Pane Knape, popište prosím čtenářům, jak probíhá prvotní proces, pokud by se rozhodli vstoupit do některého z programů DynaOptic, a co dané programy přináší.

Náš program začíná detailní diagnostikou vizuálního systému a kognitivních funkcí, kde zjistíme jak ostrost, tak hlavně jak pracuje celkový vizuální systém a jaké přesně dává informace do mozku. Po diagnostice následuje detailní zpráva o stavu a doporučení, jak jsme schopni pomoci zlepšit jak sportovní, tak hlavně běžný život. Program je nastaven na 6 až 9 měsíců, záleží na typu programu a vizuálním systému jedince. Co vám přinesou? Rychlejší, přesnější reakce, lepší čtení hry, periferní vnímání, pocitové zpomalení hry – čím více informací je mozek schopen zpracovat, tím lépe hráč reaguje a čte hru. Ale hlavně naučíme hráče dostat se do zóny plného soustředění, tzv. Flow. Jak říká brankář Šimon Hrubec – „Já nechávám chytat hlavu, nezasahuji vědomím do rozhodování, mozek to řeší za mě. Je to rychlejší a méně energeticky náročnější způsob.“

Zmínil jste hokejového brankáře Šimona Hrubce. Kteří další sportovci či kluby s DynaOptic spolupracují?

Pavel Francouz, Petr Kváča, Marek Langhamer, Roman Will, Jaromír Bohačík, Tomáš Verner, Filip Nguyen a další. Z klubů Slavia Praha, Sparta Praha, Baník Ostrava, softbalisté, baseballisté, ale třeba také Česká basketbalová federace. Kromě zmíněných spolupracujeme s profesorem Pavlem Kolářem na vlivu vizuálního systému na sport, společně chystáme na toto téma klinické studie.

Do vašeho programu jsou zapojeny i brankářky našeho A-týmu Lenka Remešová a Karolína Krištofová. Jak zatím spolupráce s nimi funguje?

Funguje skvěle. Holky dodržují námi doporučené tréninky a věnují se svému rozvoji na 100 %. Je radost s nimi spolupracovat. Důležitá je jejich zpětná vazba a to, jak spolupráci samy vnímají na sobě a svých výkonech.

Na závěr by nás zajímalo, jaké jsou plány DynaOptic do budoucna?

Zejména edukace o tom, že vidění není samozřejmost. Je to klíčový smysl našeho bytí a života. Dá se trénovat a tím zvyšovat svůj výkon a zlepšovat život. Chceme dostat vyšetření a diagnostiku do našeho sportovního odvětví a pomoct lidem, kteří chtějí a jsou ochotní na sobě pracovat, a plnit si tak své sny.

Jak již bylo zmíněno, součástí programu jsou i naše brankářky Lenka Remešová a Karolína Krištofová. 


Děvčata, sdělte prosím na úvod, jak spolupráce probíhá a co jste od ní zpočátku očekávaly?

LR: Spolupráce trvá už od minulé sezony. Na začátku jsme s Kájou absolvovaly vstupní testy a měření očí a následně jsme téměř každý měsíc dojížděly do Kroměříže na přetestování. Jedná se o cvičení za pomocí různých pomůcek, které rozvíjejí mechanismy v oku, které nefungují tak dobře. Abych byla upřímná, tak jsem nevěděla, co očekávat. Programy DynaOptic využívá a prosazuje brankář Šimon Hrubec, takže jsem byla ráda, že mám možnost je také vyzkoušet.

KK: Som rada, že sa klubu podarila spolupráca s DynaOpticom, pretože ako to bývá zvykom, gólmanom sa tréneri moc nevenujú, preto je tento program veľká výhoda. Začali sme spolupracovať eště před minulou sezonou a pravidelne som ich navštěvovala na ich základní v Kroměříži, alebo sme sa nejakým spôsobom kontaktovali. Myslím, že ich slogan "oko vede telo" je veľmi presný. Oni mi dokázali, že je aj pravdivý a ako veľmi sa dá v športe zlepšiť vďaka takémuto cvičeniu, ktoré ani nemusí prebiehať v hale a človek sa pri ňom nezapotí.

Vnímáte na sobě a svých výkonech nějakou změnu? Pomáhá vám program DynaOptic?

LR: Změny rozhodně vnímám. Dostala jsem se více do pohody. Před každým zápasem si dělám některá cvičení na přípravu očí na výkon. Musím říct, že to je něco, co mě opravdu uklidňuje a zároveň pomůže nastavit se do zápasového módu. Těch faktorů zlepšení bylo více, ale při chytání balónku jsem si byla celkově jistější než předtím. Vnímám to, jako bych měla na hru více času a stíhala sledovat nejen balón, ale také ostatní hráče. Navíc každá návštěva je příjemně strávený čas. Chlapi z DynaOpticu jsou hrozně pohodoví, takže se na každé přezkoušení vyloženě těším. Za vše jim patří velké díky.

KK: Spolupráca s Dynaoptic mi dala nový pohľad na šport. Najväčší pokrok cítim v tom, že v hre som začala vnímať veci, ktoré som predtým "nevidela". Taktiež sa moje výsledky pri každej návšteve zlepšujú, čo ma veľmi teší.

Členové klubu mají možnost využít slevu na programy DynaOptic, více informací je možné dohledat na členské sekci. Detailní informace, programy a další služby DynaOptic najdete na www.dynaoptic.cz.