Židenice rázně odmítly konec série. Vynutily si šestý zápas

Takhle se odmítá soupeřův matchball na ukončení série. Židenické florbalistky ve středečním pátém duelu prvního kola play-down extraligy proti Liberci na domácím hřišti vyhrály jednoznačně 6:1 a snížily stav série na 2:3. K šestému střetnutí vyjedou v pátek na sever Čech, kde se pokusí o srovnání.
Středeční zápas v hale Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem měl zatím nejjednoznačnější průběh v dosavadním play-down. Klíčem k vysokému vítězství byl zejména fakt, že domácí hráčky po celou dobu řádně uhlídaly útočné duo Hana Koníčková – Michaela Mlejnková. Druhým bodem úspěšného tažení se pak stala série pěti branek v liberecké síti během osmi minut první třetiny. Brněnské florbalistky se zkrátka do soupeřek zakously jako správné Dračice a rozhodly střetnutí ještě před první přestávkou.

V prvních deseti minutách gól nepadl, Židenicím se ale dařilo tlačit do liberecké obrany. Několik pokusů skončilo neúspěchem, v 11. minutě už ale odstartovala jatka dobře zakončenou standardní situací Kamila Pravcová. Zuzana Hubáčková pak ani nenechala hlasatele doříct aktuální stav po prvním přesném zásahu a už zvýšila na 2:0. Ex-liberecká útočnice se trefila přesně k tyči už po šesti vteřinách. V 15. minutě nařídili rozhodčí trestné střílení ve prospěch domácích, se kterým si s velkým přehledem správné kapitánky poradila Jitka Drápalová. Jednoznačná první perioda pak skončila znovu dvěma slepenými góly v 19. minutě - nejdříve znovu z hole Pravcové, na kterou o 14 vteřin později navázala i Andrea Dernerová šťastnou střelou z velké dálky, která se od tyče odrazila zpět do nešťastné brankářky Marcely Štěpánové, od níž pak míček doskákal do sítě.

Za stavu 5:0 si mohly Židenice dovolit mírně povolit tempo a hra se srovnala. Ve druhé třetině branka nepadla a brněnský celek poměrně pohodlně kontroloval vývoj. Jedinou menší komplikaci jim připravily liberecké „Bláznivé holky“ ve 42. minutě, kdy se trefila Klára Leierová. O tři minuty později ale znovu vrátila klid na florbalky domácích druhým zásahem Dernerová poté, co se jí míček zjevil překvapivě prakticky před prázdnou brankou. Do posledního hvizdu už se nic zásadního nestalo, pouze Pravcová v poslední minutě suverénně odmítla v jasné příležitosti po pěkné kombinaci vstřelit hattrick.

Trenérka brněnských florbalistek Petra Prouzová viděla samozřejmě rozhodující pasáž utkání v povedené první části. „Dobře zvládnutá úvodní třetina předurčila ráz utkání. Škoda, že v prostřední části jsme nezužitkovali žádnou z velkého množství šancí, nicméně zodpovědnou hrou jsme si výhru vzít nenechali. Díky soupeři, v pátek nás čeká pokračování,“ poznamenala. „Prohráli jsme a není k tomu co víc říct, jen to, že Židenice byly doma a víc chtěly. V pátek se vidíme a doma budeme opět silnější,“ slíbil za severočeský klub Tomáš Jakubík.

5. zápas prvního kola play-down:
K1 Florbal Židenice - Crazy girls FBC Liberec 6:1 (5:0, 0:0, 1:1)
Branky: 11. Kamila Pravcová, 11. Zuzana Hubáčková, 15. Jitka Drápalová, 19. Kamila Pravcová, 19. Andrea Dernerová, 45. Andrea Dernerová - 42. Klára Leierová.
Vyloučení: 2:3 (+Kristýna Zelníčková osobní trest; využití 0:0).
Rozhodčí: Martin Hudeček, Pavel Rochovanský.
Diváci: 88.    
 

Po vydařeném výkonu a snížení na 2:3 na zápasy teď čeká Židenice jeden den odpočinku. V pátek pak vyrazí k šestému střetnutí série, které se odehraje v Liberci od půl osmé večer. Nepochybně tedy půjde o ještě složitější odvracení dalšího matchballu. Pro záchranu v nejvyšší soutěži musí Brno ještě dvakrát vyhrát.
 

Autor: Daniel Hrbolka (20. 3. 2019)