevil nedostatek v naší produktivitě, což nás stálo vítězství. Ovšem i u mnohem těžšího soupeře musíme vyzdvihnout bojovnost našich hráčů, kteří bojovali až do konce a výhru neodevzdali jen tak zadarmo, soupeřův gólman navíc neodcházel s nulou. Důležitý byl v zápase i neproměnný nájezd na naši Nikču Cenkovou, která si s ním s přehledem poradila. Prohraným zápasem naše výprava nekončila a ačkoliv jsme již v turnaji skončili, pokračovali jsme nadále s naším dalším cílem a to za zážitky a teambuildingem," dodala Markéta Sedláčková k poslednímu fázi B12 na Gothii. 

Markéta Sedláčková byla s turnajem a výkony svých svěřenců spokojena a věří, že si z něj odnesou nezapomenutelné zážitky. "Společně s Davidem Bednářem jsme měli stanovené jasné cíle, s kterými chceme reprezentovat náš klub na mezinárodním turnaji ve Švédsku. Na turnaj Gothia jsme s kategorií U12 jeli sbírat zkušenosti, které nám pomohou odkrýt naše nedostatky, ale zároveň byla pro nás příležitost, kde můžeme předvést naše dovednosti. Patnáct odvážných mladých draků a dračic se vydalo přes moře poměřit síly se soupeři, se kterými by se jen obtížně setkali na jakémkoliv turnaji u nás v Česku. Jako trenéři jsme byli s výkonem našich hráčů velmi spokojeni, osobně mě opravdu ohromila dravost a bojovnost našich hráčů, kde každý i přes nelehké situace a různé stavy utkání bojoval až do konce. Tímto bychom chtěli poděkovat klubu, že nám tuto zkušenost umožnil, rodičům za důvěru a podporu, a hráčům za jejich nasazení. Ačkoliv si nevezme na krku medaile, odnášíme si spoustu zážitků, zkušeností a krásných vzpomínek."

Soupiska týmu na turnaji: Jakub Starý, Sofie Pechurová, Tomáš Pokorný, Martina Bartošová, Martin Manhalter, Jakub Hanuš, Tobiáš Vojík, Tomáš Caha, Barbora Gajdošová, Dominik Hejtmánek, Nikol Cenková, Jakub Vaňátko, Dorota Šedá, Dávid Do.

Realizační tým: David Bednář, Markéta Sedláčková

Informace z turnaje jsme pravidelně aktualizovali v našem online přenosu!

Fotografie, videa či rozhovory na našem Flickru

Děkujeme všem účastníkům výpravy do Švédska za vzornou reprezentaci!

A ty, Švédsko. Těš se, nevidíme se naposledy!