Ve svátečním dvojboji proti Olomouci a Plzni

Po jednotýdenní pauze se znovu roztáčí kola ženské extraligy na plné obrátky a na florbalistky Židenic čekají hned dva zápasy. V pátek přivítají na domácím hřišti Olomouc a v neděli oslaví sté výročí vzniku Československa duelem s Plzní. V obou případech jde o soupeře z dolní poloviny tabulky, takže se bude hrát o důležité body v boji o play-off.
Na osmé kolo extraligy zavítají brněnští fanoušci netradičně už v pátek v sedm hodin večer. V hale Pod Palackého vrchem přivítají deváté Židenice osmou Olomouc. Už podle postavení v tabulce se dá očekávat třaskavý souboj o každý centimetr hřiště.

Snad tentokrát nebude platit pravidlo loňské sezony, kdy vždy ve vzájemném souboji Brna a Olomouce zvítězil hostující tým. Židenice nejdřív vyhrály na půdě Hanaček vysoko 7:1, ty jim ale porážku vrátily v poměru 4:1.
Olomouc zatím v sedmi odehraných kolech vybojovala osm bodů, porazila Plzeň, Jičín a v posledním zápase si dokonce vyšlápla na pražský celek Bohemians. Židenice s šesti body naopak budou chtít napravit téměř dva týdny starou porážku 2:3 s Jičínem.

V případě páteční výhry v základní hrací době Brňanky svého soupeře přeskočí v tabulce. „Olomouc patří mezi tradičně soupeře. Houževnatý, bojovný celek, jehož největší oporou je golmanka. Spíš než na kombinaci spoléhají na protiútoky. Vzájemná utkání se obvykle nesou v duchu urputných soubojů, a i když oba týmy doznaly mnoha změn, nedá se očekávat, že by se vzájemné utkání od tradičního scénáře odchýlilo,“ odhaduje trenérka Židenic Petra Prouzová.
 

Ve svátek do Plzně

Většina lidí v České republice si bude v neděli připomínat sté výročí vzniku československého státu. Hráčky Židenic ale žádné velké oslavování nestihnou. Už dva dny po duelu s Olomoucí je totiž čeká deváté ligové kolo a dlouhý výjezd do západočeské Plzně. Utkání začíná ve sportovní hale Slavia VŠ od čtyř hodin odpoledne.

Domácí tým hájí roli nováčka soutěže a zatím je se třemi body poslední - dvanáctý. Podcenění ale není na místě, Plzeň totiž na domácí půdě zaskočila v sedmém kole pražský Tatran a po výhře 3:2 oslavila první extraligové body. V předchozích šesti zápasech ale sesbíraly plzeňské hráčky celkem jednoznačné prohry.

Brňanky si budou muset dát pozor zejména na Nikolu Staňkovou, která vede kanadské bodování týmu z města piva s pěti brankami a třemi asistencemi. „Nováček soutěže z Plzně je povzbuzený první výhrou v sezoně, když získal skalp Tatranu. Praktikují hru s hrotovým útočníkem se snahou o rychlý protiútok, mají poměrně slušně organizovanou obranu. Před domácím publikem se určitě budou chtít znovu ukázat v co nejlepším světle. Na nás je, abychom diktovali tempo hry. Silné i slabé stránky soupeře známe,“ zmiňuje Prouzová.
 
 
Statistiky Židenic a soupeřů v sezóně před 8. kolem extraligy:

K1 Florbal Židenice – 9. místo v tabulce, 6 bodů (2 výhry, 5 proher)
vstřelené/obdržené branky: 18/32
úspěšnost přesilovek/oslabení: 66,7 %/83,3 %
trestné minuty: 14
nejproduktivnější hráčka: Andrea Dernerová (5+1)
 
FBS Olomouc – 8. místo v tabulce, 5 bodů (3 výhry, 4 prohry)
vstřelené/obdržené branky: 30/53
úspěšnost přesilovek/oslabení: 28,6 %/55,6 %
trestné minuty: 18
nejproduktivnější hráčka: Tereza Mošťková (7+3)
 
FBŠ Slavia FatPipe Plzeň – 12. místo v tabulce, 3 body (1 výhra, 6 proher)
vstřelené/obdržené branky: 22/61
úspěšnost přesilovek/oslabení: 28,6 %/60 %
trestné minuty: 20
nejproduktivnější hráčka: Nikola Staňková (5+3)
 

Daniel Hrbolka (25. 10. 2018)