Znojmo bylo hostitelem sobotního Final four 2. ligy juniorů. Toho se zúčastnily čtyři týmy - Znojmo, Židenice, TROOPERS a Dragons. Žideničtí skončili druzí a nastoupili tak proti třetímu týmu - kyjovským Drakům. Favorizovaní domácí se o finále utkali s TROOPERS.

K1 Florbal Židenice - FBC Dragons 5:3 (2:0, 0:1, 3:1)

Branky: 1. Tuček, 9. a 45. Kokeš, 37. Pulda, 42. Daniel - 16. a 39. Jirásek, 36. Lažek

V prvním semifinále Final four proti sobě nastoupil druhý a třetí tým po základní části soutěže. Židenice v ní svého soupeře dvakrát porazily, a tak byly favoritem zápasu. Tuto roli od úvodu zápasu potvrdily dvěma brankami. Skóre hned v první minutě otevřel Tuček a o osm minut později zvýšil na 2:0 Kokeš. Vyrovnaná druhá třetina přinesla pouze jednu trefu, kyjovští snížili díky Jiráskovi. Do třetího dějství si Židenice odnesly hubený náskok a o ten v šesté minutě přišly. A byl u toho znovu Jirásek, který asistoval Lažkovi. Vyrovnaný stav ale netrval ani minutu, když vedení na stranu Draků v černém vrátil Pulda. Kyjov ale dvě minuty na to dostal příležitost zahrávat přesilovou hru, kterou po minutě využil druhým zásahem v utkání Jirásek. Hrál se velmi zajímavý, vyrovnaný a rychlý florbal, který přihlížející diváky musel bavit. Ze zápasu nakonec více vytěžili domácí. Dramatický duel totiž rozhodl čtyři minuty před koncem Lukáš Daniel, který potřetí zajistil Židenicím vedení. To navíc necelou minutu před koncem pojistil kanonýr Kokeš a žideničtí tak mohli slavit. Dragons porazili 5:3 a v novém systému Final four tak postoupili do finále!

"Do prvního utkání s FBC Dragons jsme šli velice dobře nastaveni a celkově příprava a soustředění na zápas bylo na maximální úrovni. Už toto utkání napovědělo, že play-off je nutné brát maximálně vážně. Oproti základní části proti nám stál sice stejný, ale úplně jiný soupeř. Hra měla oboustranně dobrou kvalitu, v náš prospěch nakonec hovořil skvělý výkon brankáře Pokorného, velice jistá hra některých individualit, které v tomto utkání převzaly roli významně rozdílových hráčů (Kokeš, Lošťák, Hájek, Daniel, Peitl) a výborné týmové pojetí utkání ze strany všech hráčů. Velice pozitivní byl také výkon obou dorostenců zapojených do play-off (Dřínovský i Krahula). Místy sice našemu výkonu chybělo více trpělivější hry, celkově je však nutné toto utkání vnímat velice pozitivně, a to zejména co se týče naprosto špičkového přístupu, jak v přípravě na utkání, tak v nastavení a koncentraci. V těchto aspektech, které významně ovlivňují podaný výkon, jsme udělali zásadní krok dopředu z hlediska uvědomění," chválil po semifinále své svěřence trenér Michal Havelka.

TJ Znojmo LAUFEN CZ - K1 Florbal Židenice 14:2 (6:0, 3:2, 5:0)

Branky: 2. Světlík, 3., 29. a 37. Š. Blažek, 5. a 36. Gerža, 8., 18. a 40. F. Blažek, 10. a 17. (v PH) Sedláček, 11. Král, 31. a 34. Vavřina - 19. Pulda, 23. Tuček

Junioři po výhře s Dragons postoupili do finále, kde se postavili Znojmu. Domácí tým totiž v druhém semifinále zvítězil nad TROOPERS 8:2. Finále tak nabídlo souboj dvou nejlépe postavených týmů po základní části soutěže. Domácí si nemohli přát lepší vstup do zápasu. Na židenické juniory vlétli ve velkém stylu a v páté minutě vedli už 3:0. Do konce prvního dějství přidali další tři trefy a o vítězi bylo prakticky rozhodnuto. Židenice chtěly s utkáním něco udělat, a tak vsadily na hru bez brankáře. Power-play dvakrát využili, v rozmezí čtyř minut se prosadili Pudla s Tučkem. Na výraznější korekci skóre už však nedošlo. Znojmo ve třetí části přidalo další branky a vítězství si pohlídalo. Konečný výsledek je pro židenické juniory krutý, na celkové druhé místo však můžou být náležité hrdí.

"Druhé utkání proti Znojmu nám přineslo již v první třetině studenou sprchu, když v 5. minutě soupeř vedl již o tři branky. Toto utkání jsme zčásti neustáli v hlavách, kdy u části hráčů velice brzy přišlo smíření s výsledkem a u části frustrace z průběhu utkání. Zajímavý byl výkon hráčů v dlouhém pětiminutovém oslabení, kde jsme inkasovali branku až v samém závěru. Z tohoto hlediska bylo zřejmé, že dosavadní průběh utkání není čistě odrazem florbalového umu, ale také psychického rozpoložení. V začátku druhé třetiny jsme tak přistoupili k dlouhé power-play, ze které jsme vstřelili 2 branky a podařilo se nám na chvíli do utkání vrátit. Ve třetí části už skóroval pouze soupeř a náš výkon měl spíše sestupnou tendenci a vzrůstala naše frustrace. Nejdůležitějším aspektem z tohoto utkání je zkušenost, kterou nám přineslo. Ve finálové bitvě jsme se srovnali s lépe připraveným soupeřem, a to z hlediska všech aspektů hry. Soupeř proto zaslouženě v utkání zvítězil. Pro nás je zpětně tento zápas cenný, protože nám ukázal slabé stránky, na kterých je nutné pracovat, abychom příště byli lépe připraveni na konfrontaci s takovým soupeřem, a to zejména z hlediska rychlosti hry, přechodu na útočnou polovinu a nebezpečnosti ve finální fázi hry. V těchto aspektech hry nám Znojmo uštědřilo důležitou lekci," ohodnotil finálový zápas kouč Havelka.

Trenér Michal Havelka před svými svěřenci smeknul a těší se na jejich růžovou budoucnost. "Ačkoliv jsme poslední utkání sezony nezvládli a z tohoto izolovaného pohledu jde o neúspěch, protože ze souboje o první až druhé místo jsme odešli poraženi, z pohledu celé sezony i sezon předcházejících je však stříbrná pozice znamením obrovského progresu celého týmu. Je potřeba také zmínit, že se nejedná o stříbrnou pozici nahodilou, ale o završení dlouhodobé ligové soutěže, což zcela jistě má svoji hodnotu a významnost. Za poslední tři roky celý tým prošel náročnou zkouškou. Jako první družstvo židenického oddílu hráči těchto ročníků pocítili nástup nové klubové koncepce výchovy a změnu způsobu práce, která se postupnými kroky začíná v letošní sezoně úročit. Těžké časy v cestě za vytyčenými cíli připravila také covidová pandemie, která nás na dlouhou dobu vyhnala z hal, či dokonce do "sportovní ilegality". Smekám před hráči za práci a píli, kterou v drtivé většině předvedli, a to od kapitána, přes brankáře až po dorostence, jejichž výkony a přístup začínají být příslibem, že hráči přecházející do mužské kategorie budou v juniorském týmu dobře zastoupeni.

Celkově je nutné se k aktuální sezoně i jejímu medailovému závěru adekvátně postavit. Zadostiučinění za dosavadní 3 roky práce by velmi brzy měl vystřídat pocit vnitřní nespokojenosti a touha být příští rok ještě lepší. Máme unikátní příležitost náš výkon a naši práci v nadcházejícím období zase o kus zlepšit a posunout se. Nepochybuji o tom, že další dřina se nám v budoucnu opět zúročí."