Neúspěšný výjezd na sever. Židenice budou doma čelit matchballu

Liberec je zatím tvrdší oříšek, než se před play-down zdálo. Židenice v rámci boje o záchranu v nejvyšší florbalové soutěži vyrazily za stavu 1:1 na zápasy ke dvěma duelům na sever Čech. Bohužel si však do Brna neodvezly ani jeden bod. Po prohrách 4:7 a 3:6 tak v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy stojí nad propastí – hrozí jim druhé kolo play-down a pak případně i baráž. Už ve středu večer je čeká zápas na domácí půdě.
Liberecké Crazy Girls se zatím v sérii s Brnem mohou plně spolehnout na své hvězdy Michaelu Mlejnkovou a Hanu Koníčkovou. Sobotní výhru režírovala Mlejnková, neděli měla pod taktovou Koníčková.

V sobotu večer si brněnské Dračice nepohlídaly úvod střetnutí a Liberec se dostal do vedení o tři branky, který si pak celkem bezpečně udržoval až do poslední sirény. V 6. minutě otevřela skóre Koníčková a ve 12. a 13. minutě udeřila dvakrát Mlejnková. Ta stihla ještě v úvodní třetině dovršit hattrick. Trefila se v 19. minutě, když odpověděla na snížení z hole Noemi Knapové. Góly prošpikovanou třetinu zakončila ještě Kamila Pravcová, která snížila na 4:2 hned patnáct vteřin po třetí brance Mlejnkové.

Druhá část lépe vyšla Brnu, když ve 26. minutě posunula Židenice na dostřel soupeři Natálie Janečková. Bohužel kritický vstup do poslední třetiny brněnské florbalistky hrubě nezvládly. Po 26 vteřinách hry ještě neproměnila Klára Leierová trestné střílení, o patnáct vteřin později už ale zvýšila Adriana Kronychová a za další minutu vrátila tříbrankový náskok Severočeškám Hana Koníčková.

V polovině třetí třetiny ještě vykřesala naději svým prvním gólem v ženské extralize Eva Nečasová, v závěru ale při hře bez brankáře utnula všechny šance Židenic střelou do prázdné branky znovu Mlejnková. „Nenechali jsme si utéct vítězství, naše holky byly hladovější,“ zhodnotil liberecký kouč Jakub Procházka. Naopak prezident židenického klubu Jiří Starý byl kritický. „Liberec byl důraznější a celkově lepší. Jestli chceme uspět, musíme předvést, co umíme, a zahrát výrazně lépe,“ dodal.

3. zápas play-down:
Crazy girls FBC Liberec - K1 Florbal Židenice 7:4 (4:2, 0:1, 3:1)
branky: 6. Hana Koníčková, 12. Michaela Mlejnková, 13. Michaela Mlejnková, 19. Michaela Mlejnková, 41. Adriana Kronychová, 42. Hana Koníčková, 59. Michaela Mlejnková - 14. Noemi Knapová, 19. Kamila Pravcová, 26. Natálie Janečková, 51. Eva Nečasová.
Vyloučení: 1:0 (využití 0:0).
Rozhodčí: Tomáš Kostinek, Martin Reichelt.
Diváci: 32.

 
V nedělním zápase se na úvodní gól čekalo poměrně dlouho a oba týmy hrály opatrně. Nakonec úvodní část vyšla lépe Židenicím, když v 19. minutě dala na 1:0 Natálie Janečková. Ve 24. minutě sice využila přesilovku domácí Hana Koníčková, ve 26. minutě ale vrátila vedení Brňankám dobře hrající Janečková. Pak ale přišlo hluché místo ve hře Dračic a Liberec duel otočil. V rozmezí 32. a 38. minuty se prosadila nejdříve Michaela Mlejnková a dva přesné zásahy přidala i Koníčková, která dokončila hattrick. Podruhé se tak šlo do šaten za stavu 4:2.

Ve třetí třetině se znovu delší dobu vyčkávalo, až po deseti minutách zacílila do černého Zuzana Hubáčková a snížila na 4:3. Jako kritická se tak nakonec zdá hra rukou brněnské Kristýny Pospíšilové, která se v 58. minutě poroučela na trestnou lavici. Liberci v 59. minutě znovu vyšla přesilovka se zakončující Koníčkovou a dvacet vteřin před koncem dala, stejně jako v sobotu, konečnou podobu skóre Mlejnková.

Severočeský tým se tak radoval z výhry 6:3. „Obrovsky těžký zápas jak fyzicky, tak i po psychické stránce. Ale udělali jsme doma 2 body a v sérii máme matchball. Děkuji našim holkám za morál. Ve středu přijedeme do Brna ukončit sérii,“ konstatoval za libereckou lavičku Tomáš Jakubík. Podle Jiřího Starého Židenice dokázaly svůj výkon zlepšit. „Hráli jsme podstatně lépe než včera, Liberec ale prokázal svou kvalitu a zápas dokázal překlopit na svou stranu. Nyní nám nezbývá než vyhrát tři zápasy za sebou, budeme bojovat,“ ujistil prezident.

4. zápas play-down:
Crazy girls FBC Liberec - K1 Florbal Židenice 6:3 (0:1, 4:1, 2:1)
Branky: 24. Hana Koníčková, 32. Michaela Mlejnková, 36. Hana Koníčková, 38. Hana Koníčková, 59. Hana Koníčková, 60. Michaela Mlejnková - 19. Natálie Janečková, 26. Natálie Janečková, 51. Zuzana Hubáčková.
Vyloučení: 0:2 (využití 2:0).
Rozhodčí: Barbora Beranová, Lucie Hejnová. 
Diváci: 62.
 

Liberec se tedy po domácím dvojutkání ujal vedení 3:1. Možnost nastartovat zvrat v sérii mají brněnské florbalistky už tuto středu. Pátý duel Židenice odehrají od půl sedmé večer v hale Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem.


Autor: Daniel Hrbolka (17. 3. 2019)