Židenice se s první ligou nepáraly. V základní části prohrály v základní hrací době pouze s Třincem a Dobruškou a zaslouženě skončily na prvním místě po základní části. Ještě lépe si pak vedly ve vyřazovací fázi. Nejprve jednoznačně přehrály Hradec Králové. Ve dvou zápasech si poradily také se Znojmem a Prague Tigers Nehvizdy. A perfektně zvládly také první finálový duel s Třincem. První prohra v play-off přišla až v druhém měření sil s třineckými ženami, které slavily vyrovnání série na 1:1 po samostatných nájezdech. Rozhodující třetí zápas ale ovládly Dračice, které se tak mohly radovat z vítězství v 1. lize a z návratu mezi nejlepší české ženské celky. 

Po nečekaném sestupu málokdo z florbalového rybníčku očekával, že se Židenice zvládnou vrátit zpět v krátkém čase. V židenickém managementu ale nikdo nepochyboval. Vedení klubu se rozhodlo týmu ponechat stejné nastavení a podmínky a vyhlásilo jasný cíl - návrat do nejvyšší soutěže!

Klíčových momentů, které dopomohly k vysněnému postupu, však bylo více. A tady jsou!

NOVÝ REALIZAČNÍ TÝM

Před sezonou se kormidla ženského áčka chopil Jiří Starý. Prezident židenického oddílu a dlouhodobý asistent u týmu se posunul na místo hlavního trenéra. Realizační tým doplnil o svou sestru a bývalou kapitánku židenických žen Janu Bauerovou a o nového kondičního kouče Richarda Adamíka. S týmem dále i po sestupové sezoně pokračovali také fyzioterapeut Rado Petrišin a trenér brankářek Pavel Streit. Nový trenérský štáb týmu dodal klid, rozvážnost, zkušenosti a potřebnou důvěru.

PŘIJETÍ ZODPOVĚDNOSTI

První a jeden z nejdůležitějších momentů sezóny přišel ještě v úplném závěru sezóny minulé, a to ten, že tým zůstal pohromadě. Všichni si uvědomili, že za sestup je zodpovědný celý tým včetně všech lidí kolem a že pokud se Židenice chtějí vrátit do Extraligy, tak to nezařídí nikdo jiný než samotné hráčky a trenéři. Všichni členové týmu tuto zodpovědnost přijali a zvolili si tu „těžší cestu“. Tedy tu, že udělají vše pro to, aby se Extraligu do Židenic vrátila.

DŮVĚRA

Další z klíčových momentů celé sezóny a zřejmě ten nejdůležitější. Začněme tím, že holky přijaly klubovou vizi, co je potřeba změnit a jak je potřeba pracovat. Věřily hlavním myšlenkám, věcem, které se mají dostat do hry a snažily se vše přenášet na hřiště. Postupně věřily víc a víc ve své vlastní schopnosti a sebevědomí jednotlivců i celého týmu rostlo s každým vyhraným zápasem. Celý realizační tým zase naopak věřil, že každá hráčka udělá pro společný úspěch maximum a důvěřoval týmu, že to zvládne.

TVRDÁ PRÁCE

Už na letním soustředění v rámci jedné z porad hráčky samy začaly s diskuzí, co je potřeba dělat a jak je potřeba pracovat pro splnění cílů. Samy si jednoznačně řekly, že pokud chtějí bojovat o postup, tak je potřeba si to odpracovat, být na každém tréninku, odmakat ho naplno a plně se koncentrovat na věci, kterým se je potřeba věnovat. Nějakou dobu sice trvalo, než se s tímto nastavením úplně sžily, ale zpětně lze říci, že velkou část sezóny fungovaly správně. Za letošními výsledky je opravdu plno dřiny a tvrdé práce.

LETNÍ PŘÍPRAVA

Celé přípravné období před sezónou 2022/23 trenéři ohodnotili jako velmi vydařené a jako správný základ pro úspěšnou sezónu. Od letní přípravy, která byla velmi kvalitní, přes letní soustředění, srpnovou účast na turnaji Czech Open až po první kolo poháru ČF. Vše týmu dalo správný základ pro nadcházející sezónu, ať už kondiční nebo možnost vyzkoušení různých herních variant, na které se následně navazovalo.

ÚVODNÍ ZÁPASY 1. LIGY

Do úvodního dvojzápasu Židenice sice vstupovaly jako favorit, ale s jistou nervozitou a s tím, že úplně neví, do čeho jdou. V obou zápasech to bylo i vidět, naštěstí soupeři menších zaváhání nevyužili a my jsme naopak dokázali naší kvalitou zápasy rozhodnout v náš prospěch. To byl důležitý první krok.

MINIMUM ZRANĚNÍ 

V průběhu celé sezóny se týmu až na pár výjimek vyhýbala vážná zranění a většina hráček byla připravena naskočit do téměř každého zápasu. To společně s na první ligu nadstandardní šíří kádru byl další důležitý bod směrem k úspěšné sezóně.

LEDNOVÝ ZÁPAS S TŘINCEM

Výhrou 5:4 a hlavně předvedenou hrou v tomto zápase si ženy potvrdily, že jejich nastavená cesta je správná. Tým si upevnil sebevědomí a dostal se na první místo tabulky, které udržel až do konce základní části. To sice nebylo hlavním předsezónním cílem, ale pro průběh play-off byla nakonec výhra v základní části velice důležitá.

TĚŽKÉ ZÁPASY V PLAY-OFF

Těžké venkovní odvety v sériích se Znojmem a Prague Tigers a to, že tým oba tyto venkovní zápasy zvládl, byly další cennou zkušeností a jedna z věcí, která pomohla ve třetím rozhodujícím finálovém zápase. V zápase ve Znojmě se totiž hrál vyrovnaný duel, který rozhodl až gól v poslední minutě. Proti Prague Tigers tým ukázal velkou morální sílu a zvládl zvítězit až v prodloužení. 

FANTASTIČTÍ DIVÁCI 

A v neposlední řadě byla velmi důležitá fantastická divácká kulisa. Že přijde o Velikonocích na Velký pátek a Velikonoční pondělí tolik lidí, že budou tak fandit a hnát Židenice za výhrou, bylo neuvěřitelné. Na finálové zápasy si jak v Brně, tak Třinci našlo cestu průměrně 315 diváků! Diváci určitě byli jedním ze všech dílků, které do sebe zapadly a nakonec vedly k postupu zpět do Extraligy žen. Takže ještě jednou děkujeme!

Sezóna 2022/23, která nakonec vyvrcholila postupem do Extraligy, byla nadmíru úspěšná. Věřme, že i ta příští nám všem přinese spoustu pozitivních zážitků a radosti!