V roce 2002 byl jedním z těch, kteří v tehdejší restauraci "Bokem" zakládali florbalový oddíl pod hlavičkou židenického Sokola. Už tehdy se stal jeho prezidentem. A tuto pozici zastává až doposud. Nepřetržitě dvacet let. Řeč není o nikom jiném než o Jiřím Starém!

Když jsme dávali dohromady deset nejdůležitějších osobností v historii klubu, vůbec jsme nepochybovali o tom, čí příběh rozebereme jako první. Jiří Starý byl jedním z těch, kteří rozjížděli florbal v Židenicích. Byl to právě on, kdo v roce 2002 vyplnil a odeslal oficiální přihlášku na tehdejší Českou florbalovou unii. O dvacet let později je prezidentem jednoho z největších florbalových oddílů v regionu. Za uplynulé dvě dekády zastával pozici prezidenta, hráče, trenéra mládeže, ale také trenéra žen i mužů. Nicméně nechybělo mnoho a TJ Sokol Židenice vůbec nemusel existovat. "S partou kamarádů jsme před 20 lety uvažovali o možnosti hrát za nějaký stávající klub. Nakonec jsme se ale rozhodli pro založení nového. Nejzásadnějším momentem tak určitě bylo, když jsme se klub rozhodli založit," vzpomíná na nejzásadnější moment sám Jiří Starý. 

Za uplynulých dvacet let Židenice potkalo spoustu vzestupů, pádů. Výhry, ale i prohry, které ke každé cestě neodmyslitelně patří. Na co židenický matador vzpomíná nejraději? "Jedním z nejlepších momentů je určitě postup žen do Extraligy. Po postupu jsme se navíc spojili s ženskou složkou Bulldogs, jejich áčko žen v ten ročník z Extraligy sestupovalo. Velice rád vzpomínám také na jízdu tehdejší třetí ligou mužů v sezoně 2008/09. Prohráli jsme za celý ročník jediný zápas, a to až na předposledním turnaji. Zcela jasně jsme tak postoupili do tehdejší 2. ligy. I následující sezona ve 2. lize byla zajímavá. Noví soupeři, dlouhé cesty a skvělý tým."

Mezi největší zážitky řadí také několik extraligových bitev. Zejména vítězství proti tehdejšímu suverénovi Extraligy - Vítkovicím. "Pokud mám vypíchnout jeden hlavní moment, tak za mě to je asi extraligová výhra 5:1 nad Vítkovicemi v roce 2015. Byli jsme tehdy po osmi kolech na konci tabulky, a Vítkovice vyhrávaly jeden zápas za druhým. V tomto zápase se to všechno sešlo. Pro Vítkovice to navíc byla jediná ztráta v celé základní části. To byly tehdy hodně silné emoce. Parádní zážitky pro mě byly i extraligové Návraty domů a fantastická divácká kulisa v Uherském Brodě nebo dvě výhry nad Tigers a vedení 2:0 na zápasy ve čtvrtfinále play-off." Zmíněné play-off se bohužel nedohrálo. Florbalová sezona 2019/20 byla bohužel přerušena kvůli koronavirové pandemii. A tak už se nikdy nedozvíme, zda by se ženám podařilo dosáhnout historického postupu do semifinále nejvyšší české soutěže. 


Na co naopak dlouholetý prezident nevzpomíná rád? "Nepříjemnými zážitky jsou samozřejmě všechny sestupy, co během těch 20 let proběhly nebo různé odchody z klubu, kdy jsme se s některými lidmi nerozcházeli úplně v dobrém. Určitě nebudu rád vzpomínat na nejčerstvější sestup a to letošní pád z Extraligy. Sezona se nám nepovedla. Do budoucna je potřeba se z ní hlavně poučit a chyb se příště vyvarovat. Nebudeme nijak ustupovat ze zavedených věcí a nastavených podmínek. Budeme se chtít zaměřit hlavně na zapracování mladých hráček, na práci s přístupem k tréninkovému procesu. Pokud budeme tvrdě a poctivě pracovat, tak věřím, že budeme bojovat o postup zpět do nejvyšší soutěže."

Za dvacet let se Jiří Starý potkal ve florbalovém rybníčku se spoustou lidí. Někteří se v klubu pouze ohřáli a někteří se nezapomenutelně zapsali do židenické historie. S kým se mu však spolupracovalo nejlépe? "Bavilo mě v podstatě vše spojené s lidmi, kteří chtěli klub a věci v něm posouvat vpřed a byli pro věc správně zapálení. Samozřejmě pokud se dařilo v dospělých kategoriích výsledkově, nebo se nám dařilo správně pracovat s mládeží, tak to většinou bylo zábavnější, než když něco nejde a je potřeba překonávat různé překážky. To si pak často člověk říká, nakolik to má smysl. Ale i to k tomu prostě patří, je potřeba zabrat a poctivou prací se opět posunout dál. Lidí, s kterými se mě dobře spolupracovalo bylo za těch 20 let hodně a těžko všechny vyjmenovat a na někoho nezapomenout. Takže to vezmu spíš tak obecně. Skvělá spolupráce byla se všemi, kteří mají rádi florbal, jsou ochotni mu obětovat část (někdy dost velkou) svého volného času a vyznávají podobné hodnoty jako já a celý náš klub. Jednoho člověka ale zmíním, a to je má skvělá manželka Šárka, která toho pro klub udělala strašně moc."

Florbal Židenice ušel od roku 2002 dlouhý kus cesty. Ta cesta byla mnohokrát trnitá. Objevily se na ní malé i velké překážky, se kterými si Židenice vždy poradily. Jiří Starý si tak může v roce 2022 s poklidem říct, že jeho klub udělal obrovský progres. Jeho cesta ale nekončí, ba naopak. "To, čím je Florbal Židenice dnes, je při vzpomínání na naše začátky téměř neuvěřitelné. Ten posun je obrovský a kdo nebyl u začátků klubu si ho asi nedokáže moc představit. Začínali jsme opravdu jenom jako parta kluků, co si chtěla zahrát florbal v nějaké oficiální soutěži, bylo nás sotva tak na složení jednoho družstva. Dnes jsme naprosto někde jinde ve všech směrech. To ale neznamená, že je vše perfektní, vnímám rezervy v mnoha směrech, kam se může klub posunout. Všichni se stále učíme a nové zkušenosti využíváme k dalším změnám a rozvoji klubu. Věřím, že díky spoustě zapálených lidí jsme na dobré cestě, abychom se posunuli zase o velký kus dopředu."

Jiří Starý za 20 let v Židenicích odehrál téměř 300 utkání. A více než 300 jich odtrénoval na lavičce mládeže, mužů či žen. Věříme, že tento příběh ještě nekončí a že na své židenické konto přidá spoustu dalších zápasů!