Evy se vrací domů! Židenice vyzvou mistra ve Znojmě

Na programu je domácí zápas, přesto se fanoušci Židenic musí vypravit do Znojma. Tam se totiž brněnský extraligový tým postaví v sobotu od čtyř hodin odpoledne v desátém kole úřadujícím mistryním z Vítkovic. Ve znojemské sportovní hale se odehraje už třetí vydání akce Návraty domů. V tomto projektu Židencice pořádají domácí utkání v různých městech, ze kterých doputovaly hráčky do brněnského celku. Tentokrát se celá akce točí okolo dvojice hostujících znojemských hráček - Evy Nečasové a Evy Smutné.
Akce Návraty domů měla premiéru před dvěma lety. „Původní myšlenka byla a stále je, aby si holky, které nejsou původem z Brna, a hrají za nás, zahrály extraligu ve městě, odkud pochází a kde s florbalem začínaly,“ osvětlil prezident židenického klubu Jiří Starý.

Teď padla volba na dvě mladé florbalistky ze Znojma Evu Nečasovou a Evu Smutnou. Díky nim se tak poprvé v historii odehraje ve Znojmě duel ženské extraligy. „Moc se těším, protože bude něco neskutečného hrát florbal na takové úrovni ve městě, kde jsem s ním začínala. Zafandit mi přijde celá rodina, která mě podporuje ve všech směrech, ale i kamarádi, jejichž podpory si nesmírně vážím, a plno dalších příznivců ženského florbalu. Zápas bude z obou stran určitě zajímavý, Vítkovice jsou favoritem vrchní části tabulky. Určitě se budou snažit být stoprocentní a odvézt tři body. My se jim ty body pokusíme sebrat, takže určitě bude na co koukat,“ řekla osmnáctiletá Smutná.

Duelu se nemůže dočkat i o rok mladší Nečasová. „Jde přece jenom o velkou událost, že se extraliga žen hraje u nás ve Znojmě, kde všichni znají jen chlapskou Superligu. Je to pro mě neuvěřitelné, že na takové úrovni můžu hrát ve svém rodném městě, kde jsem začínala od úplného začátku. Očekávám velkou podporu jak od rodiny, tak od kamarádů. Čeká nás silný soupeř a favorit soutěže. Do zápasu půjde naplno, aby si odnesl domů tři body, ale pokusíme se jim v tom zabránit a doufejme, že body zůstanou ve Znojmě,“ doufala Nečasová.Uspořádat domácí zápas mimo vlastní útočiště není podle Starého snadné. „Organizace Návratů domů je samozřejmě komplikovaná tím, že se nehraje v domácí hale, ale v jiném městě, kde jsme nikdy nic nepořádali. Většinou je tam potřeba skoro všechno potřebné dovézt. Hodně záleží na spolupráci s místními, což jsme v prvním ročníku v Uherském Brodě moc nezvládli. V Přerově o rok později už byla organizace dobrá a teď ve Znojmě se zatím zdá, že bude zatím nejlepší,“ poznamenal.

Proti aktuálně druhým Vítkovicím nemají deváté Židenice snadnou úlohu. Proti nim nemluví jen tabulkové postavení, ale také statistika. V prvních dvou zápasech akce Návraty domů totiž svým soupeřům podlehly. „Na první ročník proti pražské Bohemce v Uherském Brodě, odkud jsou Kamila Pravcová a Martina Indrová, dorazilo přibližně šest set padesát diváků. Byla tam super atmosféra a vyšla nám z toho parádní akce. Velká návštěva nás překvapila. Bohužel jsme prohráli 6:8. I ve druhém ročníku v Přerově, odkud jsou sestry Anička a Petra Grufíkové, se atmosféra povedla, i když přišlo míň lidí. I tehdy proti FBC Ostrava jsme ale padli 3:8,“ dodal Starý.

Bude tedy platit pravidlo do třetice všeho dobrého? Přijďte to zjistit v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne do znojemské sportovní haly. Od osmi hodin večer zde navíc domácí florbalisté hostí ve dvanáctém kole Superligy pražskou Spartu, vedoucí celek soutěže.

 
Statistiky v sezóně před 10. kolem extraligy:

K1 Florbal Židenice – 9. místo v tabulce, 6 bodů (2 výhry, 7 proher)
vstřelené/obdržené branky: 21/38
úspěšnost přesilovek/oslabení: 33,3 %/77,8 %
trestné minuty: 20
nejproduktivnější hráčka: Andrea Dernerová (6+1)
 
1. SC Tempish Vítkovice – 2. místo v tabulce, 23 bodů (8 výher, 1 prohra);
vstřelené/obdržené branky: 67/23
úspěšnost přesilovek/oslabení: 63,6 %/73,3 %
trestné minuty: 40
nejproduktivnější hráčka: Barbora Husková (14+5)

 
Autor: Daniel Hrbolka (1. 11. 2018)