Mužský tým uzavřel sezonu pozitivně. Dlouho trápil adepta na vítězství v lize

Jako první tým v Jihomoravské lize odehrál všech dvacet zápasů sezony mužský kádr Židenic. Podobně jako v předchozím průběhu ročníku i na posledním turnaji v neděli předvedl výkony odlišné jako noc a den. Nejdříve Židenice jednoznačně prohrály 9:4 s rezervou Guliverů, kteří se také pohybují v dolní části tabulky, pak ale dlouho trápily mužstvo Skurut Hai, jež naopak bojuje o vítězství v soutěži. Oba celky se rozešly nakonec smírně po remíze 4:4. Hráči s drakem na prsou tak klesli na deváté místo a musí doufat, že desáté Ratíškovice v posledním kole neurvou dvě výhry.
Duel s B-týmem Gullivers přitom nezačal pro Židenice vůbec špatně – první třetinu totiž vyhrály díky dvěma slepeným brankám 2:0. Nejdříve se v čase 6:18 prosadil Mojmír Pruch a necelou půlminutu později zvýšil Denis Matoušek.

I v druhé periodě hráli žideničtí florbalisté poměrně dobře, více se ale začal prosazovat i soupeř. Ve 22. minutě se trefil Břetislav Dančák a v 28. minutě vyrovnal Aleš Pokorný. O chvíli později sice na jeho gól odpověděl Václav Lorenc, těsně před druhou sirénou ale podruhé srovnal Milan Ducar.

Celé utkání se neslo v duchu postupného zhoršení předváděné hry ze strany Židenic a třetí třetina to jen potvrdila. Do poloviny poslední části odskočili Guliveři o tři branky zásluhou Jakuba Ondračky, Pokorného a Dančáka. Naději vykřesal ve 43. minutě při powerplay Matěj Pitterman, který snížil na 6:4. Závěr střetnutí ale znovu ovládl soupeř a přidal do rozhozené obrany další tři branky. Nejdříve završil hattrick Pokorný a po něm se radovali ještě Lukáš Demek a Marek Kasal.

K1 Florbal Židenice - Sokol Brno I EMKOCase GulliversB 4:9 (2:0, 1:3, 1:6)
Branky: 7. Mojmír Pruch, 7. Denis Matoušek, 28. Václav Lorenc, 43. Matěj Pittermann - 22. Břetislav Dančák, 28. Aleš Pokorný, 30. Milan Ducar, 33. Jakub Ondračka, 35. Aleš Pokorný, 38. Břetislav Dančák, 43. Aleš Pokorný, 44. Lukáš Demek, 45. Marek Kasal.
Vyloučení: 0:1 (využití 0:0).
Rozhodčí: Pavel Rýznar, Jiří Vidlař.  
 

Po nepovedeném utkání se Židenice musely rychle otřepat, protože je čekal papírově silnější soupeř – o první místo bojující Skurut Hai. A úvod nasvědčoval, že si tabulkově lépe postavený tým v pohodě dokráčí pro tři body. Už po 22 vteřinách se totiž trefil Martin Laštík. V 10. minutě sice vyrovnal Daniel Hrbolka, ale na jeho branku odpověděli ještě do první přestávky Adam Trllo a druhým přesným zásahem Laštík. Skuruti tak vedli 3:1.

V druhé třetině se nic podstatného, kromě dvou vyloučení, neudálo. Židenice se ale postupně dostávaly do zápasu, což se projevilo hned na začátku třetí periody. Během necelých čtyř minut totiž dokázaly vývoj duelu úplně otočit. V 32. minutě snížil Václav Lorenc, v následující minutě vyrovnal Denis Matoušek a hned další minutu po něm se prosadil svým prvním gólem v sezoně Ondřej David. Židenicím se pak dlouho dařilo držet míček a nepouštět Skuruty do vyložených šancí, v úplném závěru už ale favorité svého soupeře zamkli před brankou a z tlaku vytěžili necelou minutu před koncem vyrovnávající gól. V čase 44:05 završil svůj hattrick Laštík.

VSK VUT Skurut Hai Brno - K1 Florbal Židenice 4:4 (3:1, 0:0, 1:3)
Branky: 1. Martin Laštík, 11. Adam Trllo, 12. Martin Laštík, 45. Martin Laštík - 10. Daniel Hrbolka, 32. Václav Lorenc, 33. Denis Matoušek, 34. Ondřej David;
Vyloučení: 1:3 (využití 0:0).
Rozhodčí: Jan Ponížil, Lukáš Paták.
 

Žideničtí florbalisté tak mají sezonu v Jihomoravské lize za sebou. Vybojovali z dvaceti střetnutí dvacet bodů (6 výher, 2 remízy a 12 proher), což jim zatím stačí na devátou příčku z jedenácti týmů. Aby na této pozici setrvali a s velkou pravděpodobností se zachránili v soutěži, potřebují, aby desátý Baník Ratíškovice s patnácti body v posledním kole nevybojoval dvě výhry. Stejně jako v neděli Židenice, i Ratíškovice čekají na konci března souboje s rezervou Guliverů a Skuruty.
 

TOP5 nejproduktivnějších hráčů Židenic v sezoně (body = branky+asistence):
  1. Daniel Hrbolka           31 = 20+11 (16 zápasů)
  2. Mojmír Pruch             27 = 17+10 (20)
  3. Aleš Malík                  15 = 8+7 (18)
  4. Radoslav Mikula        15 = 7+8 (8)
  5. Denis Matoušek         13 = 5+8 (18)

(10. 3. 2019)