Znovu proti favoritovi. Židenice chtějí potrápit mistra

Druhá neděle v roce a podruhé střet s velkým favoritem na titul. Minulý víkend předvedly florbalistky Židenic kvalitní výkon v šestnáctém kole základní části extraligy proti vedoucímu týmu z Chodova, přesto na domácí půdě prohrály 1:4. Tuto neděli je čeká snad ještě tvrdší oříšek, a to souboj s úřadujícími mistryněmi z Vítkovic na jejich hřišti.
Ženy Vítkovic odstartovaly nový kalendářní rok velkým úspěchem, když ve švédském Gävle vybojovaly stříbro na Turnaji mistryň. Prakticky ihned po návratu je čekal extraligový souboj s pražskou Bohemkou, kterou ostravský tým porazil s přehledem 10:3. V domácí soutěži tak úřadující královny ligy prodloužily sérii výher už na číslo třináct a stále drží krok s pražským Chodovem na čele tabulky. Oba celky suverénně vedou soutěž se 44 body a devítibodovým náskokem na třetí Avanti Tigers Jižní Město.

A právě na horkou půdu ostravské haly na Dubině vyběhnou v neděli od tří hodin odpoledne jedenácté Židenice. Ty sice dokázaly v minulém kole potrápit Chodov, stejně si ale připsaly třináctou prohru ze šestnácti duelů. Vítkovice zatím ztratily pouze čtyři body za těsnou prohru 4:5 s Chodovem v úvodu extraligového ročníku a výhru v prodloužení s dalším pražským týmem Panthers.

První vzájemný duel brněnského celku s Vítkovicemi ale naznačil, že by nemuselo ani v neděli jít o jednoznačnou záležitost. Proti favoritům se totiž Židenice dokáží vyšponovat ke kvalitnímu florbalu. Poprvé se oba týmy potkaly v desátém kole ve znojemské hale v rámci unikátní akce Návraty domů, kde si před domácími fanoušky zahrály znojemské odchovankyně v židenickém dresu Eva Smutná a Eva Nečasová.

Brňanky dlouho držely s favoritem krok. Poprvé se prosadila vítkovická Zuzana Šponiarová až v závěru první třetiny. Stejná hráčka zvyšovala na 2:0 až po čtyřech minutách třetí periody. Statečný odpor Židenic se podařilo zlomit až dvěma slepenými brankami v 51. a 52. minutě zásluhou Ivany Šupákové a Lucie Suchánkové. Poslední slovo si ale vzaly „domácí“ hráčky, když se těsně před koncem prosadila Andrea Dernerová a stanovila tak konečnou podobu skóre na 1:4.

Výsledek vzájemného utkání z 10. kola extraligy:
K1 Florbal Židenice - 1. SC TEMPISH Vítkovice 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)
Branky: 59. Andrea Dernerová - 20. Zuzana Šponiarová, 45. Zuzana Šponiarová, 51. Ivana Šupáková, 52. Lucie Suchánková.
Vyloučení: 1:0 (využití 0:0).
Rozhodčí: Martin Hudeček, Pavel Rochovanský.
Diváci: 373.
 

Nejnebezpečnější zbraní Vítkovic je v dosavadním průběhu sezony Zuzana Šponiarová, která zatím nasbírala 36 kanadských bodů. Zdatně jí ale s 23 brankami sekunduje nejlepší střelkyně týmu Barbora Husková. Právě na tyto hráčky si musí dát v neděli židenická obrana největší pozor.
 
Statistiky v sezóně před 17. kolem extraligy:
K1 Florbal Židenice – 11. místo v tabulce, 9 bodů (3 výhry, 13 proher)
vstřelené/obdržené branky: 48/75
úspěšnost přesilovek/oslabení: 33,3 %/85,7 %
trestné minuty: 30
nejproduktivnější hráčka: Andrea Dernerová (11+4)
 
1.SC Tempish Vítkovice – 2. místo v tabulce, 44 bodů (15 výher, 1 prohra)
vstřelené/obdržené branky: 117/38
úspěšnost přesilovek/oslabení: 45 %/78,3 %
trestné minuty: 56
nejproduktivnější hráčka: Zuzana Šponiarová (17+19)


Autor: Daniel Hrbolka (11. 1. 2019)