Extraligové! Židenické florbalistky zachránily nejvyšší soutěž

Pětatřicet zápasů a stačilo, konečně mají brněnské florbalové Dračice po sezoně. Skončila stejně jako minulý rok – záchranou extraligy v baráži a znovu po jednoznačně ovládnuté sérii v poměru 3:0 na zápasy. Poslední dílek skládačky přidaly Židenice v sobotu v Hostivicích nedaleko Prahy, kde porazily Sokol Královské Vinohrady 7:3.
Pražský soupeř vzdoroval v sobotním střetnutí nejvíc za celou sérii. První dva domácí duely ovládlo Brno dominantními výsledky 7:1 a 9:1. Třetí zápas byl přitom ještě v jeho polovině vyrovnaný.

Jako první se ale prosadily Brňanky, když v 8. minutě otevřela skóre Noemi Knapová, na níž o dvě minuty později navázala Zuzana Hubáčková. Ještě před přestávkou ale snížila Kristýna Vejvodová a ve 30. minutě dokázala srovnat v přesilovce Adéla Skalická.

Naštěstí Židenice rychle odpověděly a navíc dokázaly ještě před druhou přestávkou odskočit do rozhodujícího tříbrankového trháku. Ve 33. a 37. si připsala rozhodující trefy Eva Smutná, ve 39. minutě si navíc vstřelila vlastní branku Petra Batíková a do šaten se šlo za stavu 5:2.

Smolařka závěru druhé periody sice dokázala po pěti minutách třetí třetiny odčinit vlastence a snížit na 5:3, víc už ale Královské Vinohrady nezvládly. V 56. minutě vstřelila pojišťovací branku Kamila Pravcová, která zužitkovala přesilovku. V čase 57:35 pak padl poslední gól Židenic v aktuální extraligové sezoně. Na konečných 7:3 upravila druhou brankou v utkání Hubáčková.

Stejně jako minulý rok vystavily brněnské florbalistky Královským Vinohradům ráznou stopku při snaze zajistit si extraligovou příslušnost pro další ročník. Loni ve druhém kole play-down, letos v baráži. Rozdíl ve výkonnosti byl ale markantnější, vždyť loňské play-down se rozhodovalo až v sedmém duelu. „Zasloužené vítězství jak dnes, tak v celé sérii. Soupeři díky za celou férovou sérii. Jsem rád, že jsme si už tak dlouhou sezónu neprodlužovali a druhé kolo play-down i baráž jsme zvládli v nejkratší možné době. Díky holkám za celou sezónu, stejně tak patří poděkování všem v klubu a v neposlední řadě našim věrným fanouškům,“ sdělil po utkání prezident židenického klubu Jiří Starý.

Naopak na straně SKV zavládl smutek. Tým totiž v závěru sezony postihly velké ztráty a s torzem kádru nešlo adekvátně zabojovat o nejvyšší soutěž. „Děkuji deseti statečným hráčkám v poli a oběma brankářkám za předvedený výkon. Celému týmu děkuji za sezónu a doufám, že se zase někdy uvidíme všichni pohromadě na hřišti,“ poznamenal kouč Královských Vinohrad Jonáš Sigl.

Třetí zápas baráže o extraligu:
TJ Sokol Královské Vinohrady - K1 Florbal Židenice 3:7 (1:2, 1:3, 1:2)
Branky: 19. Kristýna Vejvodová, 30. Adéla Skalická, 46. Petra Batíková - 8. Noemi Knapová, 10. Zuzana Hubáčková, 33. Eva Smutná, 37. Eva Smutná, 39. Petra Batíková, 56. Kamila Pravcová, 58. Zuzana Hubáčková.
Vyloučení: 1:1 (využití 1:1).
Rozhodčí: Josef Monzer, Jiří Jelínek.
 

Židenice si tak po prohře v prvním kole play-down s Libercem poradily výborně s druhým kolem proti Plzni i v následné baráži. Záchranu si zajistily díky sedmi vítězstvím v řadě. Teď hráčky čeká zasloužený odpočinek s extraligou v kapse i pro příští sezonu.


Autor: Daniel Hrbolka (27. 4. 2019)