Židenice vyrazí do baráže. Vinohrady jim mají co vracet

Už není kam couvnout, židenické florbalistky čeká poslední série dlouhé sezony. Karty jsou rozdány jasně. Kdo si připíše tři vítězství, bude hrát v následujícím ročníku nejvyšší domácí soutěž. Na tým, který prohraje, zbyde pouze první liga. Už v pátek večer odstartuje v Brně baráž o extraligu mezi Dračicemi a pražským Sokolem Královské Vinohrady.
Vinohrady budou mít svým brněnským sokyním co oplácet, protože právě Židenice loni poslaly tento tým z nejvyšší soutěže do první ligy. Oba týmy se potkaly ve druhém kole play-down v sérii hrané na čtyři vítezství. O výhře Brna navíc rozhodovalo až poslední sedmé utkání, kdy díky vítězství 5:2 na domácím hřišti položily židenické hráčky základ k udržení v extralize. Už výsledky předchozích zápasů 2:3, 2:1, 2:3, 4:3, 4:2 a 2:5 naznačují, že šlo o mimořádně vyrovnaný střetnutí.

Stejně jako loni, i letos načnou souboj Židenic a Královských Vinohrad dva zápasy v jihomoravské metropoli. První zápas začíná v pátek v šest hodin večer v Městské sportovní hale ve Vodově ulici, v sobotu se startuje hned po obědě od jedné hodiny odpoledne na stejném místě.

Průběh sezony brněnských Dračic je známý. V celkem nevydařené základní části skončily s bilancí pěti výher a sedmnácti proher na desáté příčce. V prvním kole play-down narazily na jedenáctý tým tabulky Crazy girls FBC Liberec, kterému bohužel podlehly 2:4 na zápasy a připravily se o možnost rychlé záchrany. Ve druhém kole už pak suverénně přejely nováčka z Plzně v poměru 4:0 a vybojovaly baráž. Zapadočešky se tak po roce vrací do první ligy.

Naopak Sokol Královské Vinohrady proplul základní částí západní skupiny první ligy s velkým přehledem. Z dvaadvaceti utkání vybojovaly vinohradské hráčky dvacet výher, poražené odešly pouze dvakrát. Do osmifinále tak šly z prvního místa a jednoznačně rozdrtily osmou Českou Lípu (výhry 9:0 a 10:1). Poměrně jednoznačné bylo i čtvrtfinále proti celku Rudý Dračice MLADÝCH NADĚJÍ Týn (7:0 a 4:2). První komplikace přišly v semifinále proti Hradci Králové, které rozhodlo až prodloužení rozhodujícího třetího střetnutí (5:6p, 5:2, 7:6p). V kýženém finále pak Pražanky nestačily na brněnské Buldočky, které po výhrách 4:2 a 6:0 postoupily do extraligy. Na poražený tým tak zbyla pouze baráž proti dalšímu brněnskému týmu – Židenicím.

Zatímco Dračice po celou sezonu táhla zejména Andrea Dernerová s 21 body v základní části (16 branek a 5 asistencí) a 18 body v play-down (13+5), Vinohrady nejvíce spoléhají na Kristýnu Vejvodovou. Ta sice skončila v týmovém kanadském bodování základní části až na druhém místě s 32 body (19+13) o bod za Lenkou Kalistovou, v play-off první ligy už ale byla suverénním lídrem s 16 body (7+9).


Autor: Daniel Hrbolka (17. 4. 2019)