Pane Knape, kdy DynaOptic vznikl a za jakým účelem?

DynaOptic je program tréninku neurovizuálního systému a kognitivních funkcí. Vznikl před 3 roky, a to proto, abychom pomohli lidem, kteří se trápí únavou očí, bolestmi hlavy z přetížení systému, kde už ani brýle či kontaktní čočky nepomáhaly. Druhá věc je pomáhat dětem s poruchami učení a s různými dysfunkcemi. Jedna z věcí, které děti trápí, je nespolupráce očí (tzn. binokulární vidění) a tím je způsoben špatný vstup informací do mozku. To způsobuje nesoustředěnost, roztěkanost, pomalé chápání látky atd.

Zaměřili jste se ale také na sportovce.

Ano, sport v dnešní době se ve všem směrech zrychluje, sportovec má dnes minimum času na rozhodnutí a zvládání klíčových situací. Dnešní sportovci jsou už na hraně možností fyzické kondice. Je potřeba si uvědomit, že vizuální systém vede systém motorický. Málokdo si uvědomuje, že vidíme mozkem. Oči jsou vstup obrazu, ale mozek zpracovává vidění a následně dává pokyn svalům k reakci. Třetina mozku je vizuální systém! Je to obrovská část mozku, která se stará o vidění. Největším našim apelem je, že sportovec na svůj sport a běžný život musí skvěle vidět, proto slogan „Oči vedou tělo“. Ne jenom ostře, ale i ve spolupráci očí, která je klíčová pro správnou informaci do mozku. Odhad vzdálenosti, rychlosti, výšky, rotace míčku, načasování, výběr místa, atd.

Tvrdíte, že sportovci jsou už často na hraně možností fyzické kondice, že po této stránce už mají jen malý prostor ke zlepšení. V čem se naopak mohou nadále zlepšovat a výkonnostně tak růst?

Dnešní sportovci sportují s nediagnostikovanými vizuálními vadami! Což je ve finále velice omezuje a ubírá jim na výkonu. Pokud sportovec má vynikající fyzičku a je skvěle připravený, ale nevyužívá svůj vizuální systém naplno, nikdy nedosáhne maximálního potenciálu.

Často slýcháme „brýle máš jen na tabuli nebo do dálky, na sport je nepotřebuješ“. Co si o tom myslíte?

Tyto rady jsou naprosto liché a neuvěřitelně negativně zasahují do denního režimu člověka. Dejme si to na příkladu. Vaše dítě má brýle jen na tabuli, sedí ve škole stále ve stejné pozici, se stejným osvětlením ve statickém režimu. Tady brýle potřebuje, aby viděl na pět metrů. To stejné dítě potom přijde do haly, kde je pokaždé jiné osvětlení, je neustále v pohybu, střídá vzdálenosti a běhají kolem něj spoluhráči a soupeři, musí se orientovat kde končí hřiště, kde jsou branky, atd. Tady vidět nemusí? Odpovězte si sami.

Jaký vliv na sportovce mají podle vás elektronická zařízení?

Velmi negativní. Opět to ukážu na příkladu. Nejhorší je, pokud jedete dvě hodiny na venkovní utkání a místo relaxace hrajete celou dobu hry na mobilu nebo na tabletu. Nejen, že zatěžujete vizuální systém, ale vyčerpáváte mozek. Na mobilu nebo tabletu si tak vyčerpáte energii, kterou máte mít na zápase! Při taktických poradách se hráči nesoustředí, ve hře potom neplní pokyny a následně se vymlouvají, že nemají svůj den, že je špatné světlo v hale, vymlouvají se na soupeře, přitom si jen vyčerpali svou zásobu energie. Opravdu to není legrace. Dívání se do elektroniky na blízkou nebo střední vzdálenosti je pro tělo fyziologicky nejtěžší prácí, mozek přemýšlí a spotřebovává velké množství energie. Hráči se jí pak snaží narychlo dohnat energetickými nápoji a podobnými přípravky, ale to není řešení. Apelujme prosím na trenéry, aby dohlíželi na to, že hráči po cestě neprohlížejí sociální sítě a nehrají mobilní hry. Mohou si povídat, číst, hrát karty. Okem pohneme až 200 tisíckrát za den, takže je logické, že tím spotřebujeme obrovské množství energie. Tu ale přeci potřebujeme v utkáních. 

V pátek 23. října se můžete těšit na pokračování rozhovoru s panem Knapem, ale dozvíte se také, jaké zkušenosti s absolvováním programu DynaOptic mají brankářky A-týmu Lenka Remešová a Karolína Krištofová. Více informací o DynaOptic najdete na webové stránce https://www.dynaoptic.cz/