Elévky - SALMING NISAOPEN v Liberci

Až do Liberce se vydaly elévky. Mladé židenické naděje se zúčastnily jednoho z největších mládežnických turnajů u nás - SALMING NISAOPEN 2022. Byly nalosovány do skupiny D kategorie MU11. V základní skupině je nečekalo nic jednoduchého. Utkaly se totiž se sedmi chlapeckými družstvy elévů. Postupně narazily na družstva Floorball Club FALCON, TJ Tlučná, Florbalová akademie MB, FbC Hradec Králové, FBC Lomnice, BLACK ANGELS 2011 a ASK Bystřice n. P. Cílem týmu bylo umístit se na postupových příčkách zaručujících postup do nadstavbové fáze turnaje. Dračice se ve skupině prezentovaly nebojácnou hrou, ale na soupeře to bohužel nestačilo. Ani jednou neochutnaly příchuť výhry a do play-off tak nakonec nepostoupily. 

"I s odstupem času se mi slova na zhodnocení turnaje nehledají lehce. Na ligových turnajích si zakládám na tom, abychom nehrály pro výsledky, ale pro to, co na hřišti předvedeme. U neligových turnajů mi také jde samozřejmě o to, aby holky hrály především pro radost a dívaly jsme se na průběh hry, nikoliv na výsledek. Ovšem když je ve hře možnost zisku medaile, musíme hrát i na výsledek. A výsledkově se nám turnaj tedy moc nevyvedl. Před odjezdem jsem s holkami probírala nějaké cíle, se kterými na turnaj odjedeme. I samy holky jsou si vědomy, že nejen výsledky jsou důležité. A tak padaly cíle jako hrát aktivně, všichni nebojácně útočit a pečlivě bránit s minimálními chybami v obsazování hráčů. A vzhledem k tomu, že do vyřazovacích bojů nepostupovali všichni, bylo dalším dílčím cílem umístit se v základní části v do prvních dvou míst, abychom mohly nahlédnout do play-off. Do play-off jsme nepostoupily, ale ostatní cíle jsme splnily na jedničku," zhodnotila cíle na turnaji trenérka týmu Natálie Janečková. 

Elévky to na turnaji rozhodně neměly lehké, utkaly se totiž pouze s týmy elévů a musely se tak rvát s kvalitnějšími soupeři, než které potkávají na turnajích přípravek. "Holky jsou zvyklé hrát ligu přípravek a obecně na pomalejší tempo. Na NISAOPEN jsme byly přihlášené do kategorie elévů, a tak jsme poprvé vůbec zkusily, jaké to je hrát se stejně starými chlapci. A musím říct, že to bylo něco úplně jiného. Kluci byli rychlí, draví a perfektně technicky vybavení. Ovšem jak se se soupeři popraly naše holky, to byla paráda. Fyzicky jsme stíhaly úplně bez problémů a taky si myslím, že jsme dokázaly vstřelit spoustu gólů i přes to, že jsme jich více dostaly. Týmová morálka byla vynikající. Ani při několikátém gólu se holky nevzdaly, ani na minutu nic nevypustily a i když se stalo, že v každém zápase někdo seděl, jelikož jsme měly velký počet hráček, tak se výborně na střídačce podporovaly," pokračovala Janečková, která nacházela pro své svěřenkyně pouze slova chvály. 

Turnaj tak hodnotí pozitivně. "Proto si myslím, že turnaj mužů hodnotit pozitivně. Zkrátka jsme se přesvědčily o tom, že se na Moravě a v Čechách ve florbale pracuje rozdílně a na výsledcích se to zkrátka podepsalo. Každopádně v ostatních aspektech hry jsem velmi spokojená a holky se rozhodně nemají za co stydět, spíše naopak si to, co se nám povedlo v těchto sedmi těžkých zápasech, mohou odnést do dalších zápasů. Co také hodnotím pozitivně je schopnost holek aplikovat pokyny do hry, díky čemuž jsme se zápas od zápasu mohly zlepšovat a pracovat na různých věcech, jako je například lepší obsazování hráčů, lepší práce na míčku, nebo spolupráce více hráček. Aktivity mimo florbal si holky také užily, opět více stmelily kolektiv a to je skvělé."

Na závěr dodává, že by byla ráda, kdyby k tréninkům přistupovaly zodpovědně všechny hráčky. "Závěrem bych chtěla dodat, že je na holkách znát, zda florbalu obětují čas pravidelně či ne. Pokud by všechny hráčky pracovaly na 100% a trénovaly pravidelně, tak můžeme třeba příště pomýšlet i na ty cíle, na které jsme tentokrát nedosáhly. Věřím, že se to v příští sezoně zlepší. Také bych chtěla poděkovat všem rodičům. Ať už těm, kteří nám přáli štěstí přes sms, nebo těm, kteří se účastnili turnaje přímo a pomáhali mi s tím, aby byly holky veselé a nic jim po dobu tří dnů nechybělo."

Elévové - Turnaj o pohár starosty Sokol Brno I.

Během uplynulého víkendu se uskutečnil další ročník brněnského turnaje o pohár starosty Sokola Brno I. Zúčastnilo se jej nejen židenické družstvo elévů, ale poprvé v historii se na palubovkách objevil také tým Brněnské florbalové akademie, složený z hráčů Gullivers, TROOPERS a Židenic. Žideničtí elévové byli nalosováni do skupiny B, ve které změřili síly s celky Hornets Brno, Zlín Lions, Snipers Třebíč a ŠSK ZŠ Očovská Hodonín. Tým BFA, do kterého Židenice vyslali tři vybrané borce z přípravky, soupeřil ve skupině C s družstvy Florbal Rosice, Florbal Hodonín, Hattrick Brno a FBC Přerov. Oba týmy se po základní části umístily na posledním místě, a v nadstavbové části tak putovaly do předkola. BFA bohužel předkolo nezvládla a prohrála s Žilinou. V boji o umístění si však spravila chuť s Jindřichovým Hradcem, který porazila 4:3 a s turnajem se tak rozloučila vítězně. Židenice naopak předkolo zvládly a po výhře 8:2 nad F.A.T.R Dubňany postoupily do osmifinále. V něm jim vystavil stopku Hattrick a Židenice se tak musely smířit s utkáním o umístění. V boji o 9. místo porazily brněnské Hornets vysoko 6:0 a stejně jako BFA zakončily turnaj vítězně. 

Počínání židenických elévů ve skupině hodnotila trenérka Jana Vývodová. "První zápas s Hornets neprobíhal úplně podle našich představ, ale využili jsme ho jako odrazový můstek a veškerou bojovnost jsme si z něj odnesli do dalších zápasů. V dalším zápase jsme se utkali s týmem Zlín Lions, těžkým soupeřem (Zlín skončil celkově druhý, pozn. red.), se kterým kluci svedli krásný souboj do poslední chvíle. Klukům se několikrát podařilo projít až k brankáři Zlína, ale ten žádnou z našich střel bohužel nenechal projít a naše útoky odrážel. Před dalším zápasem jsme měli větší pauzu, tak jsme ji využili k větší svačince a kluci se šli odreagovat do zdejšího dětského centra, kde stavěli pevnosti, skákali na trampolíně a lozili přes překážky. Po této pauzičce se kluci pořádně rozcvičili a naladili opět na zápas. Tato pauzička nám docela prospěla, neboť jsme s naším dalším soupeřem z Třebíče po většinu zápasu remizovali. Kluci si pokrývali hráče a nenechali je chvilku v klidu. Nebáli se jít do soubojů a při každé příležitosti napadali bránu soupeře. Ke konci se podařilo soupeři gólově odskočit, ale i tak jsme z tohoto zápasu odcházeli s úsměvem na tváři. V posledním utkání jsme nastoupili proti ŠSK ZŠ Očovská Hodonín a i proti nim kluci předváděli parádní hru. Ze soboty jsme sice nezískali žádný bod, ale zato jsme v každém zápase načerpali nové zkušenosti, které kluci skvěle zvládali využít v dalších zápasech."

V play-off se však elévové dočkali své první výhry. Šanci totiž nedali Dubňanům. Pouť turnajem ale ukončil Hattrick. "V neděli jsme tedy museli bojovat o své místo v turnaji a tak jsme do prvního zápasu naběhli s pořádnou vervou už od první sekundy. F.A.T.R. Dubňany, proti kterým jsme nastoupili, se snažil stejně usilovně, ale kluci využili veškerých svých zkušeností ze zápasů a tréninků. Zabránili skoro každé střelecké šanci soupeře a hned své šance využili k protiútoku tak, že brankář soupeře si moc neodpočinul a my odcházeli s naší první výhrou. Postoupili jsme tedy do osmifinále, kde nás čekal vítěz skupiny C a to FBŠ Hattrick Brno. Věděli jsme, že je to těžký soupeř, ale kluci se nechtěli vzdát a do zápasu šli na 100% a soupeři nic nedali zadarmo. V bráně Kuba předváděl parádní zákroky, kluci na hřišti skvěle obsazovali hráče, spolupracovali a my jsme na ně na střídačce s Patrikem nemohli být pyšnější. Zápas nakonec vyhrál Hattrick a my vypadli z turnaje, ale kluci se nevzdávali a to ani když Tom přišel v zápase o florbalku," pokračovala Vývodová.

Elévové se přesto s turnajem rozloučili vítězně, porážku totiž oplatili Hornets Brno. Ze zápasu si navíc odnesli čistý štít! "Čekal nás tedy už jen zápas o umístěni, kde jsme se opět setkali s týmem Hornets Brno. Kluci chtěli ukázat, že v sobotu při prvním zápase nebyli zrovna ve své kůži, a tak jsme se s turnajem neloučili s prohrou, ale s úsměvem na tváři. V bráně Kubu vystřídal Míša. Kuba evidentně chtěl vrátit veškeré góly, co prošly za jeho záda, a střílel jednu parádní střelu za druhou. Hornets jsme porazili jasným rozdílem a turnaj jsme zakončili s čistým kontem. Po protažení jsme si zašli na zaslouženou odměnu ve formě pizzy. Jak se říká, chybami se člověk učí a kluci ukázali, že florbal milují a do všech zápasů jdou naplno, do poslední vteřiny nic nevzdávají a od všech soupeřů se učí. Děkujeme všem fanouškům, co nás na místě podporovali a věřím, že kluci vám ještě ukážou další parádní výkony!", dodala na konec trenérka týmu Jana Vývodová.

U týmu BFA působil jako trenér David Bednář. Jak hodnotil zápasy v základní skupině? "V sobotu započal tým složený z hráčů Gullivers, Troopers a Židenic svoji cestu Turnajem elévů o pohár starosty Sokola Brno I. Z Židenického klubu se ho účastnili chlapci z přípravky, konkrétně Adam Bejček, Teo Hanák a Filip Škorpík. Po vzájemném představení hráčů i trenérů jsme se připravili na první utkání ve skupině. Tento první zápas odehraný proti Rosicím se chlapcům podařilo ovládnout a zaslouženě v něm zvítězili. Z týmu byla prozatím cítit určitá nervozita a nejistota způsobená dozajista tím, že se kluci teprve začali poznávat a hráli tak se zcela novými spoluhráči. Tento efekt byl umocněn tahem nás trenérů, kdy jsme složili sestavy tak, aby spolu vždy hráli kluci z rozdílných klubů, což vytvářelo prostor pro vzájemné seznámení i obohacení. Věřím, že tento postup byl správný a naplnil smysl meziklubové spolupráce, který vidím právě ve společné inspiraci a možnosti poznat jiné cesty a způsoby jak jimi procházet. V dalších utkáních dne proti Florbalu Hodnonín, FBŠ Hattrick Brno a Přerovu se týmu nepodařilo sice získat žádné další body do turnajové tabulky, ovšem z pohledu hry se týmová kvalita neustále zvedala, chlapci spolu začali lépe komunikovat a jejich hra na nás trenéry působila více sebejistým dojmem."

Družstvo BFA se v předkole postavilo Žilině. Trenéři byli velmi zklamaní z přístupu některých rodičů, kteří na hráče na hřišti místo podpory pořvávali. "I přes nepříliš dobré umístění ve skupině jsme tedy sobotní den zakončili pozitivním hodnocením a těšili jsme se na nedělní ranní osmifinálový zápas proti Žilině. Nedělní ranní utkání proti Žilině pak nabídlo z naší strany skvělý herní projev. Po důkladné rozcvičce hráči vlétli do hry s neskutečným zápalem a dařilo se jim dostávat našeho soupeře neustále pod silný tlak. Negativně dle mého názoru na chlapce zapůsobila atmosféra v hale, kdy mnozí diváci bez jakýchkoliv zábran na hráče křičeli, což věřím, že pro mnohé hráče na hřišti vytvořilo velmi stresující prostředí, které rozhodně ke kategorii elévů nepatří. S mým trenérským kolegou z Gullivers jsme se proto snažili hráče uklidnit a koncentrovat pouze směrem k dění mezi mantinely. Asi nejzapamatovatelnějším momentem tohoto turnaje pro mne bude okamžik, kdy se nám podařilo dotáhnout se ke konci zápasu na soupeře díky vstřelené brance a hráči ze všech tří klubů šli společně slavit a uprostřed hřiště se v radosti objali. Tento moment pro mě byl určitým důkazem smysluplnosti naší vzájemné spolupráce, která jak jsem zde viděl na vlastní oči vede ke vzájemnému spojování lidí se společnou radostí. I přes diametrálně zlepšený výkon týmu v porovnání se sobotou se nám nakonec o jednu branku nepodařilo srovnat skóre se soupeřem a ten si tedy odnesl postup do další fáze pavouka play-off," okomentoval dění na turnaji David Bednář. 

O celkové umístění si to Akademie rozdala s Jindřichovým Hradcem. BFA zápas zvládlo a udělalo radost trenérovi Davidu Bednářovi, který si spolupráci v rámci BFA prozatím nemůže vynachválit. "Nás tak čekalo poslední utkání o umístění na turnaji proti Jindřichovu Hradci. V tomto zápase tým opět předvedl výbornou hru a odnesl si v něm zaslouženou výhru. Podle mého soudu výkon týmu jako celku rostl společně s postupujícím turnajem a spojený tým dokázal, že tato spolupráce mezi kluby má svůj smysl a reálně velmi dobře funguje. Chtěl bych poděkovat za možnost sdílet turnaj s tímto družstvem. Společný čas jsem si velmi užil ať už na hřišti, či mimo něj například při společném posezení u jídla v obou dnech nebo zábavě mezi zápasy. Na závěr bych chtěl poděkovat svému trenérskému kolegovi Eduardu Štěrbákovi za plodnou, přátelskou a přímočarou spolupráci."