V play-down s Libercem zatím nemá blíž k záchraně ani jeden tým

Po prvním hracím víkendu play-down extraligy není jasné, kdo má z dvojice Židenice-Liberec nakročeno k záchraně. Liberec totiž dokázal v sobotu v úvodním duelu zaskočit domácí Dračice a vyhrál 6:5. V neděli už ale Židenice zabraly, využily výhodu domácího prostředí v hale Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem a srovnaly stav série na 1:1 po výhře 6:3.
Oba úvodní duely boje o záchranu nenapodobily dvě střetnutí v základní části extraligy. V nich totiž padlo pouze pět branek a vždy se radovaly z těsné výhry 3:2 Židenice. První duel série o udržení, která se hraje na čtyři vítězná utkání, ale brněnským florbalistkám nevyšel, a to z jednoho důvodu. Vůbec se jim nepodařilo pohlídat nejproduktivnější hráčku Liberce Michaelu Mlejnkovou, která prakticky sama zdemolovala obranu domácích.

Liberecká opora se trefila už 17 vteřin po úvodním hvizdu. V 10. minutě ale odpověděla domácí Martina Indrová, na kterou ve 14. minutě navázala i nejproduktivnější hráčka Židenic Andrea Dernerová. Uzavřela tak gólový účet první třetiny na 2:1 pro domácí.

Úvod druhé periody ale znovu patřil Mlejnkové, která ve 22. minutě srovnala. Židenice znovu odskočily zásluhou Dernerové v 29. minutě, ještě do přestávky ale liberecké hráčky zápas otočily. V 31. minutě se prosadila potřetí Mlejnková a v 35. minutě na ni navázala ještě Martina Dostalíková.

Mlejnková ale neměla dost a pozornost na sebe strhla i v úplném úvodu třetí části. Po nástupu ze šaten ji na zvýšení náskoku stačilo jen 26 vteřin. Poté se střelecky odmlčely na delší dobu obě strany, až to Mlejnkovou přestalo bavit a v 54. minutě vsítila svou pátou branku.

Židenický pokus o zázrak přišel pozdě. Zuzana Hubáčková snížila čtyři minuty před koncem na 6:4 a na 6:5 pak v čase 59:31 zavěsila Silvia Tomová. Bohužel Židenicím ke srovnání nepomohla ani hra bez brankářky a Liberec tak první bod v sérii urval pro sebe. „Sérii jsme nezačali, jak jsme chtěli, Liberec nás jednoznačně předčil v efektivitě zakončení. Nedá se nic dělat, jedeme dál, zítra budeme lepší,“ věštil po sobotní prohře prezident židenického klubu Jiří Starý.

První zápas play-down:
K1 Florbal Židenice - Crazy girls FBC Liberec 5:6 (2:1, 1:3, 2:2)
Branky: 10. Martina Indrová, 14. Andrea Dernerová, 29. Andrea Dernerová, 57. Zuzana Hubáčková, 60. Silvia Tomová - 1. Michaela Mlejnková, 22. Michaela Mlejnková, 31. Michaela Mlejnková, 35. Martina Dostalíková, 41. Michaela Mlejnková, 54. Michaela Mlejnková.
Vyloučení: 1:4 (využití 0:0).
Rozhodčí: Martin Petřík, Tomáš Podlesný. 
Diváci: 88.
 
 
O den později brněnské florbalistky předvedly jinou písničku a vyslyšely přání prezidenta. Už ve 2. minutě otevřela skóre domácí Kamila Pravcová a v čase 2:38 přidala svou trošku do mlýna Andrea Dernerová.

Úvod druhé periody už vyšel lépe Severočeškám. Ve 24. minutě snížily po přesném zásahu Hany Koníčkové. Zápas střelecky sedl Pravcové, která ve 30. minutě zajistila domácím znovu dvoubrankový náskok. Mohla se z něj však, stejně jako její spoluhráčky, radovat jen dvanáct vteřin, po kterých přišla odpověď z hole Michaely Mlejnkové. A ještě hůř bylo po dalších jedenadvaceti vteřinách, protože srovnala Aneta Foffová a do šaten se tak šlo za stavu 3:3.

Naštěstí poslední část patřila výhradně domácím. Dračice zabraly a tým z Podještědí přejely třemi góly. Rozhodující branku měla ve 43. minutě na svědomí Kristýna Pospíšilová, v poslední minutě se pak při powerplay soupeře trefily ještě Lucie Romančáková a Martina Indrová.

Židenice tak srovnaly sérii před slušnou diváckou kulisou na 1:1. Podle hostujícího trenéra Tomáše Jakubíka srazila jeho svěřenkyně zbytečná vyloučení. „Čekali jsme těžký boj a taky to tak bylo. Zbytečná vyloučení nás stála síly, a to se na konci podepsalo. Na příští víkend se těšíme a budeme silnější. Děkuji soupeři a divákům,“ poznamenal.

Naopak Jiří Starý byl spokojen. „Super začátek zápasu. Liberci potom pomohlo naše pětiminutové oslabení, díky kterému se prakticky vrátil do hry. A slibně rozehrané utkání jsme dovedli do velkého dramatu. Poslední třetinu jsme nakonec zvládli. Děkujeme skvělým divákům,“ sdělil.

Druhý zápas play-down:
K1 Florbal Židenice - Crazy girls FBC Liberec 6:3 (2:0, 1:3, 3:0)
Branky: 2. Kamila Pravcová, 3. Andrea Dernerová, 30. Kamila Pravcová, 43. Kristýna Pospíšilová, 60. Lucie Romančáková, 60. Martina Indrová - 24. Hana Koníčková, 30. Michaela Mlejnková, 31. Aneta Foffová.
Vyloučení: 1 (+Martina Indrová 5):4 (využití 0:1).
Rozhodčí: Michal Prouza, Petr Rogowski. 
Diváci: 143.
 
 
Vyrovnaný souboj o udržení v nejvyšší florbalové soutěži se teď přesouvá na sever Čech. Třetí a čtvrtý zápas se odehraje v Liberci příští víkend (sobota 20:00, neděle 14:00).


Autor: Daniel Hrbolka (10. 3. 2019)