Jardo, na začátek nám řekni něco o sobě. Kde jsi začínal s florbalem a čemu se momentálně věnuješ?

Ahoj všem, florbal dělám už dlouhých 14 let, z toho 7 jako trenér. Začínal jsem v klubu Sokol Erupting Dragons v Havlíčkově Brodě, kde jsem po juniorské kategorii odešel na nucenou pauzu kvůli zdravotním problémům. Tak začalo moje trenérské období. Dalším posunem pro mě bylo trénování regionálních výběru kraje Vysočina, kde jsem díky spolupráci s partou skvělých lidí získal spoustu znalostí, zkušeností a zážitků. Právě zde se začala formovat má aktuální specializace - výkonnostní složka hráčů. Ať už se jedná o kondici, strečink, kompenzace, masáže a jiný potřebný servis. Poměrně nedávno jsem založil svůj vlastní projekt JC Condition, kde nabízím právě tyto možnosti nejenom jednotlivcům, ale i klubům. Na mém Facebooku a Instagramu mohou lidé najít užitečná a zajímavá videa nebo vidět, na čem zrovna pracuji. Zároveň nově působím v roli metodika a rovněž jsem studentem licence B. To by pro začátek asi stačilo, abych čtenáře příliš nenudil (směje se).

Proč sis vybral právě Židenice? 

V Brně působím již delší čas kvůli studiím. Po úspěšném absolvování bakalářského studia jsem znovu dostal chuť vzít hokejku do ruky a vyrazit na palubovky. Toto rozhodnutí jsem učinil i na základě toho, že se mi podařilo vyléčit vleklé trable s koleny. Po poměrně důkladné konzultaci s kamarádem jsem usoudil, že zkusím oslovit právě Židenice. Po pár e-mailech a osobní schůzce s manažerem Lukášem jsem naznal, že se jedná o tu správnou volbu. Úroveň mužské soutěže a vize, kterou mi Lukáš prozradil, rozhodly. Jsem přesvědčen, že mohu být v Židenicích platný.

Jak jsi zmínil, do Židenic jsi přišel s vidinou oprášení hráčské kariéry. Postupem času ses ale s vedením klubu domluvil i na vedení letní přípravy mládeže. Na starosti máš dorostenky, juniorky, dorostence i juniory...

Ano, trochu se mi to rozrostlo. Ale přece jen se jedná o mojí specializaci, navíc mě to ohromně baví. 

Co je cílem do zmíněné letní přípravy? 

Hlavním cílem bylo nastavit poměrně detailní harmonogram přípravy. S tím pak seznámit nejen trenéry, ale hlavně hráčky a hráče. Velice důležité rovněž bylo nastavit si reálné cíle. Součástí bylo i neoblíbené testování. Dalším poměrně důležitým aspektem přípravy bylo vzdělávání hráček a hráčů ohledně správné stravy, strečinku a regenerace. 

Přibliž nám tréninkový proces. Jak často tréninky probíhají a jak jsi zatím spokojen s výkony? 

Příprava se skládá ze dvou měsíců suché přípravy a následného postupného přesunu do haly. Postupně jsme dokázali zvedat tréninkové dávky i obtížnost. Zaměřili jsme se na hlavní atributy, tedy sílu, rychlost, vytrvalost a flexibilitu. Co se výkonů týče, byl jsem velmi mile překvapen hlavně na začátku. Docházka byla solidní, koncem měsíce přišel menší úpadek. Což se obzvlášt v létě kvůli dovoleným a jiným akcím stává. I na to jsme mysleli a pro hráče i hráčky máme individuání tréninkové plány. V práci s těmito plány mají však hráči rezervy, ale věřím, že se to během léta spraví. Obecně jsem ale s výkony spokojený. 

Jak tréninky konkrétně vypadají? 

Cílem bylo nejdříve získat svalový a silový objem a následně jej využít v práci na vytrvalosti a flexibilitě, která nám pomůže k minimalizování rizika zranění. Tréninky jsou vždy hodinové, na začátku se věnujeme warm-upu, který probíhá dynamickou formou, následuje samotná tréninková jednotka a samozřejmostí je taky cool-down a kompenzace na konci. V rámci tréninků využíváme taktéž iontové nápoje pro lepší výkon a regeneraci.

Zaznamenáváš u hráčů i hráček progres?

Určitě ano, progres je u většiny patrný. Pořád se ale nepohybujeme tam, kde bych si přál být. Práce nás čeká ještě opravdu hodně, na což se těším. Věřím, že dokážu připravit ještě lepší program nejenom v průběhu sezony, ale i na příští letní přípravu. 

108143254_849175245488701_8187130070241107968_n.jpgNa co se ve zbytku letní přípravy budete zaměřovat? 

Ve druhé části se už zaměříme i na vytrvalostní část. První polovinu jsme se snažili pracovat na objemu pomocí silových cvičení a tréninků obecně. Samozřejmostí byly tréninky i na rychlost. Jsem si vědom, že vytrvalost někdy bolí, ale je potřebná. Nejen k udržení kondice, kterou jsme natrénovali, ale i k prevenci zranění do budoucna. Čeká nás ještě spousta práce, ale pevně věřím, že k tomu přistoupíme všichni co nejlépe a na sezonu budeme plně připraveni. Inu, koneckonců, výsledky letní přípravy se projeví na výstupních testech (usmívá se). 

Letní příprava se tě netýká jen z pozice trenéra, ale i hráče. Kromě vedení přípravy mládeže totiž absolvuješ i letní přípravu mužů. Jak všechno zvládáš časově?

Je to náročné. Skloubit denně tři hodiny tréninků hned po sobě, společně s prací, vlastními projekty a v neposlední řadě se studiem na vysoké škole. Ale jak říkám, kdyby mě to nebavilo a neviděl jsem v tom smysl, nedělám to. Navíc v mužích je naprosto skvělá parta, hecujeme se, povzbuzujeme se na každém tréninku a je vidět rovněž velký progres. Tréninky jsou opravdu kvalitní, náročné, ale spravedlivé. Musím si popravdě ještě trochu přidávat, abych klukům stačil. Má delší mezera v přípravě je znát a nechci nic nechat náhodě. 

Jak vidíš následující sezonu u mužů? Nastavil sis osobní i týmové cíle?

Sezonu vidím optimisticky. Tým má velký potenciál. Počet hráčů je skvělý, v týmu je chuť něco dokázat, pracovat na sobě. To je to, co je na florbalu a týmovém sportu to nejkrásnější. Přiznám se, že osobně nemám úplně myšlenky na postup. Chci jít zápas od zápasu, soustředit se na svoji práci pro tým, abych byl co nejvíce platný. Což bude náročné, ale výzvy jsou v životě potřeba. Týmově je to ovšem jasné, půjdeme si za postupem. I když to je možná klišé, tak opravdu věřím, že by se nám to mohlo povést. Pokud ne, svět se nezboří a my budeme pokračovat v rozjeté práci. 

Na začátku rozhovoru jsi zmínil svůj nedávno založený projekt JC Condition, v jehož rámci se věnuješ jak individualitám, tak i týmům. S čím se na tebe mohou případně obrátit naši členové? 

Svůj projekt jsem založil letos. Důvod byl jednoduchý. V rámci Českého florbalu nebo i obecně v rámci sportu se na kondiční přípravu až tolik nesoustředí. Trenérům většinou chybí základní informace, které by jim danou přípravu usnadnily. Má zkušenost je taková, že většinou stačí trenérům předat základní know-how. Jakýsi návod, jak se to dá dělat a na co si dát pozor. A každý si pak dle svého uvážení přípravu udělá sám. Dalším velkým problémem je regenerace. Někde se stále žije v době, kdy statický strečink na deset minut řeší všechno, a to je špatně. Takže jakási osvěta je na místě. Snažím se umožnit hráčům podávat co nejlepší výkony a rovněž zametit tomu, aby neměli trvalé následky z daného sportu. Pro členy klubu mohu nabídnout spoustu věcí. Doporučil bych návštěvu webové stránky www.jc-condition.cz, kde si každý určitě najde, co zrovna potřebuje. Aktuálně řešíme i slevy, které budou moci členové využít. Nejčastěji se zabývám masážemi a kinesiotapingem, v závěsu pak jsou přípravy pro celé kategorie a nakonec i individuální tréninkové plány. 

107016800_10215498439008908_604387447658983965_n.jpg