Základní část 2. ligy juniorů je minulostí. Žideničtí borci během ní zaznamenali velký výkonnostní růst a byli příjemným překvapením soutěže. Ve 24 zápasech získali 60 bodů a jen o šest bodů zaostali za prvním Znojmem. Naopak na třetí tým Dragons měli Draci velký náskok 14 bodů. Právě s kyjovským týmem změří síly v nové nadstavbové fázi Final four, které se uskuteční předposlední dubnovou sobotu ve Znojmě.

Poslední dvě dvojkola odehráli junioři postupně proti soupeřům ze Znojma, brněnským Hornets, Mikulovu a Aligators.

K1 Florbal Židenice - TJ Znojmo LAUFEN CZ 4:5 (0:1, 1:3, 3:1)

Branky: 17. Pacal, 33. Tuček, 44. P. Hájek, 45. Kokeš - 9., 19. a 41. Gerža, 18. Král, 22. Kuba

Minulý víkend nabídla 2. liga pikantní souboj mezi prvním a druhým, tedy Znojmem a Židenicemi. Pokud chtěli Draci pomýšlet na celkové prvenství v základní části, potřebovali svého soka porazit. Do zápasu ale vstoupili lépe hosté, kteří se dostali do vedení v 9. minutě. Na začátku druhého dějství sice srovnal Pacal, ale Znojmo následně zbytek třetiny ovládlo a dostalo se do vedení 4:1. Junioři se k lepšímu výkonu vybičovali až v posledním dějství, kde se jim podařilo snížit na rozdíl jediné branky díky Tučkovi, Hájkovi a Kokešovi, ale na vyrovnání jim nezbyl čas. Výhru tak uzmulo Znojmo, které Židenicím oplatilo porážku z prvního vzájemného zápasu a pojistilo si první příčku.

"Do utkání proti Znojmu jsme nastoupili s jasným herním plánem do úvodu utkání, a to proti soupeři, který byl technicky i takticky velmi dobře připraven a měl vysokou nebezpečnost ve finální fázi hry. První část byla opatrnější ze strany obou družstev. Ve druhé nám chyběl dostatek odvahy a schopnost vhodné reakce na vývoj hry. Ve třetí třetině jsme nad soupeřem dominovali, nicméně srovnat náskok se nám těsně nepodařilo. Utkání rozhodla druhá třetina a náš nedostatek odvahy. Hra z tohoto důvodu neodpovídala očekáváním, neboť na vysoké míře odvahy a sebevědomí dlouhodobě pracujeme," zhodnotil souboj o první místo kouč Michal Havelka.

K1 Florbal Židenice - Hornets Brno ZŠ Horní 13:3 (7:0, 2:3, 4:0)

Branky: 1. Tuček, 2. a 5. Pulda, 3., 15., 29. a 44. Zima, 3. a 43. Kokeš, 13. a 16. P. Hájek, 38. Daniel, 41. Lošťák - 20. Kopečný, 25. a 30. Joukl

V druhém utkání si junioři napravili chuť a doslova si smlsli na Hornets. Už ve čtvrté minutě bylo prakticky rozhodnuto, Židenice si totiž do té doby vypracovaly náskok 4:0, první třetinu nakonec ovládly o sedm branek. Sršni sice výsledkově vyhráli druhou třetinu, ale v té třetí už znovu dominovali Draci.

Trenér Havelka byl s výkonem svých svěřenců spokojen. "V utkání proti Hornets Brno jsme nastoupili v pozici technicky i herně připravenějšího týmu a od samého začátku utkání se nám dařilo zakončovat do soupeřovy brány. Skóre jsme postupně navyšovali a vstřelili soupeři celkově 13 branek. Hra v tomto utkání odpovídala očekáváním, a to včetně ne zcela kvalitní práce v obranné činnosti."

FRC Mikulov - K1 Florbal Židenice 5:8 (1:3, 1:2, 3:3)

Branky: 9. a 17. (v PH) Souchop, 42., 45. a 45. Svoboda - 3. Lošťák, 10. Vidlák, 13. a 17. Pacal, 30. Peitl, 33. a 44. V. Hájek, 39. Zima

Poslední dvojzápas základní části načali Draci s Mikulovem. Znovu jim vyšel dobře začátek, ve 3. minutě totiž otevřel gólový účet zápasu Lošťák. Mikulov sice srovnal, ale Židenice se do konce třetiny dostaly do trháku díky trefám Vidláka a Pacala. Ve druhém dějství navýšili vedení Pacal a Peitl a Židenice tak vedly 5:2. Ve třetí části bohužel došlo k polevení, které využil zejména kanonýr Svoboda, který v rozmezí tří minut završil hattrick. Naštěstí se jednalo o kosmetické snížení, junioři tak předposlední zápas dotáhli do vítězného konce.

Trenéra Havelku ale příliš nepotěšili. "V dalším kole jsme začínali proti Mikulovu. Ačkoliv jsme měli v utkání až dominantní individuální kvalitu, na víc než právě individualistická řešení jsme se v tomto utkání nezmohli. Hráči nebyli schopni se na utkání adekvátně připravit, ani podat výkon odpovídající našim schopnostem. Hra tak zcela neodpovídala očekáváním vycházejícím z tréninkového procesu, pouze jsme utrpěli vítězství."

K1 Florbal Židenice - FbC Aligators U18 (1:0, 2:2, 2:0)

Branky: 13. Zima, 16. Lošťák, 22. Daniel, 31. a 43. V. Hájek - 24. Pleva, 25. Dolíhal

Zlepšení však přišlo v druhém utkání téhož dne, ve kterém se junioři postavili Aligátorům. První branku zápasu vstřelil kanonýr Zima, další přišly až v druhém dějství, kdy na 2:0 zvýšil Lošťák a tříbrankový náskok zajistil Daniel. Hosté se ale dotáhli díky dvěma slepeným brankám. Ve třetí třetině se ale dvakrát prosadil Václav Hájek a Židenice tak vybojovaly druhou výhru. Celkově z posledních dvou turnajů získali 9 z celkově 12 možných a upevnili si druhou příčku v tabulce.

"O poznání kvalitnější hru jsme předvedli proti Aligators. Soupeř hrál velice poctivě v obranné části hry. I přesto jsme hráli velice trpělivě a konstruktivně drtivou většinu utkání. Vytvořili jsme si dostatek střeleckých příležitostí včetně střel z dálky, ačkoliv jsme jich poměrně dost neproměnili. Výkon byl soustředěný, sebevědomý a plně odpovídal očekáváním vycházejícím z tréninků a hra měla dostatečnou kvalitu," dodal na závěr Michal Havelka.

A jak hlavní trenér juniorů hodnotí základní část? "Celou sezonu dlouhodobě pracujeme na rozvoji individuální kvality hráčů a následné kvalitě naší hry. Cílem je, aby hráči dokázali soupeře přehrávat vlastními rozhodnutími ve hře, hře rozuměli, chápali co se na hřišti děje a dokázali tak svá rozhodnutí ve hře podřizovat potřebám hry. Dlouhodobě se také věnujeme nejen florbalové stránce, ale zejména té osobnostní, a to z hlediska rozvoje samostatnosti, odpovědnosti a vhodné motivace. Jak z hlediska florbalové stránky, tak z hlediska osobnostní, si tým prožil v letošní sezóně několik klopýtnutí, která se projevila jak v fungování týmové vzájemnosti, tak ve florbalové stránce na hřišti. Tato zkušenost je pro všechny členy týmu velice cenná, protože ukázala jednak, že je opravdu nutné poctivě trénovat v celém ročním tréninkovém cyklu, protože každé klopýtnutí je ve vyrovnaném světě florbalových soutěží poměrně tvrdě potrestáno. Druhak ukázalo, že fungování týmu je, kromě florbalových schopností, odvislé zejména od atmosféry v týmu a nejen sebedůvěry, ale také vzájemné důvěry, jejíž principy jsou nepřekročitelné a každé jejich pošlapání se napravuje velice složitě a dlouho. Základní část je proto s ohledem na výše popsané nutné zhodnotit pozitivně. Takto získané zkušenosti zcela jistě zúročíme jak ve finální fázi soutěže, tak i v budoucích sezonách při práci na klubovém cíli, týkajícího se posunu mužského družstva do vyšších pater soutěží."

Závěrečné Final Four se odehraje v sobotu 23. dubna 2022 ve Znojmě. Pořadatelem turnaje je vítěz základní části TJ Znojmo LAUFEN CZ.