V první části rozhovoru jsme si s hlavním trenérem A-týmu Jiřím Starým povídali o pocitech po vítězství v první lize, o plánování další sezony, rozdílech mezi 1. ligou a Extraligou či o tom, jak se tým v letošní sezoně posunul. V dnešní druhé části se dozvíte, jak Jiří Starý hodnotí jednotlivé série play-off, co říká na parádní diváckou návštěvu na finálových zápasech a také, jak je pro klub důležité, že se tým žen vrátil do nejvyšší soutěže. 

Jirko, první dvě kola vyřazovací fáze jsme hráli proti týmům z východní části soutěže – Hradci a Znojmu. V obou sériích jsme doma jednoznačně zvítězili, venkovní zápasy už tak jasné nebyly. Ve Znojmě přišlo rozhodnutí až v poslední minutě. Čím si to vysvětluješ?

Tak jednoznačně v odvetě zahrálo Znojmo velmi dobře. Navíc proti nám hrálo stylem, se kterým jsme se nedokázali úplně správně vypořádat. Trochu jsme změnili naši hru, což bylo zřejmě i záměrem soupeře. Nebyli jsme tak aktivní a nechávali Znojmu dost klidu a prostoru k rozehrávce a my jsme se naopak nedostávali tolik do zakončení. Možná jsme mohli hrát jinak, to už je ale spekulace, jestli by to bylo lepší nebo ne. Každopádně to byl pro nás těžký zápas, navíc vítězný a pro holky hromada dalších zkušeností pro další průběh play-off.

Podobné to bylo i v semifinále s pro nás neznámým soupeřem, Prague Tigers. Doma parádní výkon a jasná výhra, venku drama, které vyvrcholilo až v prodloužení. Zvítězit v posledních minutách či v prodloužení není jednoduché. Je to známka toho, že tým vyspěl a umí takto vypjaté chvíle zvládat?

V tomto dvojzápase to bylo podobné, s tím rozdílem, že my jsme oba zápasy hráli to, co jsme chtěli a v obou zápasech jsme podali dobrý výkon. Soupeři utkání v Brně jednoznačně nevyšlo, v domácí odvetě se naopak předvedl velmi dobrou hrou a nebylo to pro nás jednoduché. A ano, tyto vyrovnané zápasy a momenty není jednoduché zvládat, myslím, že v tomto jsme se hodně posunuli a naše důvěra ve vlastní schopnosti postupně rostla.

Následovalo finále s Třincem. Oba vzájemné zápasy v základní části skončily 5:4, jednou vyhrály soupeřky, jednou my. Bylo jasné, že se bude jednat o vyrovnané zápasy a taky tomu tak bylo. Jak hodnotíš jednotlivé souboje?

První zápas jsme měli super vstup do utkání, Třinec tady trochu zaspal. Škoda, že jsme nerozhodli hned v první třetině, a naopak pustili soupeře do hry. Celkově bych řekl, že šlo možná o nejvyrovnanější zápas celé série. V druhém zápase v Třinci jsme podle mě byli už mírně lepší než soupeř, ale bojovali jsme s proměňováním šancí a nájezdy nám bohužel nevyšly. Zde zpětně vnímám, že jsme mohli jako trenéři do zápasu trochu víc zasáhnout, ale jak se říká, po bitvě je každý generál. V ten okamžik jsou to dvě možnosti a člověk se samozřejmě snaží vybrat tu správnou. No a třetí zápas jsme za mě byli jednoznačně lepší, zase jsme měli trochu problémy s proměňováním šancí, ale tím správným nastavením, odhodláním a nasazením jsme to urvali.

Před finále jsi říkal, že se nebude hrát na krásu. Že budou rozhodovat malé detaily. Jaké? Na co jste s trenéry holky připravovali?

Hlavně jsme mluvili o tom, že jsme s Třincem poměrně vyrovnaní soupeři, že jsme asi trochu lepší, ale že to v těchto zápasech vůbec nemusí rozhodovat. Že rozhodovat bude to správné nastavení v hlavě, že prostě vyhraje ten, kdo bude víc chtít. Že v zápasech může být důležitý každý souboj, že je potřeba opravdu nic nevypustit, vyrovnat se s tvrdou hrou soupeře a hrát také tvrdě, nenechat se rozhodit, koncentrovat se na zápas, nenechat se hloupě vylučovat, nebát se hrát a věřit si.

Nakonec jsme zvítězili 2:1 v sérii. V sérii, která přilákala téměř tisícovku diváků. Co na takovou návštěvnost na utkáních 1. ligy říkáš? Ve srovnání s ostatními, třeba i extraligovými zápasy, to je nadstandardní počin.

Diváci byli super a atmosféra na všech zápasech byla skvělá. Měl jsem trochu obavy, kdo na Velikonoce, a hlavně na ten třetí zápas přijde, ale byla to naprostá paráda. Diváci nám moc pomohli a celkově přispěli k super atmosféře na všech třech zápasech. Ono to taky souvisí trochu s tím, co jsem už říkal, bylo to prostě finále, to nebývá každý den a asi i diváci to tak vnímali. Navíc do Brna vždy přijela početná skupina fanoušků z Třince, a naopak plno našich příznivců vyrazilo na náš venkovní zápas. Doufám, že se předváděná hra líbila a že i v příští sezóně nás diváci budou podporovat co nejvíc.

Po domácí výhře 5:3 vypukla obrovská euforie. Extraligová euforie. Po roční pauze se totiž vracíme do nejvyšší soutěže. Předsezonní cíl je splněn. Po loňském sestupu nás málokdo favorizoval na okamžitý postup zpátky. Co bylo potřeba po loňském neúspěchu udělat, aby tento cíl vyšel?

Hromadu věcí. Už jsem o tom mluvil, změna přístupu, nastavení, fungování a za vším je hlavně tvrdá práce. Jak už jsem taky říkal, tak vnímáme že je plno práce pořád před námi. Ale když vezmu sezónu jako celek, tak co se týká fungování a nastavení celého týmu, tak opravdu před holkama klobouk dolů. Další důležitou věcí bylo, že se holky po loňském sestupu rozhodly tady pokračovat, vybraly si tu těžší cestu, popraly se s tím, a nakonec mohly slavit.

Budeme chtít potvrdit, že do Extraligy patříme a tudíž si zvykat na vyšší tempo. Jak se musí tým připravit?

Ano, těžké to bude, jsme si toho vědomi a musíme se s tím vyrovnat. Věřím, že to ale zvládneme.

Asi je na tuto otázku brzy, ale zkusme to. Máš už představu, jaký bude mít tým cíl v příští extraligové sezoně?

Ano, je na to brzo. Postoupili jsme teprve před třemi dny (usmívá se). Budeme to podobně jako loni řešit na soustředění v létě, je potřeba, aby se s cílem ztotožnil celý tým a každá hráčka chápala, co je k dosažení cíle třeba.

Teď jedna otázka nejen jako na trenéra, ale i na prezidenta klubu. Jak je pro klub důležité, že A-tým bude hrát Extraligu?

Určitě je to důležité, Židenice byly dlouhodobě spojované s Extraligou a je super, že se nám podařilo po roce vrátit zpět. O to důležitější je teď začít v podstatě okamžitě pracovat na tom, abychom v Extralize vydrželi a nebyli jen do počtu.

Jak moc se nejen ty, ale celý tým, těšíte na návrat mezi elitu?

Myslím, že se všichni těšíme hodně!

Chtěl bys na konec něco vzkázat čtenářům a příznivcům?

Jasně. Všem, co nás podporují a fandí nám, moc děkujeme. Jsem rád, že na nás fanoušci po sestupu nezanevřeli, věřili nám a nakonec nám pomohli k postupu zpět. Celý tým si uvědomuje, že příští rok to bude o něčem jiném. Myslím, že můžu za všechny slíbit, že uděláme maximum pro to, abychom hráli v Extralize důstojnou roli a budeme moc rádi za vaši podporu i v další sezóně.

Jirko, ještě jednou gratulujeme a ať se v další sezoně daří!