Židenice načnou bitvu o ligu proti Liberci dvakrát doma

Už několik týdnů věděly, že se do play-off stejně jako loni nepodívají, a připravovaly se na boj o záchranu. Florbalistky Židenic v sobotu a neděli vyběhnou na domácí hřiště a vyzvou Liberec v sérii o udržení v extralize. Oba duely se odehrají v hale Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem.
Výhodu domácího prostředí v úvodu série i v případném rozhodujícím sedmém zápase si Židenice zajistily tím, že skončily v základní části na desáté příčce těsně před jedenáctým Libercem. První duel začíná ve sportovní hale VUT CESA v sobotu v pět hodin odpoledne. V neděli pak na stejném místě o hodinu dříve – už ve čtyři odpoledne. Za týden se pak klání přesune ke dvěma duelům na severu Čech.

Brněnské florbalistky mohou do série vlétnout se sebevědomím. Na konci základní části předváděly poměrně dobré výkony a potrápily nejednoho favorita z vyšších pater tabulky nejvyšší soutěže. Jeden bod si odnesly například ze souboje se silnou Ostravou a výhru za tři body dokonce urvaly na hřišti Bohemians. Celkově Brno získalo v základní části 16 bodů, Liberec pouze 13. Poslední výhra celku z Podještědí se navíc datuje až do 5. ledna letošního roku, kdy si liberecké hráčky vyšláply na Olomouc.

Židenice může navíc hřát i fakt, že v obou dosavadních vzájemných zápasech dokázaly Liberec porazit. Obě střetnutí skončila poměrně chudým a těsným výsledkem 3:2.

Poprvé se oba týmy potkaly ve třetím kole v Brně. V něm se nejdřív dostaly do dvoubrankového vedení domácí hráčky po trefách Jitky Drápalové v 10. minutě a Anny Běhounkové v 26. minutě. Těsně po polovině zápasu snížila Michaela Mlejnková, ale ve 37. minutě vrátila bezpečnější náskok Židenicím Kateřina Rybníčková. Liberec dokázal pouze snížit brankou Kláry Leierové.

3. kolo:
K1 Florbal Židenice - Crazy girls FBC Liberec 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky: 10. Jitka Drápalová, 26. Anna Běhounková, 37. Kateřina Rybníčková - 32. Michaela Mlejnková, 42. Klára Leierová.
Vyloučení: 1:1 (využití 0:0).
Rozhodčí: Patrik Mik, Petr Szilvási. 
Diváci: 74.
 

Druhé střetnutí v 18. kole, tentokrát hrané v Liberci, načaly znovu lépe židenické Dračice. V 9. minutě mířila přesně Kamila Pravcová, patnáct sekund po začátku druhé třetiny ale srovnala Adéla Dlouhá. Vývoj utkání znovu strhla na stranu hostů ve 34. minutě Noemi Knapová, o pět minut později se ale z druhého vyrovnání radovala Klára Leierová. A tak přišla hvězdná chvíle mladé Markéty Sedláčkové. Ta si totiž na závěr 48. minuty schovala svůj první extraligový gól, který byl zároveň rozhodující.

18. kolo:
Crazy girls FBC Liberec - K1 Florbal Židenice 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
Branky: 21. Adéla Dlouhá, 39. Klára Leierová - 9. Kamila Pravcová, 34. Noemi Knapová, 48. Markéta Sedláčková.
Vyloučení: 0:0 (využití 0:0).
Rozhodčí: Barbora Beranová, Lucie Hejnová.
Diváci: 43.  
 

Ve víkendových zápasech o záchranu tak asi nejde očekávat žádnou přestřelku. Největší pozor si musí Brňanky dát na Michaelu Mlejnkovou, která je s 38 kanadskými body nejproduktivnější hráčkou Liberce, a Hanu Koníčkovou, jež je s 34 body v těsném závěsu.

Týmové statistiky po základní části extraligy:
K1 Florbal Židenice – 10. místo v tabulce, 16 bodů (5 výher, 17 proher)
vstřelené/obdržené branky: 67/104
úspěšnost přesilovek/oslabení: 21,1 %/85 %
trestné minuty: 44
nejproduktivnější hráčka: Andrea Dernerová (16+5)
 
Crazy Girls FBC Liberec – 11. místo v tabulce, 13 bodů (3 výhry, 19 proher)
vstřelené/obdržené branky: 77/132
úspěšnost přesilovek/oslabení: 33,3 %/63,9 %
trestné minuty: 75
nejproduktivnější hráčka: Michaela Mlejnková (24+14)
 

Autor: Daniel Hrbolka (7. 3. 2019)