Židenická mládež vyrazila na PFC 2020

Mládežnický florbalový turnaj Prague Floorball Cup je rok od roku oblíbenější akcí, na kterou zajíždí spousta mládežnických družstev. Stejně jako v předchozích letech vyrazila do Prahy i řada židenických týmů, konkrétně elévky, elévové, mladší žákyně, mladší žáci, starší žáci, dorostenci, dorostenky a také juniorky. V tomto souhrnu se dozvíte, jak si jednotlivé kategorie vedly a které týmy vybojovaly medaile.
Juniorky
Nejstarší dračí zástupkyně vyrazily do Prahy ve velmi okleštěné sestavě. Devět statečných hráček bojovalo ve skupině s těžkým pražským soupeřem Bohemians, s Mladou Boleslaví a s rakouským celkem Floorballjuniorinnen Osterreich. I přes nízký počet hráček se Dračice rvaly a rozhodně neudělaly ostudu. Ve vyřazovací fázi si poradily s polským družstvem PUKS TRZEBINIA v poměru 4:0, a ve finále play-off B prohrály s Litvínovem až ve 13. sérii nájezdů.

Přesto byl trenér Zdeněk Frank se svým týmem spokojen i přes problémy s kádrem: „Účinkování našich juniorek na PFC se neobešlo bez určitých potíží, které se týkaly především počtu hráček, ale nakonec se s tím děvčata velice dobře porvala a v žádném případě neudělala ostudu. I v okleštěné sestavě trápila favority skupiny Bohemku a Boleslav, i když zrovna oba tyto zápasy holky prohrály. Vše si pak vynahradily proti juniorskému výběru Rakouska a Polkám, kdy naopak dvakrát dovedly utkání do vítězného konce. Ve finále play off "B" se naše hráčky statečně držely, a i po prodloužení byl stav s Litvínovem nerozhodný 1:1. O výhře našich soupeřek tak rozhodla až 13. série samostatných nájezdů. Našim juniorkám nelze nic vyčíst, nemusí se za své výkony vůbec stydět. Důležité bylo, že je hra bavila, užívaly si celý turnaj a mají na co vzpomínat.“

Utkání na turnaji:
vs. FBŠ Bohemians 1:3
vs. Florbalová akademie MB 1:6
vs. Floorballjuniorinnen Osterreich 2:1
vs. PUKS TRZEBINIA 4:0
vs. SK Bivoj Litvínov 1:2 na nájezdy
 
49338354462_e39d3266db_c.jpg

Dorostenky
Dorostenky na úvod turnaje čekal zajímavý soupeř, konkrétně švédská Skelleftea IBS, zároveň se ve skupině utkaly v derby s Bulldogs, a dále se střetly s pražskou Spartou, olomouckým FBŠ a Benešovem. Svěřenkyně trenérek Smutné a Janečkové musely v průběhu turnaje zapracovat na lepších vstupech do utkání, a nakonec díky dobrým výkonům bojovaly o medaile. V boji o 3. místo se utkaly s Florbalem Chomutov, který zdolaly jednoznačně 4:0, a mohly tak navléknout bronzové medaile.

„Na PFC jsme odjížděly s cílem umístit se na minimálně prvních 3 místech a to se povedlo. Myslím si ale, že to mohlo dopadnout ještě lépe, nebýt chladných vstupů do utkání, čehož jsou si holky vědomy. Během turnaje jsme na tom zapracovaly, holky zlepšily rozcvičku a zaměřily se na důkladné zahřátí a výkony se rázem změnily. Na turnaji nám největší problémy dělaly zápasy se slabšími soupeři, avšak proti Lídrovi tabulky FBS Olomouc holky zazářily. Dokázaly jsme ubránit tři oslabení a eliminovat střely klíčových hráček. Je škoda, že jsme nedokázaly vstřelit alespoň jeden gól. Toto utkání považuji za jedno z nejlepších v této sezóně. Holky měly možnost zahrát si i s týmem ze Švédska, který porazily. Nakonec jsme v neděli nastoupili do boje o třetí místo, které se nám podařilo zvítězit! Mimo florbal jsme si turnaj moc užily, i přesto, že jsme z časových důvodů neměly možnost podívat se po Praze. Užily jsme si hodně srandy, o to na těchto turnajích jde především. Bronzové placky už jsou jen třešničkou na dortu. Děkuju všem zúčastněným a snad si dobré výsledky přineseme do zbytku sezóny“, sdělila po turnaji trenérka Natálie Janečková.

„V posledním zápase ve skupině byla na holkám vidět turnajová únava, ale pokud se chtěly dobře umístit, musely vyhrát. To se nakonec povedlo. Holky předvedly, jak vypadá opravdový týmový výkon. Vzájemná podpora hráček na střídačce musela jít slyšet až před halu. Od začátku zápasu jsme byly lepším týmem a Chomutov jsme k ničemu nepustily. Dařilo se nám i střelecky, což u nás nebývá tak časté. První třetinu jsme vyhrály 3:0, druhá už byla klidnější, ve třetí už bylo našim úkolem pouze kontrolovat průběh a popřípadě vstřelit ještě nějakou branku. Ke konci jsme dostaly možnost vyzkoušet si pětiminutovou přesilovku, kterou se nám jednou podařilo využít. Pro některé z holek to byla první zkušenost, zvládly jí skvěle. Já osobně jsem za tyto turnaje ráda. Pomáhají k utužování kolektivu. Je to možnost zahrát si i proti zahraničním týmům. S holkama jsme si užily spoustu legrace, byl to můj první turnaj na pozici trenérky, který dopadl nad mé očekávání. Doufám, že takových turnajů bude víc. Díky týme!“, dodala trenérka Eva Smutná.

Utkání na turnaji:
vs. Skelleftea IBS 2:1
vs. Bulldogs Brno 4:6
vs. ACEMA Sparta Praha 3:0
vs. FBS Olomouc DOR 0:1
vs. SK Florbal Benešov 2:2
vs. Florbal Chomutov 4:0

81758890_1738098116322971_3327981419627544576_n.jpg

 
Dorostenci
Svěřence trenéra Michala Havelky čekaly ve skupině dvě domácí mužstva Black Angels a Bohemians, třetím soupeřem byl výběrový celek Los Blancos. Ani na jednoho soupeře dorostenci nestačili, a tak museli bojovat v play-off horších celků. V tom narazili na FBC Vipers Most, se kterým sehráli vyrovnanou partii, kterou do vítězného konce dovezli Západočeši, kteří zvítězili až po nájezdech 2:1.

Hodnocení samotného kouče Michala Havelky: „Do turnaje jsme vstoupili utkáním proti Black Angels. První polovina byla ve znamení nedostatku odvahy a naše vlastní rozpoložení a nastavení odpovídalo tomu, že jsme se soupeře spíše báli, což mu umožnilo si vypracovat vcelku pohodlné vedení. Druhá polovina utkání už ale byla velmi dobrá – spadl z nás strach a dokázali jsme v určitých částech hry dostat soupeře i pod tlak – druhá polovina skončila nerozhodně, což jen znovu dokazuje, že většina našich současných překážek se nachází v hlavách.

Zcela standardnímu nastavení utkání na turnaji neodpovídal zápas s Los Blancos. Utkání jsme odehráli proti složenému výběru hráčů a pozdějšímu finalistovi turnaje. Z mého pohledu účast výběrových družstev na takových turnajích popírá principy klubové výchovy hráčů, pravděpodobně za účelem relativně snadných úspěchů, o jejichž reálné hodnotě však můžeme zcela jistě polemizovat. Utkání proto z hlediska hry nijak výrazně nepopisuji, protože jsem rád, že jsme si v něm udrželi pozitivní myšlení, nicméně o jakémkoliv smysluplném shrnutí z hlediska hry se nemá smysl v takovém utkání vůbec bavit.

Vrcholem našeho účinkování na turnaji však bylo utkání s Bohemians. Proti velmi dobře připravenému soupeři jsme odehráli poměrně vyrovnané utkání, na jehož konci jsme sahali po vyrovnání. K celému pohledu na utkání je však zapotřebí vzít v úvahu zejména předvedený herní projev, který zcela reflektoval naše reálné možnosti a vesměs odpovídal nastavení tréninkovému procesu a hře soupeře.

Tréninkový proces reflektovalo i poslední utkání s Mostem. V něm jsme odehráli velmi dobrý zápas, a to zejména z hlediska útočné hry, na které dlouhodobě pracujeme. Poměrně dost šancí se nám však nepodařilo ve finální fázi proměnit, což nakonec utkání dovedlo do prodloužení a nájezdů, v nichž byl šťastnější soupeř.
Celkové dojmy z turnaje jsou veskrze pozitivní, což znamená, že většina věcí odpovídá tomu, na co se zaměřujeme v tréninkovém procesu. Co se nám zatím nedaří je odbrzdit hráče tak, aby nás nelimitovala očekávání a výsledky a nebáli jsme se hrát. Pro příklad – oslabení s relativně silnými soupeři zvládáme poměrně dobře, pokud máme ale přesilovku, díky „očekáváním“ se dostaneme pod tlak a bojíme se hrát. Turnaj hodnotím jako cenné zkušenosti pro hráče a zajímavé srovnání s týmy, které běžně v sezoně nepotkáme.“
Utkání na turnaji:
vs. Black Angels 1:7
vs. Los Blancos 1:15
vs. FBŠ Bohemians 2:3
vs. FBC Vipers Most 1:2 na nájezdy

81142969_2499954506990175_4764242341953273856_n.jpg

 
Starší žáci
Starší žáci se na turnaji utkali s ostravskými Škorpióny, také s domácími Bohemians a poslední utkání základní skupiny sehráli s Děčínem. První zápas se pro žáky nevyvíjel dobře, ale nakonec nepříznivé skóre stáhli až na rozdíl jediné branky, vyrovnat se jim však nepodařilo. I druhé střetnutí vyznělo lépe pro soupeře. Bodovat se starším žákům podařilo až v třetím utkání skupiny, když s Děčínem remizovali 3:3. Následovala vyřazovací fáze (skupina B), ve které žideničtí narazili na Bivoje z Litvínova. V tomto utkání si žáci spravili chuť a zvítězili jednoznačně 7:1. V semifinále však podlehli Očovu stejným poměrem.

„Turnaj nám vyplnil dlouhou pauzu, kterou máme mezi ligovými zápasy. Po Vánocích byla v některých situacích vidět nerozehranost a slabší fyzická kondice, na které bychom rádi dále zapracovali. V neděli, kdy už jsme si konečně zase zvykli hrát florbal, jsme v rámci turnaje předvedli svůj nejlepší výkon, když jsme v prvním kole play-off dokázali díky přesným přihrávkám postoupit, v druhém kole play-off nám vystavilo stopku prvních pět minut zápasu, kdy jsme si počínali herně velmi dobře, ovšem nedokázali jsme proměnit množství velmi slibných šancí. Poté se již do hry dostal soupeř, který dával góly a závěr zápasu si i přes naši snahu pohlídal. Věříme, že kluky florbal bavil a užili si zápasy a konfrontaci s jinými týmy, které v rámci soutěže nepotkáme“, prohlásil k turnaji asistent trenéra Vítězslav Křivánek.

Utkání na turnaji:
vs. FBK Škorpioni Ostrava 5:6
vs. FBS Bohemians 1:4
vs. FBC DDM Děčín 3:3
vs. SK Bivoj Litvínov 7:1
vs. SSK Očov Hodonín 1:7

49338179446_045dbd2833_c-(1).jpg
 
Mladší žáci
Výprava mladších žáků vyrazila do Prahy hned v pátek brzy ráno. Ihned po příjezdu z nádraží nastoupili žáci k prvnímu zápasu, ve kterém podlehli pražskému celku Bučis. Střelecky se však dařilo Ivanu Drtilovi, který vsítil hattrick. Následovala team-buildingový laser game, který si hráči nadmíru užili. Výsledkově se týmu nepovedlo ani druhé střetnutí s Mohelnicí, která jednoznačně zápas ovládla. Úvodní bod v turnaji si žáci připsali v duelu s Zahorskou Bystricou, se kterou se rozešli smírně 5:5. Na konec základní skupiny si žáci vychutnali i vítězný pocit, když porazili Bílinu. Do play-off skupiny B vstoupili mladší žáci skvěle a po prvním poločase vedli nad Spartou 2:1. Vedení však neudrželi a nakonec Spartě podlehli.

Hodnocení zaskakující trenérky Šárky Staré: „V pátek jsme vyrazili ráno v 6:13 a hned po příjezdu jsme odehráli zápas s Bučis. Po zápase jsme jeli na laser game, kde tým Red těsně porazil tým Blue. Po zápase s Mohelnicí, která byla lepší po všech stránkách, jsme se vydali fandit elévům. Z haly jsme přejeli na ubytování a následovala večeře. Poté jsme museli přečkat krušnou noc, kdy nás ze spánku budil hlasitý hukot větráků v tělocvičně, ve které jsme spali. Ráno jsme se utkali s Záhorskou Bystricou, kluci i Kája Bartoňková předvedli nejlepší zápas na turnaji. Po obědě nás čekal další zápas s Bílinou – bylo to utkání zmařených šancí, kde nás podržel v brance Martin. Po zápase jsme se přesunuli do Královských Vinohrad, kde jsme fandili Hattricku, který se utkal v Superlize s Bohemkou. Večer nás čekal zápas se Spartou, vstup se nám velmi podařil, ale Sparta bohužel otočila, a turnaj tak pro nás skončil. V neděli z rána jsme navštívili jump park a poté následovala cesta domů. Herní výkony na turnaji měly vzestupnou tendenci a všichni si turnaj užili. Pro polovinu hráčů to byl první velký turnaj, takže se jednalo o sbírání zkušeností a čas strávený s kamarády.“

Utkání na turnaji:
vs. FC Bučis Team 3:8
vs. FBC Mohelnice 0:10
vs. Tsunami Záhorská Bystrica 5:5
vs. AKTIV Bílina 2:1
vs. ACEMA Sparta Praha Blue 3:7

20200104_201935.jpg

 
Mladší žákyně
Mladší žákyně odjely do Prahy obhajovat prvenství z loňského ročníku. Ve skupině se utkaly se šesti týmy a nakonec všechny zápasy dovedly do vítězného konce. Zaslouženě tak obhájily první místo a získaly zlaté medaile. Postupně si poradily s Florbalovou akademií Dobrovice, Black Angels, Mostem, Olomoucí, Chodovem a také MFBC. Celkem v těchto šesti utkáních nasázely neskutečných 59 branek!

Utkání na turnaji:
vs. Florbalová akademie Dobrovice 15:0
vs. Black Angels 8:4
vs. FBK WINGS Most 8:2
vs. FBS Olomouc MLZ 10:2
vs. FAT PIPE Florbal Chodov 6:1
vs. MFBC 11:0
 
Elévky
Na pražském turnaji se dařilo také elévkám. Tým pod vedením trojice Chromá, Raida a Lošťák odehrál 5 zápasů, a hned ve třech z nich se radoval z výhry. V prvním utkání si mladé Dračice poradily v derby s Bulldogs, poté ve vyrovnaném utkání porazily Mladou Boleslav. V tomto utkáním se týmu dařilo krýt rychlou rozehrávku soupeře, hráčky hrály velmi houževnatě a týmově. Ve třetím střetnutí elévky těsně nestačily na Black Angels, ale děvčata na hřišti nechala úplně všechno. V nedělní fázi elévky zdolaly Jesenici a v posledním utkání na turnaji podlehly Spartě Praha. Nejmladší židenické zástupkyně tak po velmi pěkných výkonech vybojovaly bronzové medaile.

Utkání na turnaji:
vs. Bulldogs Brno 5:3
vs. Florbalová akademie MB 4:3
vs. Black Angels 1:2
vs. Florbal Jesenice 3:1
vs. ACEMA Sparta Praha 1:6

Turnaj PFC 2020 postupně okomentovali všichni tři trenéři celé tréninkové skupiny (mladší žákyně a elévky).

Dan Lošťák: „V Praze se ukázala připravenost našich Dračic. Každý zápas nabídl jiné podmínky hry, na které děvčata velmi dobře a rychle reagovala. Svojí rychlou hrou přehrály všechny své soupeřky. Avšak je nutno neusnout na vavřínech. Před námi je ještě dlouhá cesta. Nyní se budeme muset zaměřit na větší důraz před oběma brankami, tohle nám dělá největší problém. Naopak bych chtěl pochválit za perfektní střely. Myslím si, že jsme na skvělé cestě a tyhle výkony si holky ponechají i na další turnaje.“

Petr Raida: „Holky nás potěšily a mile překvapily, mám pro nejen slova chvály. Tento turnaj jsme jeli na zkušenou, zjistit, jak holky obstojí v konkurenci, jak budou spolupracovat a plnit pokyny. Co hodnotím pozitivně je, že každá hráčka přijala svou úlohu v týmu, nechala si poradit a žádný souboj nevypustily. Jsem zvědav, jaké výkony holky budou předvádět dál. Nezávidím soupeřům, protože jsou důrazné, rychlé a nikoho se nebojí.“

Monika Chromá: „Mladší žákyně předvedly úžasné výkony. Dokázaly hrát zodpovědně, v klidu a hlavně tu svojí hru. Nerozhodil je ani ne dobře se vyvíjející zápas proti Black Angels. Zachovaly klidné hlavy, do druhé poloviny se dokázaly rychle vrátit do hry a ještě odskočit soupeřovi o čtyři branky. Toto hodnotím velmi pozitivně. V zápase proti holkám z Mostu nás z počátku zaskočily prostory v hale, které byly opravdu malé. Holky však ukázaly svoji individuální práci a díky tomu zápas vyhrály. Nejdůležitější zápas proti Chodovu měl velký náboj, nervozita byla na obou stranách. Rozhodovaly zde chyby, které jsme byly schopné potrestat a soupeře tak jasně přehrát. Krásné nahrávky, uvolňování, přesné střely, to všechno nám zařídilo prvenství v tabulce. Chci všem hráčkám poděkovat za úžasné výkony, které na hřišti předvedly. Na turnaji se ukázala naše píle a tvrdá práce na tréninku. Holky obhájily první místo z minulého roku a to bez potíží. Jsem na ně strašně moc pyšná a už teď mohu prozradit, že se pokusíme odehrát dobré zápasy i na mezinárodním turnaji ve Švédsku, kde změříme síly se soupeři, které jsme ještě nepotkali. Rodičům velké díky za jejich úžasnou podporu! Bez vás by to prostě nešlo. Jste pro nás součástí týmu, radosti a všeho, co nám florbal přináší.“

„Elévky v prvním zápase ukázaly, že si dokážou poradit i s holkami z Bulldogs a to bez větších problémů. Druhý zápas nám dal řádně, třetí byl taky velmi fyzicky náročný, ale holky se nevzdaly. Tohoto si hrozně cením a ony to ví! Po dalším zápase mi holky dokonce usnuly v kině, které bylo na hale k dispozici, když čekaly na spoluhráčky, které měly ještě jeden zápas. Elévky byly pro mě jedno velké a krásné překvapení. Byl to jejich první tak velký turnaj. Co musím podotknout, tato kategorie byla hlavně pro ročník 2009, ale my tam jeli s hráčkami především 2010/2011. Holky se s tím vypořádaly naprosto bravurně. Únava, bolest, nervy, radost. To všechno je doprovázelo celý turnaj. Mám husí kůži, když si vzpomenu, jak moc bojovaly. S třetím místem jsem nadmíru spokojena a jsem strašně zvědavá, jak se holkám bude dařit na dalších turnajích. Máme stále na čem pracovat. Děkuji všem, zúčastníme se i příští rok!“, zakončila své zhodnocení Chromá.

IMG_0821-(1).jpg

Elévové
Skupinová fáze vyšla elévům na jedničku. Svěřenci trenérů Sedláčkové a Prucha ze čtyř zápasů hned tři vyhráli a umístili se tak na krásném 2. místě v tabulce. Ve vyřazovací fázi narazili elévové na výběrový tým složený z hráčů TROOPERS a Gepardů Brno. Utkání se hrálo poměrně pozdě večer, a únava byla na hráčích velmi znát. Šťastnější nakonec byl výběrový tým, který zvítězil a postoupil do další fáze turnaje.

„I když jsme nedosáhli na medaile, nasbírali jsme spoustu zkušeností a hlavně zážitků. Navíc jsme turnaj hráli systémem 5+1, což nám umožnilo vyzkoušet spoustu nových herních prvků, které se v normální lize na hřišti v počtu 3+1 aplikovat nedají. V základní skupině jsme skončili druzí z pěti, potom, co nás jako jediný tým porazila Mohelnice. V prvním kole ply-off, které se hrálo v sobotu od 20:30, proti nám nastoupil výběr z týmů TROOPERS a Gepardů, které známe z naší JM ligy a z jiných neligových turnajů. Bohužel únava z přejíždění a předchozích zápasů byla znát a nakonec nás zradily hlavně síly“, řekla k turnaji trenérka Markéta Sedláčková.
„Turnaj pro nás skončil poměrně brzy, nicméně si myslíme, že kluci mají zážitky, které nikdy nezapomenou! Také bychom rádi poděkovali všem rodičům za jejich podporu, a především rodině Navrátilových a panu Vojíkovi za jejich pomoc na turnaji. Děkujeme!“, dodal kouč Mojmír Pruch.

Utkání na turnaji:
vs. ACEMA Sparta Praha 1:0
vs. MFBC 3:1
vs. FBC Mohelnice 4:6
vs. Snipers Dunajská Lužná 6:3
vs. TROOPERS_Gepardi 0:12

49338135676_6a1a18a417_c.jpg

Další fotografie z PFC 2020 si můžete prohlédnout na klubovém Flickru --> 
https://www.flickr.com/photos/florbalzidenice