TJ ZNOJMO LAUFEN - K1 Florbal Židenice 8:9 (3:4, 2:3, 3:2)

Branky: 7. Faltus, 11. a 36. Blažek, 15. Sedláček (v O), 23. a 27. Vavřina, 33. Palášek (v PH), 41. Málek - 6. Dolejška, 8. a 13. Zima, 10. P. Hájek (v PH), 22. a 25. Nobilis, 29. a 31. (v O) Kokeš, 45. Sukup

V prvním utkání čekal juniory první tým tabulk - Znojmo. Skóre velmi vyrovnaného klání po pěti minutách hry otevřel Jan Dolejška za asistence Patrika Hájka. Hra nahoru dolů však napomohla soupeři k vyrovnání již o minutu později. Žideničtí ale nenechávali nic náhodě, a v osmé minutě utkání vrátil vedení na jejich stranu Pavel Zima. Junioři pokračovali ve velkém nasazení, což přineslo své ovoce. Během útočné akce byl soupeř nucen faulovat, z čehož získaly Židenice početní výhodu. Hned za 18 vteřin ji využil Patrik Hájek. Z florbalek Znojma poté přišlo během 11. minuty snížení na 2:3, ale dvě minuty na to vrátil dvoubrankové vedení na stranu Židenic Pavel Zima. Ještě před koncem první části vybojovali junioři druhou početní výhodu, naneštěstí pro ně z ní však skóroval soupeř. Ten ve vlastním oslabení snížil a "do šaten" se tak odešlo za stavu 3:4.

Druhá třetina se vyznačovala snad ještě vyrovnanější hrou než ta první. Góly střídavě vstřelili borci z Židenic i Znojma. Ve 22. minutě si vzal umístění balónku na starost po přihrávce Nicolase Kokeše Simon Nobilis. Ten však své úřadování neukončil, 3 minuty nato opět dostal balónek mezi tyče branky soupeře za asistence Lukáše Daniela. V 29. minutě se pak trefil Nicolas Kokeš po přihrávce od Martina Peitla. Před koncem druhého dějství fauloval Jan Dolejška, a žideničtí tak museli do čtyř. To však nemělo na jejich hru žádný větší význam, oslabení bránili s přehledem a jako bonus si navíc z úniku po zachycení přihrávky soupeře připsal druhou branku na své konto Nicolas Kokeš.

V 32. minutě utkání fauloval Simon Nobilis, což soupeř nedlouho poté trestal šestou brankou. Minutu na to dostali junioři šanci dvoubrankový náskok ještě navýšit, bohužel však nabídnutou přesilovku gólově nevyužili. Bylo to také jedním z faktů, který ještě nechával znojemský celek ve hře. A vrátit se do hry se Znojmu povedlo, během pěti minut se soupeř dvakrát trefil a v tu chvíli světelná tabule ukazovala remízu. Žideničtí nechtěli brát jiný než plný počet bodů, a tak pokračovali v pokoušení protivníkovy svatyně i nadále. A to se vyplatilo! Pouhých 18 vteřin před koncem vyčerpávajícího utkání vybojoval míč Ondřej Sukup, dostal se s ním do úniku a přesnou beckhendovou ránou z voleje spasil židenický celek. Poslední sekundy již junioři v klidu ubránili na půli soupeře a vybojovali tak opravdu zasloužené a vydřené 3 body. Potřeba je ocenit brankáře Dominika Němčanského, který v tomto utkání Draky držel od první minuty až do posledních vteřin.

„První utkání víkendového dvojzápasu proti Znojmu znamenalo střetnutí s technicky i fyzicky poměrně kvalitně vybaveným soupeřem, jehož hra byla navíc poměrně silně organizovaná. Díky vhodnému nastavení hráčů jsme do utkání vstoupili plně koncentrovaně a hra tak splňovala, navzdory skákavým parketám kyjovské haly, poměrně kvalitní měřítka jak z hlediska individuálních řešení, tak z hlediska herních kombinací. Hra týmu i přes několik nešťastných okolností vykazovala dostatek sebevědomí a důvěry ve vlastní schopnosti, což hráči na hřišti přenášeli do podoby odvážných řešení“, komentoval dění vůdce juniorů Havelka.

„Utkání nerozhodla fyzická ani technická připravenost, ani organizace hry, ale sebevědomí a schopnost hráčů činit na hřišti vlastní rozhodnutí. I přes vyrovnanost duelu v závěru rozhodla individuální akce Ondřeje Sukupa, která byla pouze potvrzením odvahy, sebevědomí a schopnosti činit vlastní rozhodnutí. Několik nešťastných okolností v průběhu utkání nezměnilo herní projev týmu, což je projevem již dostatečné míry uvědomění si vlastních schopností i správného vnímání toho, které věci jsou či nejsou podstatné a proč. Celkově vzato šel tým na hranici současných výkonnostních možností a nebál se vystoupení z komfortní zóny. I přesto lze výkon zhodnotit jako odpovídající očekáváním a současnému tréninkovému nastavení. Zásadní roli sehrála motivace hráčů, kdy vzdor několika nepříznivým vnějším okolnostem, tedy těm, které nemáme plně pod kontrolou, nedošlo k narušení vnitřní motivace hráčů, tedy zaměření na vlastní výkon a věci, které ve vlastních kontrole máme“, popsal dění na hřišti kouč Michal Havelka.

K1 Florbal Židenice - Sokol Brno I EMKOCase GulliversB 12:4 (4:0, 2:3, 6:1)

Branky: 2., 32. a 45. Pacal, 2. Dolejška, 9. Sukup, 13. a 42. Kokeš, 22. a 35. (v PH) P. Hájek, 23. Nobilis, 42. Zima, 44. Peitl - 18. Zicha, 19. a 45. Polcer, 28. Dvořák

V druhém zápase čekal juniory tým GulliversB. Již od začátku se poměrně klidné utkání vyvíjelo lépe pro židenické borce. Během 2. minuty otevřel skóre Štěpán Pacal a hned 14 vteřin poté jej střelecky následoval Patrik Hájek. První periodu ještě okořenila nejen dvě bez problémů ubráněná oslabení Židenic, ale také dvě branky z holí Ondřeje Sukupa a Nicolase Kokeše. Po prvním dějství tak vedl celek Draků zaslouženě 4:0.

Lehké povolení v rámci počátku druhé třetiny pak přineslo dva góly z florbalek soupeře, chvíli poté ale junioři opět odskočili na rozdíl čtyř branek. Nejdříve se trefil Patrik Hájek, podruhé za asistence Jana Dolejšky, minutu nato Simon Nobilis po nahrávce od Lukáše Daniela. Ke konci druhé části ještě stihl soupeř snížit skóre na rozdíl tří branek.

Ve třetí periodě však Draci opět potvrdili, kdo je na hřišti pánem. Po projití celého hřiště dua Pacal Nobilis již Nobilis nahrával do prázdné kasy a Pacal zvyšoval skóre na 7:3. V přesilové hře pak potvrdil gólovou chuť i Patrik Hájek. Po pár bezgólových minutách nadělili další góly ještě Pavel Zima a Nicolas Kokeš. I přes značnou únavu po prvním utkání se Znojmem a prakticky jistou výhru v tom druhém nechtěly Židenice na hřišti nechat čarovat Gullivers, dvě minuty do konce ještě přidal gól Martin Peitl. Navíc si zápas zpříjemnil kompletací hattricku 17 vteřin před koncem Štěpán Pacal. I přes snahu korigovat výsledek přidal soupeř v poslední části hry pouhou jednu branku a Draci tak zvítězili 12:4.

„Druhý zápas proti Gullivers byl utkáním proti soupeři, který měl fyzicky i technicky poměrně dobře vybavené hráče. Ti však v utkání nebyli schopni využít svého potenciálu a mnohem hůře na hřišti činili samostatná rozhodnutí. I když se soupeř tento deficit, podobně jako v prvním utkání, snažil dohnat organizací hry, na schopnosti našich hráčů to v tomto utkání nestačilo. Soupeře jsme s výjimkou několika málo drobných zaváhání plně přehráli vlastními rozhodnutími. Hra naprosto odpovídala očekáváním vycházejícím z aktuálního nastavení tréninkového procesu. Nezkušeně pak působilo dohrání závěrečné časti utkání, kdy jsme si situaci spíše komplikovali příliš individualistickým pojetím hry, což způsobovalo zbytečné souboje u mantinelu či naivní ztráty vlivem pro hru nesprávného rozhodnutí hráčů“, řekl k dění v druhém zápase lodivod Havelka.

„Z obou klání je důležitých několik faktorů. Předně ten, že hrát umíme. Pokud věnujeme dostatek času efektivní přípravě před utkáním a máme dostatek sebevědomí, hra působí velmi dobrým dojmem s dalším příslibem jejího zkvalitnění. Občas i nadále převládne naivní individualistické řešení namísto efektivní herní kombinace, na čemž je nutné i nadále pracovat, podobně jako na plynulosti herních kombinací, tedy zlepšení prvního doteku s míčkem pro možnost okamžitého pokračování hry. Sebevědomí, které tým v tuto chvíli nabyl a využívá jej plně ve prospěch hry se nesmí překlopit do lehkovážnosti či uspokojení, ale musí znamenat pokračování hromady odvedené práce a má být motivací k neustálému posunu výkonnosti. V hráče, nejen s ohledem na výkony, které podali, ale zejména s ohledem na jejich vlastní nastavení, mám plnou míru důvěry. Jejich přístup a soustředění na výkon na tomto turnaji by zcela nepochybně mělo být příkladem toho, jak mají věci správně fungovat“, přidává trenér juniorů Havelka.

Velmi úspěšný sobotní dvojzápas s sebou nese i věci méně příjemné, jelikož se jednalo o poslední dvě utkání v juniorech pro Ondřeje Sukupa a Jana Dolejšku. Kluci, vřele děkujeme za reprezentaci klubových barev v rámci mládežnických kategorií a přejeme hodně štěstí a gólů v mužích!