Nejlepší hráčkou prosince se stala Viktorie Fuchsová! Věkem stále juniorka již druhou sezonu nastupuje stabilně v kádru A-týmu žen. A nutno říct, že se jí daří velmi dobře! V prosinci jí trenéři vybrali do tříčlenného výběru, kde se po boku Barbory Markové a Jitky Drápalové ucházela o prvenství v naší pravidelné instagramové anketě. Hlasování vyznělo jednoznačně pro židenickou šikovnou odchovankyni, která tak v rozhovoru odpověděla na několik otázek!

Viki, naši instagramoví sledující z tebe udělali nejlepší hráčku prosince! Co na to říkáš?

Moc si toho samozřejmě vážím a děkuji všem. Ale myslím, že by si to Jíťa a Barča taky zasloužily (usmívá se).

V této anketě se ti podařilo zvítězit poprvé v této sezoně, celkově však podruhé (poprvé v říjnu v loňské sezoně). Čekala jsi, že by ses mohla dostat do prosincového výběru trenérů?

Popravdě nečekala, ani jsem nevěděla, že jsem byla nominovaná, dokud mi to doma neřekli (usmívá se). Každopádně si myslím, že v letošní sezóně nám to v týmu obecně šlape a že by si to opravdu zasloužilo hned několik hráček.

Proč si myslíš, že tě trenéři do nominace vybrali?

Na začátku sezóny mi Jirka řekl, že by rád zkusil moji hru na podhrotovi. Chvíli mi trvalo než jsem se cítila na novém postu komfortně, ale je to zápas od zápasu lepší, a tak jsem, doufejme, v prosinci alespoň trochu naplnila jeho očekávání. Možná tedy proto! Zároveň to ale beru i jako motivaci na sobě v budoucnu nadále pracovat.

Oproti první anketě, kterou jsi vyhrála loni v říjnu, se toho při hlasování příliš nezměnilo. Znovu jsi anketu ovládla s většinou hlasů! Má hlasování zase na svědomí sestra s přítelem nebo už v tom tentokrát neměli prsty?

Tentokrát nevím o nikom, kdo by mě chtěl „tajně“ dostat do téhle situace (směje se).

V prosinci se vám poměrně dařilo. Dvakrát jste porazily Rtyni, ačkoli ve venkovním zápase dost těsně. Jednoznačně jste ovládly brněnské derby. Přišla však také jedna prohra s Dobruškou. Jak uplynulý měsíc hodnotíš?

Bylo to náročné období, hlavně kvůli tomu, že jsme během krátké doby sehrály hned několik zápasů. Zápasy s oběma zmíněnými týmy na výjezdu do Čech byly vyostřené a těsné. V případě Rtyně to dvakrát vyšlo, prohra s fotbalovým skóre s Dobruškou nás však samozřejmě mrzela. Derby s Hattrickem bylo podstatně radostnější. Myslím si, že jsme získaly mnoho cenných zkušeností, které pak můžeme zúročit v play-off. Konečně se nám více méně ustálily lajny, hodně jsme se věnovaly také rozborům herních situací a zapracovaly v rámci tréninků na věcech, kde máme mezery.

Daří se ti i v novém roce. Ve dvou zápasech proti Havířovu a Třinci jsi nasbírala 3 body, v obou zápasech jsi dokonce vstřelila úvodní gól zápasu. Cítíš se na hřišti dobře?

Jak jsem už zmínila, v letošní sezóně svoji roli beru trochu jinak, takže bych nerada body stavěla na první místo, protože za úspěchem stojí také spousta práce, která není vidět, a to jak mě nebo naší lajny, tak i celého týmu. Herně i lidsky jsme si v lajně sedly a myslím, že z toho můžeme těžit. Mně osobně to dost pomáhá, abych se na hřišti cítila dobře a nebyla během zápasu tolik svázaná. Samozřejmě mě těší, že můžu týmu nějak pomoci k našemu společnému cíli. 

Jaké byly uplynulé dva zápasy proti týmům z MS kraje?

Minulý víkend byl fyzicky hodně náročný, oba týmy jsou kvalitní a dokážou nás potrápit. Přestože jsme nechtěly podcenit ani jedno z utkání, větší pozornost jsme přece jen věnovaly nedělnímu souboji s Třincem. V obou zápasech jsme měly dobré pasáže, kdy jsme dokázaly soupeře tlačit, hodně střílet, vyhrávat osobní souboje. Pak však přišel kratší výpadek, který utkání zdramatizoval. Ať už to bylo nebo nebylo naší vinou, měly bychom si na to dávat pozor. Pozitivní však je, že jsme se nenechaly rozhodit natolik, abychom z tempa vypadly úplně a úspěšně jsme si došly pro dvě cenná vítězství.

Nedělní výhra s Třincem dostala Židenice na první místo v tabulce 1. ligy. Propukla v šatně velká radost? Jak tento posun hodnotíte?

Samozřejmě je to skvělý pocit, hned ta tabulka vypadá hezky (usmívá se). Měly jsme velkou radost a pro mě osobně to byl navíc krásný dárek k narozeninám. Dokázaly jsme samy sobě, že dokážeme porazit kohokoliv, pokud na to budeme správně nastavené a připravené.

V minulé sezoně tě trenéři z obrany přesunuli do útoku, v této došlo zase ke změně tvé pozice, ostatně jak už jsi sama zmínila. Vyhovuje ti?

V porovnání s loňskou sezónou plním v týmu trochu jinou roli. Už to není o tom bezhlavě pobíhat na hrotovi, pozice podhrota je poněkud komplexnější. Vyžaduje větší zodpovědnost a spolupráci jak s útočníky, tak aktivitu v obraně, oproti pozici hrota hraje také významnou roli pozornější čtení hry. Na začátku sezóny jsem ohledně této změny byla poněkud nejistá, pár zápasů jsem se prala tak nějak sama se sebou, jak správně plnit úlohy spojené s tímto postem a necítila jsem se v zápasech úplně ideálně, každopádně teď už jsem si jistější a svoji novou roli si užívám. Vzhledem k odlišnosti postů tuto změnu beru jako výzvu pracovat na svých dovednostech tak, abych byla schopná hrát na jakékoliv pozici, kde to bude zrovna potřeba.

Loni jsme rozebírali, jaký je rozdíl mezi ligou juniorek a Extraligou. Jak zatím hodnotíš 1. ligu žen?

Je to velký rozdíl, z opačného konce tabulky se to samozřejmě hodnotí lépe. V první lize je spousta týmů, se kterými zápasy samozřejmě nejsou v takovém tempu, jako tomu bylo v Extralize, ale některé týmy by rozhodně dokázaly i tyto elitní týmy potrápit. Baví mě na tom ta pestrost, že je každý zápas jiný a není dopředu hned jasné, jak to dopadne. Určitě nám to nabízí možnost zkoušet nové věci, na hřišti máme víc prostoru tvořit a připravovat se na finální fázi sezóny, která však rozhodně nebude jednoduchá.

Do konce základní části zbývá pět kol. Máte šanci udržet si prvního fleka? Co pro to musíte udělat?

Troufám si říct, že nejtěžší zápasy máme za sebou, rozhodně však nesmíme polevit v našem tempu a vyhrát všechna nadcházející utkání, jelikož je Třinec jen bod za námi. Vyžaduje to určitě zodpovědný přístup k tréninkům a správné nastavení v hlavách. Pokud to splníme, můžeme pomýšlet na úspěch v podobě výhry v základní části, případně později i v play-off.

Zásadní bude právě play-off. V něm stačí, aby se nepovedl jeden víkend a nadějně rozjetá sezona bude v trapu. Jak se na vyřazovací fázi budete připravovat?

Nejspíš podobně jako doteď. Budeme se pravděpodobně více zaměřovat na citlivá místa v naší hře, pracovat na přesilovkách, které jsme do teď příliš nevyužily. Máme k několika tréninkům navíc i trénink kondiční, takže fyzicky budeme určitě dobře připravené, takže už zbývá jen se obrnit psychicky. Jak říkám.. pokud k tomu přistoupíme zodpovědně, budeme připravené bodovat.

Příští zápasy odehrajete proti Aligators a Přerovu, opět na domácím hřišti. Jaké to budou zápasy?

Ve srovnání s posledním víkendem budou zápasy pravděpodobně méně vyostřené, v pomalejším tempu, takže se nesmíme přizpůsobit soupeři a upustit od naší hry. Na druhou stranu určitě soupeře nesmíme podcenit, protože je pro nás důležité v těchto utkáních bodovat.

V tomto roce tě čeká maturita a rozhodování o vysoké škole. Prozradíš čtenářům, jak se na toto období těšíš a kam by ses primárně chtěla dostat?

No, těším… těším se až to bude za mnou (směje se). Zatím jsem se ještě definitivně nerozhodla a pravděpodobně ještě pár přihlášek podám, ale ráda bych studovala všeobecné lékařství. A ať už se to podaří nebo ne, nějakým způsobem bych se chtěla věnovat práci s dětmi.

Viki, děkujeme za rozhovor a držíme pěsti v další fázi sezony!