Židenice poprvé vyhrály dvakrát v řadě a vedou v sérii 2:0

Jako by nechtěly své soupeřky porazit až příliš jednoznačně. Florbalistky Židenic zvládly vstup do druhého kola play-down extraligy a v sérii proti Plzni vedou 2:0. V sobotním i nedělním utkání na domácí půdě měly Dračice našlápnuto k výrazné výhře, v obou případech ale dokázal celek ze západních Čech hodně zkorigovat skóre a domácím zavařit. Po výhrách 7:4 a 9:6 se přímý souboj o účast v baráži přesouvá do Plzně.
Žádné velké soustředění na obrannou hru a malý počet obdržených branek. Dohromady padlo v obou duelech nadprůměrných 26 gólů. A navíc ještě jeden nadstandard – Brno dokázalo poprvé v aktuální sezoně nejvyšší soutěže zvítězit dvakrát po sobě.

Za baráží vyrazily brněnské hráčky zhurta. V prvním zápase otevřela skóre už ve 3. minutě Kamila Pravcová. O čtyři minuty později zvýšila Andrea Dernerová a ještě do přestávky přitopily pod kotlem v 16. a 18. minutě Natálie Janečková a Martina Indrová.

Pohodové tempo a navyšování jednoznačného stavu se přeneslo i do druhé periody. Ve 25. minutě dávala na 5:0 Lucie Romančáková a další dva přesné zásahy přidaly ve 29. a 39. minutě Zuzana Hubáčková a Kristýna Pospíšilová. Jednoznačný zápas tak spěl za stavu 7:0 k udržovací třetí třetině.

V ní však domácí tým možná až příliš zvolnil a Plzeň toho využila. Od 47. do 57. minuty totiž snížila na 7:4. Prosadily se Kateřina Šnebergrová, Barbora Krňoulová a dva góly přidala ještě Helena Böhmová. Větší drama už naštěstí Brňanky nepřipustily a mohly být rády, že si vytvořily v první a druhé třetině dostatečný náskok.

Trenér hostujícího celku litoval špatného začátku. „Bohužel jsme úplně vybouchli v první třetině a ani dál se nám nedařilo vrátit do zápasu. Domácí zaslouženě berou první bod,“ poznamenal Vít Procházka po závěrečném hvizdu. Domácí lavička byla i přes nepodařený konec spokojená. „Začátek zápasu nám vyšel a podle toho se odvíjel i celý průběh, který jsme celkem kontrolovali. I když poslední třetina nebyla zrovna podle našich představ,“ zhodnotil prezident židenického klubu Jiří Starý.
 
První zápas 2. kola play-down:
K1 Florbal Židenice - FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň 7:4 (4:0, 3:0, 0:4)
Branky: 3. Kamila Pravcová, 7. Andrea Dernerová, 16. Natálie Janečková, 18. Martina Indrová, 25. Lucie Romančáková, 29. Zuzana Hubáčková, 39. Kristýna Pospíšilová - 47. Kateřina Šnebergrová, 53. Barbora Krňoulová, 55. Helena Böhmová, 57. Helena Böhmová.
Vyloučení: 0:3 (využití 0:0).
Rozhodčí: Lukáš Axmann, Radek Šiška.
Diváci: 49.
 
 
Nedělní utkání se na začátku vyvíjelo o poznání vyrovnaněji, později si ale Židenice znovu vytvořily pohodlný náskok. Helena Böhmová navázala na sobotní závěr a ve 3. minutě načala gólové hody. V 11. minutě jí odpověděla domácí Jitka Drápalová, která navíc po necelých sedmi minutách druhé třetiny poslala svůj tým do vedení 2:1. Podařilo se jí využít přesilovou hru. Radost z vedení ale vydržela Brnu jen minutu, rychle totiž za hostující celek srovnala krok Kateřina Šnebergrová. Naštěstí Židenice ihned zařadily vyšší rychlostní stupeň a Plzni odskočily o pět branek. V rozmezí 30. a 40. minuty se gólově zapsala nejdřív Lucie Romančáková, Drápalová pak završila hattrick, na ni navázala Kristýna Pospíšilová a povedenou druhou část utkání uzavřela znovu Romančáková.

Pětibrankový náskok zařídila po dvou minutách třetí třetiny Andrea Dernerová, která pak ve 46. minutě dokázala zareagovat druhou přesnou trefou i na snížení Nikoly Staňkové. Za stavu 8:3 se zdálo střetnutí rozhodnuté, ale hostující florbalistky ani v neděli nehodlaly složit zbraně. Třemi góly po sobě snížily Gabriela Vaníčková, Andrea Košťálová a Anna Alexandra Suková na 8:6. Do konce přitom zbývaly ještě téměř čtyři minuty. Naštěstí si z židenického pohledu plně podmanila závěrečnou třetinu Dernerová, jež v 72 sekund před koncem dokončila hattrick a uzavřela skóre na 9:6.

Podle Jiřího Starého byl nedělní duel složitější. „Bohužel všechny problémy si způsobujeme pouze a jen sami. Vedení 2:0 v sérii je příjemné, nyní se musíme pořádně nachystat na odvety v Plzni a tam předvést maximálně koncentrovaný výkon,“ varoval. Vít Procházka naopak v neděli žehral na častá vyloučení svého týmu. „Dokud budeme trestaní desetkrát za zápas, nemůžeme čekat lepší výsledky. V pěti to šlo líp než v sobotu, ale co naplat, když čtyřikrát inkasujeme z trestu. Do domácích odvet musíme zapracovat na disciplíně a dál bojovat,“ uzavřel plzeňský kouč.
 
Druhý zápas 2. kola play-down:
K1 Florbal Židenice - FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň 9:6 (1:1, 5:1, 3:4)
Branky: 11. Jitka Drápalová, 27. Jitka Drápalová, 30. Lucie Romančáková, 33. Jitka Drápalová, 39. Kristýna Pospíšilová, 40. Lucie Romančáková, 43. Andrea Dernerová, 46. Andrea Dernerová, 59. Andrea Dernerová - 3. Helena Böhmová, 28. Kateřina Šnebergrová, 44. Nikola Staňková, 49. Gabriela Vaníčková, 51. Andrea Košťálová, 57. Anna Alexandra Suková.
Vyloučení: 1:5 (využití 2:0).
Rozhodčí: Karel Balla, Vojtěch Typl.
Diváci: 50.
 

Brněnské hráčky teď mají pětidenní pauzu. Pak se mohou v Plzni pokusit ukončit sérii, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, v nejkratším možném čase. První odveta v Plzni začíná v pátek od půl deváté večer. Čtvrtý zápas se pak hraje v sobotu od sedmi hodin večer. Vítěz druhého kola play-down si zahraje baráž o extraligu, poražený z nejvyšší soutěže vypadne.

 
Autor: Daniel Hrbolka (31. 3. 2019)