Dračice načínají dlouhou cestu za záchranou. Přivítají Plzeň

Týden odpočinku a trénování uběhl jako voda a teď zpátky do boje. A s jasným cílem – udržet extraligu. Židenické florbalistky si zkomplikovaly cestu za záchranou v nejvyšší soutěži, protože nedokázaly v prvním kole play-down porazit Liberec. Po prohře 2:4 na zápasy je teď čeká poslední dvanáctý tým po základní části FBŠ Slavia Plzeň. Dvě úvodní utkání se odehrají v sobotu a neděli v Brně. Papírovým favoritem jsou sice domácí, západočeský celek ale dokázal ve své sérii potrápit Olomouc.
Série druhého kola play-down, která se opět hraje na čtyři vítezství, rozhodne o tom, kdo se s ženskou extraligou minimálně na rok rozloučí. Vítězný celek se pak střetne ještě s druhým týmem první ligy v baráži. Plzeň, nováček aktuální sezony, byla sice od začátku soutěže outsiderem, povedlo se jí ale několik dobrých výsledků. Naposledy sehrála kvalitní sérii play-down proti Olomouci, která skončila po základní části devátá. Hned v prvním duelu totiž plzeňské hráčky zaskočily domácí Hanačky a vyhrály 7:3, což byl zároveň nejvýraznější gólový rozdíl celé série. Další čtyři střetnutí už si Olomouc pohlídala, vždy ale zápasy končily velmi těsně – 7:5, 3:2, 4:3 po prodloužení a nakonec 5:3.

Série Židenic proti Plzni odstartuje už tento víkend dvěma zápasy na jihu Moravy. V sobotu je v Městské sportovní hale ve Vodově ulici naplánován začátek na osm hodin večer, v neděli se v hale Vysokého učení technického Pod Palackého vrchem začíná už ve dvě hodiny odpoledne.


A že Dračice nemohou brát střetnutí na lehkou váhu, naznačují už vzájemná střetnutí ze základní části. Poprvé se oba celky potkaly v devátém kole v Plzni a byla z toho překvapivá brněnská ztráta po prohře 2:3. Na domácím hřišti si pak Dračice spravily chuť a poprvé a naposledy v sezoně nastřílely přes deset branek. Radovaly se z výhry 11:2.
 
V prvním utkání na konci loňského října si brněnské hráčky nepohlídaly první třetinu, v níž je soupeřky zaskočily dvěma góly. V 5. minutě otevřela skóre Helena Böhmová a ve 20. minutě zvýšila na 2:0 Anna Alexandra Suková. Ve 25. minutě sice snížila Anna Běhounková, Židenicím ale znovu nevyšel závěr periody. Deset vteřin před odchodem do šaten se trefila Nikola Křemenáková. Naději vykřesala na začátku třetí třetiny ve 42. minutě Andrea Dernerová, víc branek už ale nepadlo. Plzeň ubojovala tři body a obrala favorita.

9. kolo základní části extraligy:
FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň - K1 Florbal Židenice 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Branky: 5. Helena Böhmová, 20. Anna Alexandra Suková, 40. Nikola Křemenáková - 25. Anna Běhounková, 42. Andrea Dernerová.
Vyloučení: 0:1 (využití 0:0).
Rozhodčí: Zbyněk Pěnička, Michal Šafář.
Diváci: 93.
 

Druhé vzájemné střetnutí už byla opravdu jiná písnička. Týden před Vánocemi se totiž Brňanky rozhodly nadělovat a zrodilo se jejich nejvyšší vítězství v sezoně.

Po prvních deseti minutách vedly Židenice už 3:0 po zásazích Martiny Indrové, Alžběty Svěhlové a Natálie Janečkové. V 11. minutě snížila za hostující celek Barbora Krňoulová. Opravdová smršť se ale spustila mezi 26. a 34. minutou, když plzeňská brankářka lovila hned pětkrát míček ze své sítě. Postupně na 8:1 zvyšovala dvěma góly Andrea Dernerová, přidala se i Silvia Tomová, poté Kamila Pravcová a svou druhou branku přidala i Janečková. Poslední slovo druhé periody si ale zase vzala Plzeň, ve 40. minutě korigovala stav Michaela Mašková.

I do třetí třetiny nastoupily židenické florbalistky s chutí. Ve 42. minutě se prosadila Kristýna Pospíšilová, v 50. minutě načepovala desítku Lucie Romančáková a na konečných 11:2 zvýšila v 57. minutě svým druhým gólem v zápase Tomová.

14. kolo základní části extraligy:
K1 Florbal Židenice - FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň 11:2 (3:1, 5:1, 3:0)
Branky: 6. Martina Indrová, 9. Alžběta Švehlová, 10. Natálie Janečková, 26. Andrea Dernerová, 29. Andrea Dernerová, 30. Silvia Tomová, 31. Kamila Pravcová, 34. Natálie Janečková, 42. Kristýna Pospíšilová, 50. Lucie Romančáková, 57. Silvia Tomová - 11. Barbora Krňoulová, 40. Michaela Mašková.
Vyloučení: 0:2 (využití 1:0).
Rozhodčí: Lukáš Axmann, Radek Šiška. 
Diváci: 81.
 

I když Židenice budou proti Plzni hájit pozici favorita, musí si pohlídat největší zbraně soupeře. V základní části táhla západočeský tým zejména Nikola Staňková, která posbírala 16 kanadských bodů, 7 branek sama dala a na 9 dalších přihrála. V prvním kole play-down proti Olomouci se pak nejvíc prosazovala Julie Volkmannová (3 góly a 4 asistence).
 
Týmové statistiky po základní části extraligy:
K1 Florbal Židenice – 10. místo v tabulce, 16 bodů (5 výher, 17 proher)
vstřelené/obdržené branky: 67/104
úspěšnost přesilovek/oslabení: 21,1 %/85 %
trestné minuty: 44
nejproduktivnější hráčka: Andrea Dernerová (16+5)
 
FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň – 12. místo v tabulce, 6 bodů (2 výhry, 20 proher)
vstřelené/obdržené branky: 57/197
úspěšnost přesilovek/oslabení: 13,8 %/57,1 %
trestné minuty: 78
nejproduktivnější hráčka: Nikola Staňková (7+9)
 
První kolo play-down:
K1 Florbal Židenice – Crazy Girls FBC Liberec 2:4 na zápasy (výsledky 5:6, 6:3, 4:7, 3:6, 6:1, 4:7)
nejproduktivnější hráčky: 7 bodů/6 zápasů – Andrea Dernerová (6+1), Kamila Pravcová (6+1), Kristýna Pospíšilová (1+6)
FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň – FBS Olomouc 1:4 na zápasy (výsledky 7:3, 5:7, 2:3, 3:4p, 3:5)
nejproduktivnější hráčka: 7 bodů/5 zápasů – Julie Volkmannová (3+4)
 

Autor: Daniel Hrbolka (27. 3. 2019)