Židenice zanechaly v Ostravě výraznou stopu

Tři židenické týmy odcestovaly na turnaj OSTRAVA CUP 2019, konkrétně mladší žákyně, mladší a starší žáci. Žideničtí reprezentanti ukázali, že budoucnost našeho klubu je více než světlá, když dokázali potrápit věhlasné soupeře, a nakonec do Brna přivezli několik zajímavých ocenění.
Mladší žákyně
V prvním utkání čekal na žákyně nelehký soupeř z Hranic, který byl i přes velkou snahu a bojovnost děvčat nad jejich síly a zvítězil 4:1. Židenice si z úvodní prohry nedělaly hlavu a hned v dalším utkání si vyšláply na Vítkovice, který na domácí ostravské půdě obraly o body díky výhře 4:1. Po těchto dvou utkáních následoval oběd, relax a přesun na ubytování. Druhý herní den načaly žákyně až odpoledne, kdy se utkaly s FBS Olomouc 2007. Vyrovnané utkání nakonec dotáhla do vítězného konce naše děvčata, která znovu obdržela pouze jednu branku a vyhrála 3:1. Na další zápas si celé družstvo muselo počkat až do neděle a svůj čas tak vyplnilo vydatným fanděním židenických starších žáků, kteří se postavili ostravskému FBC. Nedělní ráno bylo pro celý tým velmi bolestivé a únavné, modřiny a bolístky z předešlých tvrdých soubojů však žákyně nezastavily od dalšího výborného výkonu, tentokrát nad ostravským FBC ve čtvrtfinále. Vstup do zápasu se nevyvíjel podle představ, Ostrava brzy vedla 2:0, přesto se židenickým hráčkám podařilo zvednout a skóre vyrovnat. FBC opět odskočilo na rozdíl jediné branky, ale necelou minutu před koncem k radosti všech zúčastněných vyrovnala na 3:3 Lenka Vojáčková po přihrávce Karolíny Bartoňkové. Následovaly nervy drásající nájezdy, které až v osmé sérii dovedly do vítězného konce právě Židenice! V semifinále bohužel žákyně nestačily jednoznačně na FBS Olomouc 2006, a tak chtěly zabojovat alespoň o cennou bronzovou medaili. V utkání o bronz se děvčata podruhé v turnaji postavila Vítkovicím a podruhé v řadě musely rozhodnout až samostatné nájezdy. I tentokrát individuální činnost ovládly židenické hráčky, když rozuzlení přinesla v páté sérii Nikola Stejskalová. Po výborném výkonu celého týmu, a hlavně brankářek Lei Raidové a Natálie Jabůrkové tak mladší žákyně vybojovaly zasloužený bronz!

Trenérka Monika Chromá chválou nešetřila a není se čemu divit, umístění jejich svěřenkyň jí udělalo obrovskou radost: „Na holky jsem neskutečně pyšná. Myslím si, že tohle je náš nejcennější a zároveň nejbolestivější úspěch. V rozhodujících momentech se holky nezalekly soupeře a zůstaly s chladnými hlavami. Díky tomu jsme dokázali vždy zápas dorovnat, a nakonec urvat i nájezdy. Hráčky i gólmanky to zvládly na výbornou. Byl to obrovský stres a nervy! Chtěla bych poděkovat všem rodičům, kteří byli po celou dobu s námi, jste úžasní, náš šestý hráč! Udělali jste nám neskutečnou atmosféru a byli pro nás obrovskou podporou, ani to nedokážu popsat! Všem mnohokrát děkuji. Na závěr chci dodat, že se jedná o nepopsatelný úspěch našich mladých nadějí – poskládali jsme tým převážně z hráček narozených v letech 2008-2010 i přesto, že byl turnaj pro ročníky 2006-2007! Holky ukázaly, že se nebojí starších soupeřek a senzačně vybojovaly bronzovou placku! Ještě jednou děkuji všem. Ostravo, za rok se opět uvidíme!“

Mladší žáci
Velice úspěšný turnaj mají za sebou také mladší žáci. Svěřenci trenérek Körmendyové a Kováříčkové se ve skupině utkali se čtyřmi soupeři, se kterými se vůbec nepárali a zaslouženě vybojovali první místo ve skupině. Nejprve dvanácti brankami vyprovodili z palubovky Jablunkov, poté ve vyrovnanějším zápase porazili Kobylisy a nakonec dokázali porazit i dva domácí ostravské soupeře – nejprve zdolali 6:2 FBC Ostrava a poté naložili třináct branek Porubě. V základní skupině tak nasázeli neuvěřitelných 39 branek, což je jedno z nejvyšších čísel na celém turnaji. Vynikající formu mladší žáci potvrdili i v prvním kole vyřazovacích bojů, když rozdrtili Mohelnici 13:2 a vybojovali si tak postup do další fáze. V osmifinále žáci narazili na Frýdek-Místek a ani tento tým nedokázal rozjetou židenickou mašinu zastavit, kluci zvítězili 8:2 a zaslouženě nakoukli do čtvrtfinále. Nedělní čtvrtfinále proti FBC Ostrava nebylo horší než předchozí zápasy, bohužel židenickým v některých pasážích hry chybělo štěstí, a nakonec ostravskému žlutému celku podlehli 2:5. Přesto se jednalo o velice podařený turnaj, žáci dokázali drtivým rozdílem porážet téměř všechny soupeře, na čemž měl velký podíl také celkový lídr kanadského bodování turnaje v kategorii mladší žáci Ondřej Fritz, jenž za 7 zápasů nastřádal fantastických 29 bodů za 17 branek a 12 nahrávek!  

Trenérka Monika Körmendyová zhodnotila turnaj jako úspěšný: „Turnaj ze strany mladších žáků byl úspěšný. Ve skupině se kluci postupně dostávali do tempa a jejich výkony byly zápas od zápasu lepší. Završení svého vystoupení předvedli v osmifinále, kde svého soupeře téměř k ničemu nepustili a svou bojovností a obrovským nasazením si vybojovali postavení mezi osmi nejlepšími týmy turnaje. Ve čtvrtfinále nám v některých fázích hry chybělo štěstí a samotný výkon v tomto duelu nestačil, což uznal také trenér soupeřů. Přestože jsme po tomto zápase cítili smutek, rozhodně nebyl z předvedeného výkonu, ale z holého faktu, že jsme měli pokračování turnaje na dosah. Kluci si od nás za celý turnaj zaslouží velkou pochvalu, za jejich nasazení a obrovskou bojovnost. Od turnaje v Praze jsme udělali velký herní pokrok, který byl znát v každém zápase. Další velký dík patří Očovu Hodonín, který s námi pustil jednoho ze svých nejlepších hráčů a umožnil nám tak poskládat tým, který za celou dobu naší trenérské kariéry nikdy nebyl tak vyšperkovaný jako nyní! Děkujeme také rodičům za jejich podporu a důvěru, bez Vás by ti kluci nebyli tam, kde jsou!“

Starší žáci
Turnaj odstartoval starším žákům velice dobře. V úvodním utkání se představili proti ostravské Porubě, kterou po velice dobrém výkonu porazili 5:2. V následujících dvou zápasech však žáci bohužel nedokázali uhrát ani bod, přestože se jednalo o vyrovnané boje. Nejprve podlehli Black Angels a poté nestačili na BHF Wolves. Se skóre 8:8 bylo židenickým hráčům přisouzeno třetí místo ve skupině – toto umístění žákům pro play-off přisoudilo jednoho z největších favoritů a pozdějšího vítěze celého turnaje, FBC Ostravu. I přes povedený výkon však na lepšího soupeře nestačili a podlehli mu 2:6.

Prezident klubu a zároveň trenér Jiří Starý viděl v turnaji samá pozitiva: „Přestože se nejednalo z pohledu výsledků o nějaký vydařený víkend, musím hodnotit turnaj pouze pozitivně. Zahráli jsme si proti týmům, které neznáme a v žádném utkání kluci nezklamali. Po úvodní výhře následovaly dva vyrovnané zápasy, oba jsme bohužel prohráli a bilance jedné výhry a dvou porážek nám přisoudila třetí místo ve skupině. Díky tomu jsme narazili na největšího favorita a pozdějšího vítěze FBC Ostravu. Přes značné obavy nakonec kluci zvládli i tento zápas velmi dobře, všichni předvedli obrovské nasazení, obětavost a výkon na hranici svých možností. Soupeř byl lepší a zaslouženě zvítězil 6:2, ale tím, jak jsme k tomuto zápasu přistoupili a jak jsme ho odehráli, jsme se s turnajem rozloučili se ctí. Do budoucna je potřeba takto hrát ve všech zápasech a výsledky budou lepší a lepší. Další věc, kterou musím vyzdvihnout a cením si jí ještě víc, je tmelení kolektivu, upevnění stávajících přátelství i navázání nových, a to nejen u starších žáků, ale napříč všemi družstvy, které náš klub na turnaji měl. Kluci chodili fandit mladším žákyním i mladším žákům, ti zase naopak povzbuzovali starší žáky na jejich zápasech a atmosféra byla vždy úžasná i díky početné skupině rodičů mladších žáků a žákyň. Myslím, že z Ostravy se všichni vraceli plní skvělých zážitků a s novým elánem do dalších tréninků.“

Mix fotografií z celého turnaje si můžete prohlédnout na klubovém Flickru, který najdete na tomto odkaze: https://www.flickr.com/photos/florbalzidenice/albums