Zbývá poslední krok. Židenice mají záchranu na dosah

Beze zbytku využily domácí výhodu a míří, stejně jako minulý rok, za záchranou v nejvyšší soutěži. Florbalistky Židenic porazily na domácím hřišti poražený tým z finále první ligy Sokol Královské Vinohrady jednoznačně 7:1 a 9:1. V sérii hrané na tři vítězství vedou 2:0 a už za týden si mohou zajistit extraligovou příslušnost i na příští sezonu.
Zatím se souboj s pražskými Královskými Vinohrady ani vzdáleně nepodobá loňskému druhému kolu play-down, kde oba celky nabídly sedm vyrovnaných střetnutí a boj do posledního momentu. Židenice loni poslaly Sokol do první ligy, o rok později se výkonnostní mezera mezi oběma týmy zdá daleko větší.

Obě velikonoční utkání se odehrály v brněnské Městské sportovní hale ve Vodově ulici. V pátek se na úvodní trefu čekalo šest a půl minuty, kdy skóre otevřela Lucie Romančáková. Asistovala jí Andrea Dernerová, která se sama prosadila o necelé dvě minuty později. Do druhé části se tak šlo za stavu 2:0, o navýšení se však postarala v přesilové hře ve 26. minutě Martina Indrová.

Definitivní zlom veškerých snah Královských Vinohrad přinesla 48. minuta, kdy se v rozmezí čtyř sekund trefily Eva Smutná a znovu Romančáková.  V 51. minutě zvýšila na 6:0 Noemi Knapová, na jejíž zásah odpověděla o čtyři minuty později jedinou brankou Sokola v utkání Anna Kutnarová. Finální podobu skóre vtiskla nejlepší hráčka pátečního duelu Romančáková, která tři minuty před posledním hvizdem zkompletovala hattrick a uzavřela na 7:1.

První zápas baráže o extraligu:
K1 Florbal Židenice - TJ Sokol Královské Vinohrady 7:1 (2:0, 1:0, 4:1)
Branky: 7. Lucie Romančáková, 9. Andrea Dernerová, 26. Martina Indrová, 48. Eva Smutná, 48. Lucie Romančáková, 51. Noemi Knapová, 58. Lucie Romančáková - 55. Anna Kutnarová.
Vyloučení: 2:3 (využití 1:0).
Rozhodčí: Jan Beránek, Jaroslav Přibyl.
Diváci: 69.
 

Jestli někdo o den později přicházel do haly s tušením, že určitě půjde o vyrovnanější zápas, mýlil se. I v sobotu totiž brněnské Dračice jednoznačně dominovaly. První barážový víkend zastihl ve výborné formě Lucii Romančákovou, jež znovu skórovala jako první, tentokrát v 8. minutě. Druhý přesný zásah si schovala na úvodní minutu druhé periody. Další dvě přesné trefy přidaly ve 38. a 39. minutě Andrea Dernerová a Jitka Drápalová. Druhá jmenovaná si úspěšně poradila s nařízeným trestným střílením.

Do třetí části židenické hráčky vlétly jako uragán a po 54 sekundách nebylo co řešit. Nejdřív se prosadila podruhé Dernerová, svůj první gól v ženské extralize si pak připsala i mladičká Jasmína Sertová. Ani stav 6:0 ale Brňankám nestačil a neustále podnikaly výpady před branku pražského celku. Ve 48. minutě se hattricku dočkala Dernerová. Na začátku 51. minuty se pak v rozmezí šesti sekund zapsaly do dějin střetnutí i Kateřina Rybníčková a Kamila Pravcová. V té době už se mezi třemi tyčemi domácích oháněla brankářka Tereza Chládková. Její i týmové čisté konto však stihla třináct sekund před závěrečnou sirénou pokazit vinohradská Štěpánka Kolafová. „Oba zápasy byly dost podobné, pozitivem je, že jsme mohli v sobotu díky průběhu zapojit všechny hráčky. Díky soupeři za férové zápasy,“ zhodnotil prezident židenického klubu Jiří Starý. „Díky naší výborně chytající gólmance jsme se vyhnuli totálnímu debaklu. Ve srovnání se základní částí nám chybí kvůli zranění skoro dvě lajny a proti tak vyspělému soupeři je to pro nás opravdu náročný závěr sezony. Děkujeme za férové utkání a celkově Brnu za pohostinnost,“ sdělil kouč hostů Pavel Doubek.

Druhý zápas baráže o extraligu:
K1 Florbal Židenice - TJ Sokol Královské Vinohrady 9:1 (1:0, 3:0, 5:1)
Branky: 8. Lucie Romančáková, 21. Lucie Romančáková, 38. Andrea Dernerová, 39. Jitka Drápalová, 41. Andrea Dernerová, 41. Jasmína Sertová, 48. Andrea Dernerová, 51. Kateřina Rybníčková, 51. Kamila Pravcová - 60. Štěpánka Kolafová.
Vyloučení: 1:2 (využití 0:0).
Rozhodčí: Lukáš Axmann, Radek Šiška. 
Diváci: 51.
 

Po dvou jednoznačných vítězstvích tak mají Židenice tři matchbally na záchranu nejvyšší ženské soutěže. První možnost na ukončení série budou mít v Hostivicích příští týden v sobotu. Utkání začíná ve dvě hodiny odpoledne. Bude pětatřicátý duel Židenic v aktuální extraligové sezoně tím posledním?  


Autor: Daniel Hrbolka (20. 4. 2019)