Osmifinále play-off 1. ligy juniorek už je minulostí. V sobotu vyrazily juniorky na venkovní utkání do ČPP Arény do Ostravy, kde se utkaly s domácím týmem FBC ČPP Bystroň Group Ostrava. Utkání se vyvíjelo dobře, když se hosté hned po 30 vteřinách od úvodního hvizdu prosadili. Vybojovaný míček Viktorie Hrazdírová dokázala dovézt do rohu soupeře, kde našla dobře se uvolňující Klvačovou. Židenice také přežily oslabení v prvním dějství. Juniorky byly i s jediným gólem na kontě velmi blízko k zisku prvního bodu. Avšak Ostrava ke konci utkání využila hru v šesti a vyrovnala tak na 1:1. Zápas se dostal do prodloužení a po 8 minutách hry si našel míček cestu za záda židenické Čechové. Juniorky tak v prvním zápase prohrály 1:2 po prodloužení.

Hodnocení trenérky Evy Filipové:

"Holky se do zápasu ponořily už od první sekundy. Zisk prvního buly, několik nahrávek a následná šibenice v soupeřově bráně. Takhle jednoduché to bylo. Asi si dokážete představit, jak to holky nakoplo a lehce odpadl stres. Po celou dobu zápasu jsme se snažily kontrolovat hru a trávit čas na míčku, což se nám i často dařilo. Největší předností nám byla obranná fáze, kdy se nám dařilo likvidovat většinu soupeřových střel. Ať už vyhraným soubojem 1 na 1 nebo zblokováním střely. Také jsme se nikam zbrkle nehrnuly a nedělalo nám problém po zisku míčku zklidnit hru a postavit se do rozehrávky. Lehce už nám vázla hra na útočné polovině, kdy nám dělalo problém dostávat se do střely. Odehrát téměř celý zápas na rozdíl jedné branky jsou teda nervy. Tři minuty před koncem Ostrava zvolila hru v šesti bez brankáře. Během několika nahození na prázdnou bránu jsme bohužel neměly dostatečně seřízené florbalky. A přišlo vyrovnání. Avšak po velmi dobře odehraném zápasu to holky nějak zásadně nerozhodilo a s prodloužením se dobře popraly. Bohužel zápas nedopadl dle očekávání ani podle zásluh, ale určitě není proč věšet hlavu. Děkujeme fanouškům, kteří vážili cestu na půdu soupeře a vytvořily nám skvělou atmosféru."

V neděli čekala juniorky náprava. Na domácí půdě hostily druhé utkání play-off. Ostrava šla do utkání s jistotou jednoho bodu, pro Židenice by ale případná prohra znamenala konec. Juniorky do první třetiny nastoupily hodně opatrně. Ve 13. minutě vzala Ostrava vedení na sebe a netrvalo dlouho a Židenice stav srovnaly. Po přihrávce Fuchsové usměrnila míček za záda hostující brankářce Zemánková. To ale bylo ze strany Dračic bohužel vše. Stejně jako v sobotu jeden gól na výhru nestačil a Ostrava si svůj výsledek jasně pojistila. Výsledek hrál pro hosty 5:1 a Židenice tak končí v osmifinále play-off 1. ligy juniorek. Není však důvod věšet hlavu. Na obou zápasech trenérka našla klady a hru Židenic si také pochvaloval trenér hostí Luděk Pasecký v pozápasovém komentáři: "Vážíme si výhry a postupu, protože Židenice hrály opravdu dobře a nedaly nám nic zadarmo. Bylo to silové, bojovné, na všechno na hřišti bylo málo času a neustále bylo třeba držet koncentraci. Jsme rádi, že jsme si Židenice vybrali, věřím, že to byla dobrá příprava na další fázi i další sezónu, kde se o nové zkušenosti budeme moct opřít."

"Už od začátku hry byla na holkách znát velká nervozita, která se promítla do hry. Hrály jsme více zatažené na naší polovině a bály se riskovat. Z pohledu nějaké taktické hry či systému se moc chyb nevyskytovalo. Celé to bylo jen o tom nebát se vzít na sebe zodpovědnost a skočit do toho po hlavě. Skrz nějakou produktivitu se povedlo asi posledních deset minut, když už šlo do tuhého. Především bych ráda vyzdvihla hru v power-play, kdy se nám dařilo po celých pět minut mít míček pod kontrolou a zrodilo se několik střel na bránu."

Vzhledem k tomu, že pro Evu Filipovou to byla premierová sezona na lavičce juniorek, připravili jsme si pro ni pár otázek a trochu ji vyzpovídali!

Evi, letos sis u týmu juniorek odbyla premiéru na lavičce. Jaký máš pocit ze svého působení?

Popravdě začátek sezóny byl všelijaký. Nová florbalová role, plno očekávání i pochybností, zda to bude fungovat a jak si to vše sedne. Začátky byly z mé strany celkem nervózní, protože vás všichni poslouchají nebo teda aspoň většina a čekají, co vyplodíte (smích). Postupně jsme se s holkami oťukávaly a zjišťovaly co od sebe navzájem očekávat. Momentálně bych řekla, že s holkami jsme si sedly, což většinu věcí ulehčuje, především po té komunikační stránce. Měla jsem v hlavě několik pointů, které jsem chtěla během sezóny dodržovat, ale jedna věc je to mít na papíře a druhá přenést to do reálu. Každopádně jsem si to moc užila a doufám, že holky se se mnou taky zvládly nějak vypořádat. Během celé sezony mi kryly záda a velkou oporu byly Jíťa s Natkou, které už mají bohaté zkušenosti s trénováním. Takže vstup do nové role byl pro mě o to jednodušší a za to patří holkám velké díky.

Juniorky skončily na 13. místě po základní části s bilancí 6 výher, 1 výhra v prodloužení a 1 prohra v prodloužení, ve 14 zápasech bodovat nezvládly. V play off pak padly proti Ostravě 0:2 na zápasy. Jak bys průběh celé sezony zhodnotila?

Do sezóny jsme vstupovaly s novým herním systémem, do kterého jsme se dostávaly postupně. Začátky popravdě nebyly úplně růžové. Postupně jsme to zdokonalovaly a dokonce i vyšperkovaly na vyšší úroveň, než bylo v plánu. Takže z pohledu týmového herního projevu určitě zdařilá práce. Jak už jsem kdysi zmínila, tak jsme si prošly zápasy opravdu všeho druhu. I přes občasné herní výkyvy to určitě nebylo na škodu a vždy jsme si dokázaly z toho něco odnést a poučit se.

Umístění v tabulce nepřikládám nějak velkou váhu, jelikož konečný výsledek ne vždy vypovídá o hernímu projevu. Je tam několik proměnných a je důležité podívat se na jednotlivé prvky hry a jejich progres, který nelze z finálních výsledků vyvodit. Neříkám, že lepší umístění by nás nepotěšilo, ale je potřeba na to koukat z více úhlů pohledu. Každopádně do příští sezony bych ráda vylepšila poměr počtu výher a proher, abychom se více pohybovaly v ,,zelených číslech’’.

Vyřazovací boje nám skončily v té nejkratší možné době, ale určitě nemusíme věšet hlavu. Holky mohou být se svým herním projevem spokojené. Takže děkuji holky za odmakanou sezónu, byla to jízda a užila jsem si to se vší parádou!

Je nějaký zápas, který ti utkvěl v paměti? Proč?

Tyjo, celkem těžké vybrat z tolika zápasů. Před zahájením play-off bitvy by to byl zápas s Bulldogs Brno. Hlavním důvodem není nějaká rivalita mezi týmy, i když i z tohoto pohledu nás výhra samozřejmě potěšila. Zápas se odehrál asi v polovině sezóny, takže se do hry začaly promítat jednotlivé herní prvky, které jsme postupně pilovaly. Zápas se odehrál ve vysokém tempu a holkám se dařily individuální i týmové akce. Po první třetině jsme odcházely do šatny za stavu 1:4 ve prospěch soupeře, což se nám samozřejmě nezamlouvalo. Takže v paměti mi utkvělo vyrovnání na 4:4, které se seběhlo během několika vteřin a následný vítězný konec. Každopádně ještě bych ráda zmínila první zápas play-off. Který bych jen v rychlosti popsala dvěma slovy - sebedůvěra a euforie.

S jakými cíli jsi do této sezóny vstupovala? Naplnily se?

Jelikož jsem do sezóny skočila celkem po hlavě, tak jsem popravdě nějaké převratné cíle neměla. Po herní stránce jsem začala většinu holek poznávat průběžně, což není úplně ideální, toho jsem si vědoma. Ale nějak jsme se s tím popraly. Postupně se rodily spíše krátkodobé cíle, které se celkem dařilo plnit.

Co byla největší přednost a slabina letošního týmu?

Jako první bych ráda vyzdvihla týmovou atmosféru, která je základem všeho. Po herní stránce by to byla určitě postupná rozehrávka a obranná fáze. Na druhou stranu největší slabinou a trápením po celou sezonu byla střelecká produktivita a hra na útočné polovině. Na tom budeme muset pořádně zapracovat, aby zápasy nekončily fotbalovým skóre z naší strany.

Jak bude vypadat následující období, než začne nová sezóna?

Během pár dní najedeme na volnější režim. Konkrétně nás čeká několika týdenní pauza, aby holky na chvíli vyply od florbalu. Následně se zaměříme na kompenzační cvičení, od kterého si slibuji méně zranění a lepší fyzickou pohodu během sezony. No a nebude následovat nic jiného, než všemi oblíbený ovál.

Chystáte se s týmem na nějaké přípravné turnaje?

Určitě, v květnu nás čekají ostravské hry a následně koncem června brněnská klasika Hummel Open Game. Slibujeme si od toho nejen zpestření letní přípravy, ale především aby se holky postupně dostaly do zápasového tempa. Také to bude jedna z posledních možností pro starší holky zahrát si s ostatními, jelikož se příští sezónu zabydlí ve věkové kategorii žen. Takže snad se vše vydaří a bude na co vzpomínat.

Už jsi přemýšlela nad cíli pro novou sezonu?

Několik myšlenek už v hlavě mám. Především se jedná o poučení se z chyb a zaměřit se na nejvíce problémové partie. S holkami jsme si to už stihly i probrat, takže tuší, co nás čeká a s čím si vyhrajeme.