Zlatá éra mužského florbalu v Židenicích. Tak se bezpochyby dá nazvat období v sezónách 2007 až 2010. Už v roce 2002 měla parta zakladatelů ambice hrát florbal na výkonnostní úrovni. Vždyť právě to byl hlavní důvod založení, pozvednout židenický florbal z odpolední zábavy na sport. Poskládat správně fungující tým trvalo pár let, ale nakonec vše zapadlo do těch správných kolejí. Sešli se hráči s dostatečnou kvalitou, kteří postupně postoupili až do 2. ligy.

První kroky po založení TJ Sokol Židenice nebyly jednoduché. Zakládající kolektiv byl ale plný nadšení a touhy vyrovnat se zaběhlým klubům, které už v té době brázdily jihomoravské soutěže. Nicméně stále v cestě stály překážky. jako těžké tréninkové podmínky, úzká členská základna a nedostatek financí. S tím vším se hráči museli potýkat. I z toho důvodu trvalo pár let, než se podařilo vše sladit a taktéž nabrat další hráče, kteří dodali potřebnou kvalitu pro další možný rozvoj nově vznikajícího týmu. Jako přelomová se ukázala sezóna 2006/2007, kdy do týmu přišlo trio znojemských hráčů Martin Bartoš, Martin Vlasák a brankář Roman Leitner. Tito hráči poskládaní kolem zakládajících členů v čele s ústřední osobou prezidentem Jiřím Starým vytvořili celek, který si postupně dokráčel k postupu do 3. ligy mužů. Tato soutěž výkonnostně odpovídá dnešní Regionální lize, tedy nejvyšší krajské soutěži.

Po postupu do vyšší soutěže si Židenice pomalu začaly získávat respekt svých soupeřů a začaly si budovat své místo na florbalové mapě. Nebylo jasné, co přinese sezóna 2007/2008, kdy se hráči poprvé představili v 3. lize mužů. Tým byl po postupu plný sebevědomí, ale konkurence ve vyšší lize byla velká. Židenice se postupně seznamovaly s úrovní nové soutěže a snažily se přizpůsobit jejímu tempu. To s sebou bohužel přinášelo i řadu proher, které se tým po postupové sezóně musel opět naučit akceptovat. V následujících měsících se začalo ukazovat, že bude potřeba navýšit tréninkové jednotky, pokud chtějí Židenice pomýšlet na další rozvoj. To ale bylo problematické pro řadu hráčů, kteří nepocházeli z Brna. Jednalo se i o znojemské hráče, kteří markantně přispěli k postupu do 3. ligy mužů. Bylo potřeba udělat zásadní rozhodnutí. To nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec se tým se znojemskými posilami rozloučil. Bylo to nevyhnutelné, pokud se tým měl i nadále zlepšovat bylo potřeba trénovat častěji a ve vyšším tempu. Tým premiérovou sezónu zakončil v druhé polovině tabulky, ale s přehledem si zajistil setrvání v soutěži i pro další sezónu, ve které už se musel obejít bez řady opor.

Ukázalo se, že se jednalo o správné rozhodnutí. Oproti předešlé sezóně tým začal v sezóně 2008/2009 sbírat výhry a už byl rovnocenným soupeřem ostatním celkům. Navíc se během prázdnin podařilo nahradit znojemské hráče. Současnou sestavu rozšířili čtyři noví hráči přicházející z Bulldogs a posílený tým postupně získával výhru za výhrou a rostlo mu i potřebné sebevědomí. Tým fungoval jako správně namazaný stroj a s přehledem válcoval konkurenci. A nakonec dokráčel k postupu do 2. ligy mužů (dnešní Národní liga)! Židenice si v sezóně připsaly obdivuhodných 20 výher a našly pouze jednoho přemožitele! Každý člen týmu se tenkrát zasloužil o tento neskutečný počin. I přesto ale vyzdvihneme vyrovnanou brankářskou dvojici Valenta - Kolínský a také pět hráčů, kteří oponovali kanadské bodování. Hlavními strůjci úspěchu byli Martin Švéda, Radoslav „Majky“ Mikula, Pavel „Jelen“ Jelínek, Jiří Starý a Michal „Orel“ Čerňák. Těchto pět hráčů zaznamenalo dohromady ohromných 165 kanadských bodů! 

Ve vyšší soutěži opět tým narážel na rozdíl mezi úrovní 2. a 3. ligy mužů.  Při premiérové účasti v celostátní soutěži však zaznamenal 25 bodů za 8 výher a remízu. V nabité konkurenci 11 týmů nakonec obsadil hezké 8. místo, které rozhodně nebylo zklamáním, cílem bylo hlavně ligu udržet. 

V židenické historii je 2. liga mužů (Národní liga) zatím maximem, které určitě v nejbližších letech nebude překonáno. A-tým mužů totiž aktuálně nastupuje v Jihomoravské lize. Současný kádr má ambice postoupit a pilně se připravuje na další sezónu, ale v nabité konkurenci se nebude jednat o lehký úkol. Bylo by ale hezké vidět Židenice zpět v celostátní soutěži. Tak snad zase jednou?

Soupisky týmu v postupových sezonách:

2006/2007: Bartoš Martin, Cvrček Tomáš, Čerňák Michal, Flodr Jiří, Grufík Zbyněk, Horák Jiří, Klein Miroslav (G), Kolínský Martin (G), Kostelecký Ivo, Leitner Roman (G), Starý Jiří, Venhuda Lukáš, Vlasák Martin, Winkler Marek, Zips Josef

2008/2009: Švéda Martin, Mikula Radoslav, Jelínek Pavel, Starý Jiří, Čerňák Michal, Němec Vojtěch, Drápal Zdeněk, Gleissner Filip, Babka Peter, Flodr Jiří, Kosina Petr, Kostelecký Ivo, Zips Josef, Venhuda Lukáš, Holeček Martin, Mlčoch Tomáš, Valenta Jan (G), Vrba Michal, Kolínský Martin (G)