Židenice chtějí před play-down získat herní pohodu. Střetnou se s Tatranem

Mohou se v klidu soustředit na svou hru, protože výsledek už jejich postavení v tabulce neovlivní. Židenické florbalistky jistě skončí po základní části ženské extraligy na desáté příčce a v březnovém play-down je čeká Liberec. Naopak pražskému Tatranu nejspíš půjde v neděli o hodně. Bojuje totiž o poslední postupové místo do play-off.
Program v neděli těsně po obědě je jasný, vyrazit fandit brněnským florbalistkám v posledním 22. kole základní části extraligy. V něm v Městské sportovní hale ve Vodově ulici od půl druhé odpoledne vyzvou pražský celek Tatran Střešovice, který aktuálně okupuje osmé místo soutěže. Ve hře o postup do play-off jej ale nahání Olomouc. Ta má zatím shodný počet 22 bodů a v sobotu večer doma přivítá Panterky. Úkol Tatranu zní jasně, musí získat minimálně stejný počet bodů jako Hanačky. Ve vzájemných duelech má totiž nad Olomoucí navrch.

Pokud Olomouc získá v sobotu tři body, nečeká Tatran v Brně nic příjemného. Bilance Židenic s tímto pražským soupeřem je totiž v letošní sezoně vyrovnaná 1:1.

Poprvé se oba týmy střetly hned ve druhém kole extraligy a lépe si na domácí půdě vedly Pražanky. Už po 74 vteřinách hry se prosadila Anežka Viplerová, první třetina ale zažila hned dva obraty. Už v 8. minutě totiž vedly Židenice zásluhou Andrey Dernerové a Evy Smutné. Bohužel závěr úvodní periody patřil Tatranu, když se ze dvou gólů radovala Lenka Faltusová.

I druhá část utkání přinesla pět branek, bohužel čtyři z nich padly za záda židenické golmanky Lenky Remešové. Stav 7:2 těsně po polovině duelu už byl prakticky neřešitelný. Zejména zásahy Adély Kramperové a Daniely Reindlové, které dělilo jen pět vteřin v 34. minutě, odvály šanci na dobrý výsledek. Reindlerová svůj první gól dala už v 27. minutě, ještě před ní zvyšovala Natálie Houžvičková. Pozitivní tečku za jinak hrubě nepodařenou třetinou udělala ve 36. minutě druhou brankou Dernerová.

Ta byla při chuti a dokonce zvládla dovršit hattrick. Ve 47. minutě našla přesnou střelou prostor u pravé tyčky. Poslední slovo si ale nakonec vzal Tatran, když na konečných 8:4 zvýšila necelých pět minut před závěrečnou sirénou Monika Zikmundová.
 
Výsledek vzájemného duelu z 2. kola extraligy:
Tatran Střešovice - K1 Florbal Židenice 8:4 (3:2, 4:1, 1:1)
Branky: 2. Anežka Viplerová, 18. Lenka Faltusová, 20. Lenka Faltusová, 22. Natálie Houžvičková, 27. Daniela Reindlová, 34. Adéla Kramperová, 34. Daniela Reindlová, 56. Monika Zikmundová - 5. Andrea Dernerová, 8. Eva Smutná, 36. Andrea Dernerová, 47. Andrea Dernerová.
Vyloučení: 2 (+Markéta Prontekerová 5):1 (využití 0:2).
Rozhodčí: David Hejzlar, Lukáš Weissgráb.
 

Druhé střetnutí Židenic a Tatranu se odehrálo v listopadovém čtvrtfinále Poháru České pojišťovny, v němž byly úspěšnější brněnské Dračice. Zvítězily 3:2 po dvou trefách Natálie Janečkové a rozhodujícím gólu Andrey Dernerové. O dvě branky Tatranu se postaraly Daniela Reindlová a Liana Matěvosova.

Nejnebezpečnější zbraní Pražanek, na kterou si musí dát Židenice obzvlášť pozor, je Barbora Zabavská. Ta v aktuálním ročníku zaznamenala 10 přesných zásahů a přidala dvojnásobek gólových asistencí.
 
Statistiky v sezóně před 22. kolem extraligy:
K1 Florbal Židenice – 10. místo v tabulce, 16 bodů (5 výher, 16 proher)
vstřelené/obdržené branky: 63/99
úspěšnost přesilovek/oslabení: 26,7 %/88,9 %
trestné minuty: 40
nejproduktivnější hráčka: Andrea Dernerová (16+5)
 
Tatran Střešovice – 8. místo v tabulce, 22 bodů (9 výher, 12 proher)
vstřelené/obdržené branky: 82/122
úspěšnost přesilovek/oslabení: 26,5 %/64,3 %
trestné minuty: 61
nejproduktivnější hráčka: Barbora Zabavská (10+20)
 

Autor: Daniel Hrbolka (22. únor 2019)