Liberec byl nad síly Židenic. Ty musí o extraligu dál bojovat

První matchball doma odvrátily, v pátek už ale byly na domácí Liberec krátké. Brněnské florbalistky prohrály na severu Čech šestý zápas prvního kola play-down 4:7 a nedokázaly tak zvrátit celou sérii ve svůj prospěch. Liberecké „Šílené holky“ zvítězily 4:2 na zápasy a zajistily si záchranu v nejvyšší soutěži. Naopak Židenice si výrazně prodlouží sezonu. V druhém kole play-down je čeká Plzeň, kde už bude ve vzduchu cítit nebezpečí sestupu.
Na začátku pátečního střetnutí se přitom nezdálo, že by se židenické hráčky potřebovaly po dlouhém cestování rozkoukávat. Už po sedmi vteřinách po úvodním buly se totiž po sehraném signálu prosadila Kamila Pravcová a otevřela skóre. Bohužel hubené vedení dlouho nevydrželo, protože se hned ve druhé minutě trefila nebezpečná Michaela Mlejnková. Židenice zkusily znovu odskočit ve 4. minutě, kdy zajistila vedení 2:1 Kateřina Rybníčková, jenže šílenou úvodní pětiminutovku, po níž to vypadalo na velkou přestřelku, ukončila vyrovnáním Klára Leierová. Do první přestávky se už ale stav neměnil.

Na další branku se čekalo až do druhé poloviny duelu. Bohužel přišla kritická šestiminutovka, během níž si liberecké florbalistky vytvořily rozhodující náskok. Ve 32. minutě poslala domácí poprvé v utkání do vedení Aneta Foffová díky využité přesilovce. Ve 35. minutě zvýšila Klára Leierová a pohodlný tříbrankový polštář zajistila ve 38. minutě svým druhým gólem Mlejnková. V poslední minutě druhé periody se ale ještě pokusila vykřesat naději na zvrat Lucie Romančáková, která snížila na 3:5.      

Velký zápas znovu hrála liberecká opora Mlejnková. Ke svým dvěma brankám a stejnému počtu asistencí totiž přidala ve třetí třetině další dva přesné zásahy. Bezpečný náskok 7:3 zařídila v 50. a 57. minutě. Dračice se už zmohly jen na snížení minutu a půl před koncem zásluhou Andrey Dernerové.

Kouč severočeského celku Tomáš Jakubík byl po závěrečném hvizdu šťastný. „Úleva, úleva, úleva... holkám gratuluji, že udržely extraligu a bude se tu hrát i příští sezonu. Ze začátku velmi vyrovnané utkání, ale bylo vidět, kdo tu sérii chtěl vyhrát víc. Holkám děkuji za předvedenou hru a neskutečný morál. Židenicím přeji hodně štěstí do dalších bojů, určitě mají své místo v extralize. Je to tam!“ radoval se.

Naopak v brněnském táboře zavládlo zklamání. „Bohužel jsme nedokázali zužitkovat povedený vstup do zápasu a pokaždé jsme soupeře nechali rychle dorovnat. Zatímco v celé sezoně se nám hra v oslabení dařila, v play-down se nám v této činnosti krutě nedařilo, stejně tak v přesilovkách. To spolu s individualitami rozhodlo. Klobouk dolů, co předvedly Hanka Koníčková a Míša Mlejnková. Děkuji aktérům série za vzájemný respekt a gratuluji Liberci,“ poznamenala trenérka Židenic Petra Prouzová.

6. zápas prvního kola play-down:
Crazy girls FBC Liberec - K1 Florbal Židenice 7:4 (2:2, 3:1, 2:1)
Branky: 2. Michaela Mlejnková, 6. Klára Leierová, 32. Aneta Foffová, 35. Klára Leierová, 38. Michaela Mlejnková, 50. Michaela Mlejnková, 57. Michaela Mlejnková - 1. Kamila Pravcová, 4. Kateřina Rybníčková, 40. Lucie Romančáková, 59. Andrea Dernerová.
Vyloučení: 1:3 (využití 2:0).
Rozhodčí: Jan Brejcha, Lukáš Husák.
Diváci: 46.
 

Na nepovedený pokus o záchranu musí Židenice rychle zapomenout a soustředit se na ještě důležitější úkol. V druhém kole play-down už půjde o hodně. V sérii na čtyři vítezství si to brněnské florbalistky rozdají s nováčkem této sezony z Plzně o účast v baráži. Tým, jenž prohraje, se s extraligou rovnou minimálně na rok rozloučí. A že nepůjde o lehký úkol naznačil plzeňský celek v prvním kole play-down, kde celkem slušně potrápil Olomouc.  


Autor: Daniel Hrbolka (22. 3. 2019)